Strona głównaSOLIDWORKSDostosowane zadanie | Harmonogram zadań

Dostosowane zadanie | Harmonogram zadań

DPSTODAY harmonogram zadań solidworks dostosowane zadanie

Dostosowane zadanie | Harmonogram zadań

Niewiele osób korzystających z pakietu SOLIDWORKS Professional lub Premium zna i wykorzystuje Harmonogram zadań SOLIDWORKS. Narzędzie to posiada wiele, naprawdę ciekawych funkcji. W tym artykule przedstawię jedną z nich, a mianowicie „Uruchom dostosowane zadanie”.

Ze wspomnianej opcji korzysta się w momencie, gdy chcemy uruchomić niestandardowe zadanie. W większości przypadków chodzi o uruchomienie makra. Okno widoczne po uruchomieniu opcji daje nam możliwość uzupełniania kilku ważnych elementów.

harmonogram zadań solidworks dostosowane zadanie 2

Jednym z pierwszych jest „Argumenty programu”. Możemy tutaj wpisać:

  • /b – w przypadku, gdy chcemy uruchomić SOLIDWORKS w tle,
  • /m – w przypadku, gdy chcemy uruchomić makro SOLIDWORKS.

Ścieżka pliku makra daje nam możliwość wskazania pliku *.swp lub *.swb. Osoby korzystające z makr na pewno rozpoznają pierwsze rozszerzenie, które jest standardowym rozszerzeniem makra napisanego w języku VBA. Drugie rozszerzenie wymaga kilku wyjaśnień.

Rozszerzenie *.swb

Jest odpowiedzialne za stworzenie szablonu makr SOLIDWORKS, gdzie będzie możliwe wskazanie parametrów jeszcze przed uruchomieniem zadania. Istnieją dwa typy zmiennych, które można zastosować – Ciąg i Numer.

Sprawdźmy zasadę działania pliku na przykładzie kilkukrotnego wyświetlania komunikatu o zadanej treści. W pierwszym kroku należy przygotować makro VBA. Będzie ono wyglądało następująco:

Sub main()

    Dim tekst As String

    Dim ilosc As Integer

    tekst = "Przykładowy tekst"

    ilosc = 2

   

    For k = 1 To ilosc

        MsgBox tekst

    Next k

   

End Sub

Szybko analizując kod, makro wyświetli dwa razy pod rząd komunikat „Przykładowy tekst”. Aby makro znało parametry tekstu oraz ilość wyświetleń jeszcze przed uruchomieniem należy przygotować właśnie plik *.swb. Zawartość kodu kopiujemy do Notatnika Windows, natomiast w miejsce zmiennych musimy wstawić odpowiednie znaki, dla typu Ciąg stosujemy $$$<nazwa >$$$ a dla Numer ###<nazwa >###. Ostatecznie kod wyglądać będzie następująco:

Sub main()

    Dim tekst As String

    Dim ilosc As Integer

    tekst = $$$tekst$$$

    ilosc = ###ilosc### 

    

    For k = 1 To ilosc

        MsgBox tekst

    Next k

    

End Sub

Plik zapisujemy z rozszerzeniem *.swb. Na koniec sprawdźmy oczywiście działanie utworzonego pliku. Uzupełnione okno powinno wyglądać tak jak na poniższym zrzucie.

harmonogram zadań solidworks dostosowane zadanie 1

Po kliknięciu Zakończ nasze zadanie jest uruchamiane i zgodnie z oczekiwaniami uzyskujemy pokazanie się komunikatu z tekstem „nowy tekst” trzy razy pod rząd.

Oczywiście przedstawiony przykład nie znajdzie zastosowania zastosowaniu produkcyjnym, jednak w celach ogólnego zrozumienia zagadnienia jest bardzo dobry. W standardowych przypadkach Ciąg można wykorzystać m.in. do przekazania ścieżki, gdzie program będzie wyszukiwał pliki, a Numer – do dodania pola Rewizja o określonym numerze.

Podziel się:

Specjalista techniczny oraz trener SOLIDWORKS, posiada wszystkie certyfikaty z dziedziny mechaniki, w tym najwyższy CSWE - Expert Mechanical Design. Nie straszne są mu makra, jednak do symulacji podchodzi z dystansem. Na co dzień spokojny człowiek lubiący jazdę rowerem oraz programowanie C#.