Często stajemy w obliczu sytuacji, gdy potrzebujemy dostosować konkretny model do projektu elektrycznego 3D. Najlepiej stworzyć wtedy inteligentny komponent. Na przykładzie zaprezentuję, jak w kilku krokach wykonać taką część. Ponadto pokażę, jak pozyskać model 3D ze strony internetowej, do wykonania powyższego zadania.
Jeśli szukamy konkretnego modelu (na przykład przycisk Eaton M22-D-R-K01), na początku powinniśmy upewnić się, czy strony sprzedające części mają w magazynie nasz komponent (nie zawsze katalog ma odzwierciedlenie w magazynie). Jeśli mamy już wybrany model, szukamy go na stronach typu http://www.traceparts.com/, https://grabcad.com/, http://www.3dcontentcentral.com/, http://b2b.partcommunity.com/. Najbardziej efektywne jest wyszukiwanie za pomocą numeru części.
Po wyborze modelu pamiętajmy o zaznaczeniu SOLIDWORKS w oknie po prawej stronie (nie w każdym przypadku jest możliwy wybór, program powinien poradzić sobie z większością formatów, jednak wybranie natywnego pliku znacznie przyspiesza pracę z modelem). Możemy już pobrać naszą część (często wymagana jest darmowa rejestracja).
Po zapisaniu na komputerze pliku .zip, wypakowujemy pliki i otwieramy złożenie w SOLIDWORKS.
Po otworzeniu złożenia, zapisujemy je w formacie .prt (w ten sposób uzyskamy jednolitą część) w lokalizacji zaznaczonej na rysunku – jest to domyślny folder części programu.
Teraz otwieramy SOLIDWORKS Electrical, wchodzimy w zakładkę Biblioteka i klikamy w ikonę Menedżer części producenta.
W oknie, które się pojawi, odszukujemy i wybieramy opcję Rozpakuj. Kierując się po ścieżce C:\ProgramData\SOLIDWORKS Electrical\catalog\parts, odszukujemy naszego producenta (w tym wypadku jest to plik Eaton.part). W celu ograniczenia czasu instalacji, nie wszystkie składniki bibliotek są od razu zainstalowane. Aby skorzystać z dostępnych bibliotek, wykonujemy wyżej wymienione kroki. W tej chwili interesuje nas katalog EATON, ale w folderze dostępne są również biblioteki wiodących producentów, takich jak Siemens, Schneider Electric, Wago itd.
Poniżej zaprezentuję operację podobną do pokazanej w artykule Wprowadzanie nowego modelu 3D do projektu elektrycznego, jednak nieznacznie się różniącą. Wracamy do naszego modelu w SOLIDWORKS 3D. Otwieramy Kreator komponentów elektrycznych.
Poniżej pokażę, jak ustawić wszystkie parametry w wyżej wymienionym kreatorze.
Następnie możemy zacząć tworzyć inteligentny komponent. W tym celu tworzymy w nowym dokumencie SOLIDWORKS płytę, reprezentującą powierzchnię, na której będziemy umieszczali nasz przycisk. Należy zwrócić uwagę na grubość naszej płyty, aby nie była zbyt gruba w stosunku do naszego przycisku (w naszym wypadku maksymalnie 6mm). Następnie tworzymy złożenie z uprzednio przygotowanej płyty i przycisku. Poniższy film ilustruje cały proces.
Po otrzymaniu złożenia, tworzymy otwór w płycie dostosowany do przycisku, który ma stać się inteligentnym komponentem.
Teraz za pomocą narzędzia Utwórz inteligentny komponent ustawiamy operację wycięcia, przypisując ją do naszego modelu.
W ten sposób uzyskaliśmy inteligentny komponent, który możemy wstawiać na przykład do złożeń szaf elektrycznych. Przy wstawianiu do złożenia należy pamiętać o kliknięciu w ikonę inteligentnych operacji, ponieważ dopiero po wykonaniu tej czynności zostanie wstawiony uprzednio zdefiniowany otwór.
Teraz zaznaczamy płaszczyznę, która ma część wspólną z oznaczoną krawędzią przy tworzeniu komponentu elektrycznego (w naszym przypadku jest to okrąg, który zaznaczyliśmy przy operacji TREWDOOR)
W tym momencie uzyskaliśmy inteligentny komponent, powiązany z częścią katalogową w SOLIDWORKS Electrical. W kolejnym artykule zaprezentuję, jak zmodyfikować i uszczegółowić kartę katalogową takiej części.