Strona głównaProdukty6 sposobów aby zdać certyfikat CSWA

6 sposobów aby zdać certyfikat CSWA

jak zdać certyfikat CSWA

6 sposobów aby zdać certyfikat CSWA

Certyfikat CSWA jest pierwszym egzaminem SOLIDWORKS sprawdzającym Twoją wiedzę, a także pomoże Ci w poszukiwaniu pracy oraz da osobiste poczucie satysfakcji i spełnienia.

W tym artykule dowiesz jakich błędów nie należy popełnić podczas zdawania już egzaminu. Pokaże Ci metody tworzenia modelu oraz jego modyfikacji.

Pod tym linkiem zaczerpniesz więcej informacji o certyfikacie CSWA oraz możesz pobrać przykładowy egzamin –  Egzamin SOLIDWORKS 2016

Skoro jeszcze to czytasz to powiem Ci ciekawostkę. W Polsce certyfikat posiada:

  • CSWA – 1 756 osób
  • CSWP – 1 172 osób
  • CSWE – 78 osób

Tyle gadania, przejdźmy do konkretów. Na szkoleniach zawsze mówię “ile osób tyle różnych dróg modelowania, a efekt końcowy będzie ten sam”. Każdy modeluje swoim wypracowanym, wygodnym sposobem i nie ma co tych przyzwyczajeń zmieniać, lecz pokaże Ci dwa sposoby jakie są najczęściej używane oraz cenne uwagi, które przydarzą Ci się przy zdawaniu certyfikatu.

 Zawsze zapisuj swoje modele po każdym pytaniu jako osobny plik – będziesz mógł wrócić jeśli będziesz miał problemy z pytaniem. Czasu jest dużo.

 Jeśli masz problemy z pytaniem, przejdź do kolejnego – nie musisz pytań robić po kolei.

 Uważnie czytaj pytanie co w zadaniu masz do wykonania – sprawdź jednostki, wymiary oraz materiał.

 Nie zapomnij dodać materiału – częsty błąd użytkowników.

 Przejrzyj kolejne pytania – dzięki temu będziesz wiedział co będziesz modyfikował. Pomoże Ci to w rysowaniu.

 Używaj zmiennych globalnych.

Pierwsza metoda

Jest bardzo szybko, jeśli płynnie poruszasz się w szkicu. Polega na stworzeniu całego zarysu modelu w jednym szkicu i użycia wyciągnięcia. Na samym początku sprawdzam jednostki, dodaje zmienne globalne, dzięki którym będzie mi łatwiej modyfikować model w kolejnych pytaniach.

Rysuje w szkicu cały zarys modelu – nie musi być ładnie, gdyż po narysowaniu będę dodawał relacje oraz wymiary, aby całkowicie zdefiniować mój szkic. Całą metodę możesz prześledzić na poniższym filmie.

Druga metoda

Często ją tłumacze początkującym użytkownikom na szkoleniach, pozwala im bardziej zrozumieć modelowanie i nie zagubić się, kiedy na jednym szkicu mamy mnóstwo linii, relacji, wymiarów.

W pierwszej kolejności tworzymy bryłę, o maksymalnych wymiarach modelu z zadania, a później pojedyńczymi operacjami, usuwamy fragmenty naszego modelu, które są nie potrzebne.

Która metoda jest dla Ciebie łatwiejsza? :)

Modyfikacja 1

To było pierwsze pytanie. Do każdego modelu będziesz miał jeszcze min. dwa, dlatego ważne jest aby na samym początku nie narobić sobie problemów. Modyfikacja jest bardzo prosta, polega na zmianie zmiennych globalnych jakie stworzyliśmy na samym początku.

Modyfikacja 2

Teraz musimy dodać kilka operacji wycięcia – nie musisz tworzyć zamkniętego kontury, ale najpierw trzeba zmienić jeszcze raz zmienne globalne, bo się zmieniły. Dwa wycięcia są bardzo proste do zrobienia, zaś przy trzecim, należy stworzyć płaszczyznę odsunięta i na niej zacząć rysować szkic. Można nie tworzyć tej płaszczyzny i zrobić to inną metodą, ale przecież przystępujesz do swojego pierwszego certyfikatu, więc koncentrujemy się na narzędziach podstawowych.

Łuk, który został narysowany, można było zastąpić kołem, dzięki temu nie trzeba byłoby konwertować krawędzi modelu.

Modyfikacja 3

Została już tylko ostatnia modyfikacja. Od razu grupa użytkowników ma jedną operacje w głowie – Skorupa. Nic bardziej mylnego… Oczywiście można by zrobić, ale trzeba wprowadzić kilka modyfikacji ze szkolenia Zaawansowane modelowanie części. Należy stworzyć sobie dwa szkice z odsunięciem o 1 mm oraz przy wycinaniu zmienić Status końca na Odsunięcie od powierzchni.

No i to tyle. Mam nadzieje, że opisane prze zemnie czynności były dla Ciebie jasne i życzę Ci zdanego egzaminu i otrzymania certyfikatu CSWA.

Jeśli masz pytanie to umieść je w komentarzu.

Powodzenia!

Podziel się:

Starszy Specjalista techniczny ds. SOLIDWORKS / Trener. Wyróżniony nagrodą SOLIDWORKS Award Elite w 2014 roku. Uwielbia testować nowe rozwiązania sprzętowe, a nowe technologie nie są mu obce. Smakosz whisky i dobrego jedzenia (sam dobrze gotuje).