Kup SOLIDWORKS w sklepie internetowym DPS Software. Kup teraz.

TWOJE ŹRÓDŁO INFORMACJI

#CAD | #CAM | #CAE | #PLM

Importowanie modeli – Problemy – Część 1

Importowanie modeli – dużo się słyszy o tym, kiedy pracujemy w środowisku, gdzie dostarczane są nam modele w innym formacie. Najczęściej dotyczy to przy projektowaniu form wtryskowych, kiedy często kontrahent przysyła nam model zrobiony w innym oprogramowaniu CAD. Na pewno wielu z was miało problem z zaimportowaniem modelu do SolidWorks. Czemu tak się dzieje? W tym artykule opowiem wam dlaczego tak się dzieje, przedstawię najczęstsze problemu, a także sposób jak je rozwiązać.

SolidWorks ma możliwość wczytania formatów neutralnych tj.: Parasoli, STEP, IGES, ACIS.

Za importowanie w każdym oprogramowaniu odpowiada translator, który przekłada model na format neutralny i w tym procesie powstają problemy w trakcie zaimportowania do innego systemu. Czyli jednym słowem można to porównać do zabawy z dzieciństwa – Głuchy telefon,  kiedy informacja jest przekazywana przez kolejne osoby co spowoduje, że pewne dane mogą zostać utracone lub zmienione.

Co wchodzi w skład translatora i dlaczego tak się dzieje?

Różna tolerancja

Wszystkie oprogramowania CAD posiadają inną precyzje, tolerancje tworzenia części, nie chodzi tu o wymiary czy cokolwiek podobnego, ale o zaokrąglanie pewnych wartości modelu kiedy zapisujemy go w innym formacie.

Kernels

Czasem nazywane “geometric modeling kernel” albo “solid modeling kernel” – jest to tzw. serce systemu CAD, kod który odpowiada za to, co się widzi na ekranie. Jest to matematyczne przestawienie kształtu, które jest obliczane i zapisywane. Jeśli dwa oprogramowania posiadają ten sam Kernel można pominąć zapis do neutralnego formatu.

Mapowanie

Nie wszystkie systemy CAD wspierają te same operacje, spowoduje to brakiem możliwości importu lub model nie będzie przypominał oryginału.

Diagnostyka importu

Teraz omówimy podstawowe narzędzie to naprawy wadliwego importu. Za każdym razem kiedy wczytujemy model do oprogramowania SolidWorks mamy możliwość wykonania Diagnostyki importu.

Przechwytywanie

  • dziury w modelu,
  • samo przecinające się ściany,
  • ściany tworzą więcej niż jeden zamknięty kontur,
  • ściany przebijające model.

diagnostyka importu

Te błędy muszą zostać naprawione na samym początku naszej pracy z modelem.

W kolejnym artykule opisze sposoby naprawiania błędów, kiedy i jak je stosować.