Moduł Narzędziownia pozwala na zarządzanie danymi o oprzyrządowaniu znajdującym się w systemie SolidWorks Enterprise PDM (EPDM). Moduł pozwala również usprawnić przepływ informacji pomiędzy: konstruktorami oprzyrządowania, technologami oraz narzędziownią. Dzięki Modułowi Narzędziownia można zintegrować dane znajdujące się w systemie ERP, z danymi CAD w systemie EPDM oraz danymi związanymi z geometrią narzędzia znajdującymi się w systemach CAM.
Rysunek 1 Schemat działania Modułu Narzędziownia.
Funkcje modułu:
- Wyszukiwanie narzędzi po wielu parametrach.
- Tworzenie i edycja narzędzi w systemie ERP.
- Pobieranie danych o geometrii narzędzia z systemów CAM.
- Łączenie danych narzędzia z plikiem rysunku w systemie EPDM.
- Pobieranie stanów magazynowych wybranego narzędzia z systemu ERP.
- Zlecanie wykonania narzędzia w Dziale Narzędziowni.
- Raportowanie wykorzystania narzędzi w przebiegach technologicznych oraz wyrobach.
- Tworzenie kart pomocy warsztatowych.
Moduł Narzędziownia może być używany, jako osoby moduł do systemu EPDM lub działać razem z Modułem Technologicznym. Moduł w przypadku współpracy z Modułem Technologicznym, dostarcza informacji o narzędziach podłączonych do operacji technologicznych.
Moduł uruchamiany jest z menu kontekstowego w systemie SolidWorks Enterprise PDM.
Rysunek 2 Uruchamianie modułu w systemie EPDM.
W głównym menu Modułu Narzędziowni znajduje się wyszukiwarka pozwalająca odnaleźć odpowiednie narzędzie po: typie, rodzaju narzędzia, nazwie, wymiarach, producencie, indeksie w systemie ERP oraz numerze rysunku.
Rysunek 3 Menu główne Modułu Narzędziowni.
W Module Narzędziownia możemy tworzyć i edytować narzędzia jednocześnie w systemie ERP oraz EPDM. Dzięki temu konstruktor oprzyrządowania tworząc nowy rysunek narzędzia może zaindeksować narzędzie w systemie ERP. W przypadku zmian np. nazwy narzędzia również bezpośrednio z Modułu Narzędziowni może zmienić nazwę w systemie ERP oraz na rysunku za jednym razem. Zmiany danych narzędzia można również przepisać od razu do systemu CAM.
Podczas tworzenia oraz edycji narzędzi w Module Narzędziownia możliwe jest podłączanie rysunków narzędzi znajdujących się w systemie EPDM.
Jeśli narzędzie w systemie CAM jest połączone poprzez indeks z narzędziem w Module Narzędziownia można również sprawdzić dane o geometrii danego narzędzia.
Rysunek 4 Okno edycji danych oprzyrządowania.
Moduł Narzędziownia można również zintegrować z system ERP, dzięki czemu możliwe jest pobieranie danych o stanach magazynowych narzędzi.
Rysunek 5 Stany magazynowe z systemu ERP wybranych narzędzi.
Moduł umożliwia zlecanie wykonania odpowiedniego narzędzia w Dziale Narzędziowni. Technolog zaznacza narzędzia, których brakuje w magazynie, a będą mu potrzebne na produkcji i generuje zlecenie. Narzędziownia ma swój rejestr narzędzi do wykonania, w którym widzi, jakie narzędzia i kiedy ma wykonać. Dzięki podłączeniu plików rysunków do narzędzia, pracownicy Działu Narzędziowni mogą otworzyć rysunki narzędzi i na ich podstawie je wyprodukować.
Po wyprodukowaniu narzędzi z danego zlecania, pracownik Działu Narzędziowni zaznacza je, jako wykonane, a technolog dostaje informacje o wykonaniu wcześniej zleconych narzędzi.
Rysunek 6 Lista narzędzi do wykonania przez Dział Narzędziownia.
W Module Narzędziownia znajduje się również raport narzędzi pozwalający wyświetlić wszystkie narzędzia potrzebne w wybranym przebiegu technologicznym lub przebiegi technologiczne, w jakich jest używane dane narzędzie wraz z ilościami narzędzi w magazynie.
Raport pozwala również kontrolować zlecenia wykonania oprzyrządowania w Dziale Narzędziownia.
Rysunek 7 Raport użycia narzędzi w przebiegach technologicznych.
Moduł Narzędziownia usprawnia pracę konstruktorów oprzyrządowania, technologów oraz narzędziowni. Moduł umożliwia szybkie wyszukiwanie odpowiednich narzędzi do przebiegów technologicznych. Pozwala również na jednoczesne tworzenie danych o narzędziach w systemach EPDM, CAM i ERP.