Dodatek konstrukcji spawanych jest dostępny już od wersji SOLIDWORKS Standard i cieszy się bardzo dużą popularnością wśród użytkowników. W prosty sposób można zamodelować konstrukcję składającej się z profili, rur, płaskowników jak i kombinację wszystkich tych elementów konstrukcyjnych. Co jednak jeżeli w bazie nie będzie żądanej geometrii, która będzie niezbędna do ukończenia założeń projektowych? Ten artykuł pokaże jak w łatwy sposób można to wykonać.
Zaczynamy od utworzenia standardowo nowej części gdzie tworzymy szkic naszej geometrii tak jak na rysunku numer 1:
Następnie zaznaczamy lewym przyciskiem myszy nasz Szkic1 na „drzewku operacji” wybieramy „Plik” i „zapisz jako” analogicznie jak to zostało przedstawione na rysunku 2:
Szukamy w rozwijanej liście zapisz jako typ rozszerzenia (*.sldlfp) i wskazujemy odpowiednią lokalizację pliku. Jeżeli nie znamy lokalizacji gdzie znajdują się profile konstrukcji spawanych można to sprawdzić wchodząc w Opcje -> Opcje systemu -> Lokalizacje plików i rozwinąć listę „pokaż foldery dla” gdzie należy odszukać „Profile konstrukcji spawanych”. Kiedy już odnajdziemy lokalizację i wybierzemy odpowiednie rozszerzenie klikamy zapisz (w folderze ,,weldment profiles” został utworzony folder o nazwie „DPS TODAY”). Jednakże dobrą praktyką jest zapisywanie naszej bazy profilów w innej lokalizacji niż domyślna. Dlaczego? Ponieważ nasza dane są bezpieczne przed utraceniem przy potencjalnej dezinstalacji oprogramowania czy też awarii komputera. Podczas instalacji na nowo te foldery są czyszczone i tworzone na nowo.
Po wykonaniu wszystkich tych czynności ikonka Szkicu1 powinna zmienić wygląd:
Kolejnym krokiem w modyfikacji naszego profilu to konfiguracje. Klikamy prawym przyciskiem myszy na szkic i wybieramy „konfiguruj operację”. Wyświetlone okienko pozwala nam na dodanie nowych konfiguracji szkicu jaki modyfikację już istniejących konfiguracji.
Jeżeli zostało wykonane wszystko zgodnie z artykułem podczas dodawania członu konstrukcyjnego zakładka „Menadżera operacji” powinno wyglądać analogicznie jak na ilustracji numer 6.
Cały proces dodawania profili do naszej bazy został przedstawiony dla przykładu w którym rozmiar naszej geometrii jest zależny od konfiguracji. Lokalizacja pliku z konfiguracjami wygląda następująco (rysunek 7):
Jeżeli chcielibyśmy korzystać z naszych profili tak, aby widniały jako osobne pliki należy przy dodawaniu lokalizacji utworzyć dodatkowy folder. Gdzie pierwszy folder definiuje normę, kolejny typ, a na końcu pliki z rozszerzeniem .sldflp jako rozmiar. Przy takim rozwiązaniu SOLIDWORKS nie dodaje dopisku -Configured tak jak to jest zaznaczone na Rysunku 6. Dla przykładu struktura folderów w tym przypadku wygląda następująco (dla przykładu zostały użyte pliki ze szkoleń z konstrukcji spawanych):
Obie metody są praktykowane i działają w sposób poprawny, jednak ta pierwsza jest znacznie częściej spotykana ze względu na łatwość dodawanie modyfikacji po przez konfigurację. Korzyścią tej metody jest również dowolna liczba wariantów w jednym pliku w przeciwieństwie do metody drugiej gdzie każdy wariant musi mieć odpowiednik w postaci osobnego pliku.