Do naszych projektów napis możemy wprowadzić za pomocą narzędzia Tekst w zakładce szkic:
Po wybraniu narzędzia, musimy je odpowiednio zdefiniować. Najważniejszą rzeczą potrzebną do określenia gdzie w przestrzeni ma znajdować się nasz tekst jest krzywa tekstu tzn. geometria 2D na której nasz tekst będzie rozłożony.
Po wybraniu odpowiedniej krzywej oraz wpisaniu właściwego tekstu którego chcielibyśmy wprowadzić do projektu możemy przejść do ustawień tekstu poniżej. W tym miejscu możemy ustawić pogrubienie, pochylenie, wyrównanie tekstu oraz orientacja (w pionie i poziomie) tekstu.
Na szczególną uwagę zasługuje tutaj pierwsza ikonka tzn. połączenie z właściwością – za pomocą tej funkcji możliwe jest stworzenie parametrycznej notatki zaczytującej wartość właściwości dostosowanej pliku np. masy czy też jakiegoś newralgicznego wymiaru. Wraz z zmianą tej wartości, zmieni się również tekst w naszym szkicu.
Jeżeli chodzi o czcionkę tekstu to jest ona zaczytywana z szablonu rysunkowego – domyślną jest Century Gothic o rozmiarze 3,5mm. Jeżeli chcemy ją zmienić to musimy odznaczyć opcję Użyj czcionki dokumentu, wtedy uaktywni się opcja „Czcionka…” za pomocą której możemy wybrać dowolną czcionkę zainstalowaną w naszym Windowsie. Po wybraniu czcionki możemy ustalić również rozmiar, odstępy oraz współczynnik szerokości.
Po dodaniu tekstu do naszego szkicu przydatną może okazać się jeszcze jedna opcja – Rozłóż tekst szkicu. Za pomocą tej funkcji możemy przekonwertować tekst na splajny, co z kolei pozwala edytować pojedyncze znaki wg. naszych upodobań. Dostęp do tej funkcji możemy uzyskać klikając prawym przyciskiem myszy na dodanym wcześniej tekście.
Wprowadzony do szkicu tekst może być użyty do wielu operacji m. in. do operacji wycięcia/wyciągnięcia do uzyskania graweru.