W poniższym artykule chciałbym pokazać jak rozpocząć pracę w SWOOD CAM. Program jest bardzo intuicyjny, lecz rozpoczęcie pracy może być problematyczne dla początkującego użytkownika.
Pracę możemy rozpocząć na kilka sposobów, przedstawię wszystkie z nich, lecz w pierwszej kolejności musimy upewnić się, że dodatek SWOOD CAM jest aktywny. Po uruchomieniu programu SOLIDWORKS należy przejść do: Narzędzia/Dodatki i sprawdzić czy mamy zaznaczony dodatek SWOOD CAM tak jak poniżej:
Gdy dodatek jest aktywny możemy przejść do ustawienia programu SWOOD CAM. Jednym ze sposobów jest przejście do Narzędzia/SWOOD CAM/Ustawienia programu.
Drugim sposobem jest włączenie paska narzędzi SWOOD CAM (Widok/Paski narzędzi).
W momencie włączenia widoku paska narzędzi SWOOD CAM powinien pokazać się w interfejsie programu SOLIDWORKS (umieszczenie może być dowolne).
Aby przejść do Ustawienia programu należy kliknąć w pierwszy przycisk z paska narzędzi.
W każdym z przypadków ostatecznie powinno nam się pojawić okno Ustawienia programu SWOOD CAM.
W celu rozpoczęcia nowego programu obróbczego należy kliknąć na przycisk „Program frezowania”(fot. powyżej).
Pojawią się nam 4 zakładki, w których możemy uzupełnić informację na temat maszyny oraz części. Pierwsza z nich to zakładka „Obrabiarka”, jest to najważniejsza zakładka, ponieważ tutaj wybieramy postprocesor dla naszej maszyny, na którą chcemy wygenerować kod NC, zmienić nazwę programu oraz nadać numer programu.
Pozostałe zakładki umożliwiają podanie szczegółowych informacji dla danej części.
Możemy stworzyć kilka programów dla jednej części, jest to bardzo ważna informacja, ponieważ umożliwia nam to stworzenie programów dla każdej maszyny na produkcji. Podczas generowania raportu otrzymamy kod dla każdej z maszyn.
Po wybraniu odpowiedniego postprocesora oraz uzupełnieniu informacji możemy zakończyć ustawienie programu frezowania przyciskiem (zielony check mark) znajdującym się w prawym dolnym rogu. Po lewej stronie okna SOLIDWORKS powinna pokazać się zakładka SWOOD CAM.
W tym momencie kończymy nasze ustawienie programu i możemy przejść do dalszych czynności tj. ustawienia bazy (początku układu współrzędnych), dodania narzędzi do obróbki, stworzenia obróbek, o których chętnie opowiem w następnych artykułach.