Strona głównaSOLIDWORKSKopia zapasowa SOLIDWORKS – Jak z niej korzystać?

Kopia zapasowa SOLIDWORKS – Jak z niej korzystać?

kopia zapasowa solidworks dpstoday główna

Kopia zapasowa SOLIDWORKS – Jak z niej korzystać?

Częstym zagadnieniem poruszanym przez klientów podczas rozmów telefonicznych jest tworzenie kopii zapasowych plików. SOLIDWORKS daje takie możliwości na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest korzystanie z systemu SOLIDWORKS PDM, którego zadaniem jest tworzenie kolejnych wersji pliku na serwerze podczas każdego zaewidencjonowania. Co w przypadku pracy poza systemem PDM? Wykorzystać można standardowe opcje SOLIDWORKS.

Rozpoczniemy od przejścia do Narzędzia –> Opcje –> Opcje systemu –> Kopie zapasowe/Odzyskaj.

Kopia zapasowa solidworks jak

To co należy zrobić, to zaznaczyć opcję Liczba zapasowych kopii na dokument i wskazać odpowiednią liczbę w zakresie 1-10. Dodatkowo należy wybrać odpowiednią dla nas opcję lokalizacji plików kopii – wskazaną ręcznie lub tą samą, co oryginalny plik. Ostatnią opcją jest możliwość usuwania kopii starszych niż określona liczba dni w zakresie 1-30.

Zasada

Zasada działania kopii zapasowych jest bardzo prosta i zostanie przedstawiona na przykładzie nieskomplikowanej części. Opcje jakie zostaną wykorzystane to 5 kopii na dokument oraz Zapisywanie kopii zapasowych w tej samej lokalizacji co oryginalny plik.

liczba kopii zapasowych solidworks

Nowy dokument zapisany został w testowym katalogu na pulpicie. W jego strukturze znajduje się tylko jedna operacja Dodanie-Wyciągnięcie1.

plik części solidworks

Do modelu dodajemy nowe operacje otworu i zaokrąglenia a następnie (co najważniejsze) zapisujemy model. Stan w katalogu wyglądać będzie następująco. Jak widać utworzona kopia ma wygląd modelu sprzed zapisu pliku.

kopie zapasowe solidworks ustawienia

Kolejnym etapem będzie edytowanie operacji zaokrąglenia oraz usunięcie operacji otworu i ponowne zapisanie modelu. Stan plików wyglądać będzie jak na zrzucie poniżej.

informacje w kopiach zapasowych solidworks

Jak widać program przetrzymuje wszystkie informacje o poprzednich plikach w kopiach zapasowych o odpowiednich nazwach.

W ustawieniach wskazana była liczba kopii zapasowych o wartości 5, zatem maksymalnie tyle kopii zapasowych edytowanego pliku zostanie umieszczonych w katalogu pliku. W przypadku kolejnych zapisów najstarsze pliki zostają usunięte i zastąpione ostatnimi, najnowszymi pięcioma wersjami pliku. W przypadku, jeśli pliki będą starsze niż siedem dni, zostaną automatycznie usunięte z dysku lokalnego.

Podobnie jak w SOLIDWORKS PDM

Korzystanie z opcji kopii zapasowych jest alternatywą dla działania wersjonowania plików w PDM. W przypadku korzystania z PDM należy pamiętać, że wersja tworzona jest po każdej edycji i  zaewidencjonowaniu pliku, natomiast w SOLIDWORKS podczas zapisu pliku poprzez skrót klawiaturowy CTRL+S lub Menu – Zapisz.

Podziel się:

Specjalista techniczny oraz trener SOLIDWORKS, posiada wszystkie certyfikaty z dziedziny mechaniki, w tym najwyższy CSWE - Expert Mechanical Design. Nie straszne są mu makra, jednak do symulacji podchodzi z dystansem. Na co dzień spokojny człowiek lubiący jazdę rowerem oraz programowanie C#.