Strona głównaSOLIDWORKSJak wstawić tekst w szkicu SOLIDWORKS?

Jak wstawić tekst w szkicu SOLIDWORKS?

Jak wstawić tekst/napis w szkicu solidworks

Jak wstawić tekst w szkicu SOLIDWORKS?

Do naszych projektów napis możemy wprowadzić za pomocą narzędzia Tekst w zakładce szkic:

jak wstawić tekst w szkicu solidworks

Po wybraniu narzędzia, musimy je odpowiednio zdefiniować. Najważniejszą rzeczą potrzebną do określenia gdzie w przestrzeni ma znajdować się nasz tekst jest krzywa tekstu tzn. geometria 2D na której nasz tekst będzie rozłożony.

tekst w szkicu solidworks

Po wybraniu odpowiedniej krzywej oraz wpisaniu właściwego tekstu którego chcielibyśmy wprowadzić do projektu możemy przejść do ustawień tekstu poniżej. W tym miejscu możemy ustawić pogrubienie, pochylenie, wyrównanie tekstu oraz orientacja (w pionie i poziomie) tekstu.

wykorzystanie szkicu w solidworks

Na szczególną uwagę zasługuje tutaj pierwsza ikonka tzn. połączenie z właściwością – za pomocą tej funkcji możliwe jest stworzenie parametrycznej notatki zaczytującej wartość właściwości dostosowanej pliku np. masy czy też jakiegoś newralgicznego wymiaru. Wraz z zmianą tej wartości, zmieni się również tekst w naszym szkicu.

wstawianie tesktu do szkicu w solidworks

Jeżeli chodzi o czcionkę tekstu to jest ona zaczytywana z szablonu rysunkowego – domyślną jest Century Gothic o rozmiarze 3,5mm. Jeżeli chcemy ją zmienić to musimy odznaczyć opcję Użyj czcionki dokumentu, wtedy uaktywni się opcja „Czcionka…” za pomocą której możemy wybrać dowolną czcionkę zainstalowaną w naszym Windowsie. Po wybraniu czcionki możemy ustalić również rozmiar, odstępy oraz współczynnik szerokości.

wstawianie tesktu do szkicu w solidworks

Po dodaniu tekstu do naszego szkicu przydatną może okazać się jeszcze jedna opcja – Rozłóż tekst szkicu. Za pomocą tej funkcji możemy przekonwertować tekst na splajny, co z kolei pozwala edytować pojedyncze znaki wg. naszych upodobań. Dostęp do tej funkcji możemy uzyskać klikając prawym przyciskiem myszy na dodanym wcześniej tekście.

jak wstawić tekst w szkicu solidworks

Wprowadzony do szkicu tekst może być użyty do wielu operacji m. in. do operacji wycięcia/wyciągnięcia do uzyskania graweru.

 

 

Podziel się:

Trener z ponad 20 letnim doświadczeniem, specjalista od SOLIDWORKS Simulation i SOLIDWORKS CAD 3D.