Strona głównaSOLIDWORKSAktywuj swoją licencję ONLINE z SOLIDWORKS

Aktywuj swoją licencję ONLINE z SOLIDWORKS

licencje online dpstoday aktywacja online sollidworks

Aktywuj swoją licencję ONLINE z SOLIDWORKS

Jesteś posiadaczem jednostanowiskowej licencji SOLIDWORKS? Zdarzyło Ci się pracować na kilku stanowiskach jednego dnia? Jeśli tak, to z pewnością miałeś do czynienia z procesem przenoszenia licencji SOLIDWORKS z jednego stanowiska na drugie. Transfer licencji odbywał się poprzez proces dezaktywacji licencji z pierwszego stanowiska a następnie aktywacji na drugim. Aby to wykonać należało w programie SOLIDWORKS wejść w Pomoc, a następnie Aktywuj/Dezaktywuj licencje.

aktywuj dezaktywuj licencje solidworks

Ta metoda działa poprawnie (o ile nie zapomnimy wytransferować licencji wychodząc z biura), ale od niedawna mamy pewną alternatywę, która jeszcze bardziej usprawni ten proces. SOLIDWORKS 2018 przedstawia nowość, jaką jest licencjonowanie online, które pozwala na korzystanie z programu niezależnie od tego, gdzie się znajdujemy i na jakim komputerze chcemy pracować. Kluczowym rozwiązaniem w tym wypadku okazało się przypisanie licencji nie do stanowiska, jak było to dotychczas, a do użytkownika.

Takie usprawnienie pozwala użytkownikowi na korzystanie ze swojej licencji z dowolnego komputera, na którym zainstalowany jest program SOLIDWORKS, bez każdorazowego, ręcznego transferowania licencji.

Ponadto takie rozwiązanie daje również możliwość skopiowania swoich dostosowanych ustawień na stanowiska, na których aktualnie pracujemy – cały ten proces odbywa się bez użycia kreatora kopiowania ustawień!

Brak dostępu do internetu?

Nie ma problemu, ponieważ mamy do dyspozycji moduł offline, dzięki któremu użytkownik może korzystać ze swojej licencji jeszcze przez 30 dni.

3 typy licencjonowania

Od teraz, dzięki wprowadzeniu nowego typu licencjonowania online, będziemy wyróżniać trzy typy licencji:

 1.  Licencja jednostanowiskowa (standalone) – przypisuje licencję SOLIDWORKS do konkretnego komputera. Metoda ta jest polecana głównie w sytuacji, kiedy użytkownik korzysta z programu przez cały dzień, w sposób ciągły.
 2.  Licencja online – przypisuje licencję SOLIDWORKS do konkretnego użytkownika, umożliwiając w ten sposób, poprzez logowanie do portalu MySolidworks, korzystanie z licencji na dowolnym stanowisku, gdzie zainstalowany jest program. Taki typ licencji zapewnia dużą elastyczność pracy oraz umożliwia dodatkowo kopiowanie swoich ustawień.
 3.  Licencja sieciowa (pływająca) – wykorzystująca serwer do rozprowadzania licencji SOLIDWORKS na poszczególne stanowiska. Podczas uruchomienia programu, licencja jest pobierana z serwera, a po zakończeniu pracy i wyłączeniu programu – zwalniana z powrotem na serwer. Taki sposób licencjonowania bardzo często wykorzystywany jest w większych przedsiębiorstwach oraz w sytuacjach, kiedy użytkownicy chcą współdzielić licencje pomiędzy siebie, ponieważ nie korzystają z nich przez cały dzień.

Jak aktywować licencję online?

Poniżej został opisany pełny proces, w jaki sposób aktywować licencję online:

 1.  Aby rozpocząć, należy najpierw zwolnić jednostanowiskową licencję z komputera metodą dezaktywacji licencji.
 2.  Aby dezaktywować licencję na swoim stanowisku należy uruchomić program SOLIDWORKS, z górnego paska Menu wybrać Pomoc, a następnie Dezaktywuj licencję…
 3.  Postępować zgodnie z menedżerem dezaktywacji.
 4.  Kiedy licencja zostanie pomyślnie dezaktywowana, przechodzimy do witryny https://my.solidworks.com/ i logujemy się na swoje konto.
  mysolidworks my solidworks admin aktywacja
 5. Po zalogowaniu przejdź do Portalu administracyjnego (Admin Portal), rozwijając listę pod swoją nazwą użytkownika.
  logowanie mysolidworks my solidworks
 6.  Aby aktywować licencjonowanie online dla danego użytkownika, należy przeszukać listę użytkowników Twojej organizacji, wybrać konkretną osobę do której przypisana zostanie licencja, oraz wybrać produkt, który ma zostać przekonwertowany z licencji stanowiskowej na licencję online.
 7.  Na stronie szczegółów produktu kliknąć „Zamień na licencję online”. (UWAGA! Licencja musi zostać wcześniej dezaktywowana ze stanowiska, aby mogła zostać prze konwertowana na licencję online!)
  zamień licencje solidworks my mysolidworks licencja online
 8.  Kiedy typ aktywacji zostanie zmieniony, należy ponownie uruchomić program SOLIDWORKS. Przy pierwszym uruchomieniu, program wyświetli komunikat o przekroczonej liczbie aktywacji. Należy zamknąć komunikat i ponownie uruchomić program.
  nie udana próba aktywacji activation transaction failed solidworks 3 0
 9.  Podczas drugiego uruchomienia, zostanie wyświetlone okno powitalne, przez które należy zalogować się na swoje konto, używając tego samego loginu i hasła, jak w przypadku logowania do witryny MySolidworks.
  witryna my solidworks mysolidworks logowanie
 10.  Po zalogowaniu, program SOLIDWORKS zostanie uruchomiony, a w prawym górnym rogu, na pasku Menu, pojawi się dodatkowa ikonka, dająca możliwość zarządzania swoim kontem.

solidworks zarządzanie kontem interfejs aktywacja

Licencjonowanie online dla SOLIDWORKS jest dostępne od wersji 2018 i nowszych*. Przejście na licencjonowanie online będzie również dostępne dla użytkowników nie posiadających subskrypcji.

W razie potrzeby przywrócenia licencji stanowiskowej, należy ponownie przejść wyżej wymienione etapy i zmienić typ licencjonowania z online na standalone. W razie dodatkowych pytań, zapraszamy do kontaktu z naszym Działem Wsparcia Technicznego.

*za wyjątkiem SOLIDWORKS PDM oraz licencji sieciowych.

Podziel się:

Pracuję w DPS Software od przeszło 4 lat. Możecie mnie spotkać m.in. na Wsparciu Technicznym i Szkoleniach. Jeśli chodzi o SOLIDWORKS jestem samoukiem. Posiadam najwyższy stopień certyfikacji SOLIDWORKS CSWE - Certified SolidWorks Expert. Prywatnie jestem absolutną miłośniczką zwierząt. Jeżeli masz jakieś pytania – zapraszam do kontaktu!