Strona głównaALPHACAMNowy nesting w oprogramowaniu AlphaCAM

Nowy nesting w oprogramowaniu AlphaCAM

Nesting Alphacam

Nowy nesting w oprogramowaniu AlphaCAM

Od wersji 2019 AlphaCAM udostępnia nowe jedno okno dla nestingu. Teraz można nakładać części z zapisanych rysunków lub części w bieżącym rysunku, dodawać arkusze z bazy danych lub rysunku, a następnie kliknąć „Nałóż”, wszystko to zrobimy w jednym oknie.

Pierwszym krokiem po włączeniu AlphaCAM w celu wykonania nestingu jest kliknięcie na zakładkę „Nesting” a następnie wybranie pierwszego polecenia od lewej strony na wstążce „Nowa lista nakładania”.

Po wejściu w polecenie otwiera się okno dialogowe, w którym należy uzupełnić wszystkie niezbędne parametry potrzebne do wykonania nestingu. We wcześniejszych wersjach AlphaCAM poszczególne opcje i parametry znajdowały się w różnych lokalizacjach interfejsu. Dzięki nowemu rozwiązaniu program staje się szybszy i prostszy w obsłudze.

Poniżej zostanie opisane nowe okno „Nowa lista nakładania” oraz jak należy z niego korzystać, aby otrzymać zamierzony efekt.

Nowy Nesting w oprogramowaniu AlphaCAM

Pierwszym etapem jest wybór części do nakładania na arkusz, tutaj pojawiają się dwie możliwości, możemy dodać część z zapisanego rysunku poprzez opcję „Dodaj część z pliku” oraz cześć z bieżącego rysunku poprzez opcję „Dodaj część z rysunku”.

Nowy Nesting w oprogramowaniu AlphaCAM

W tym artykule zostaną przedstawione obie opcje dodawania części. Najpierw zostaną dodane cztery części z zapisanych plików AlphaCAM a następnie zostanie dodana kolejna piąta część z bieżącego rysunku. Części można dodawać pojedynczo lub całymi grupami.

Podczas pojedynczego dodawania części od razu mamy wpływ na konkretne opcje, które będą dotyczyły tylko tej części, co więcej w menadżerze projektu od razu widnieje podgląd część, którą wybraliśmy. Po ustawieniu potrzebnych parametrów dotyczących danej części klikamy OK i pojawia nam się możliwość wyboru kolejnej części z dysku, z którą należy postępować w ten sam sposób co z poprzednią, aż do ostatniej części. Po niej należy kliknąć Anuluj.

Nowy Nesting w oprogramowaniu AlphaCAM

W celu wskazania wszystkich części z dysku od razu należy pamiętać, że wpisane parametry będą dotyczyły każdej z tych części. Jest jednak możliwość zmiany już w samym oknie dialogowym „Nowa lista nakładania” dowolnej wartości bądź wyboru dla każdej części klikając bezpośrednio na liście części na konkretny parametr, który chcemy zmienić. Każdy z nich jest w pełni edytowalny.

Inną opcją jest kliknięcie prawym klawiszem myszy na części, którą chcemy edytować a następnie kliknięcie opcji „Konfiguracja”, kolejno otworzy się okno dialogowe, w którym możemy dokonać zmian względem wybranego elementu. Po zatwierdzeniu wybranych części również ich podgląd pojawia się w menadżerze projektu.

Nowy Nesting w oprogramowaniu AlphaCAM

Drugim rozwiązaniem jest dodawanie części z bieżącego projektu AlphaCAM, jest to funkcja bardzo prosta i można z niej skorzystać po uprzednim kliknięciu polecenia „Dodaj część z rysunku”, następnie wybieramy część z ekranu AlphaCAM, która nas interesuje po czym pojawia się okno dialogowe dotyczące tej części, które należy wypełnić.

Nowy Nesting w oprogramowaniu AlphaCAM

To czy okno dialogowe dotyczące każdej części się pojawi czy nie niezależnie od tego czy wybieramy elementy zapisane czy z ekranu zależy od włączania opcji „Pokaż/Ukryj parametry części”.

Nowy Nesting w oprogramowaniu AlphaCAM

Kolejnym krokiem jest wybór arkusza, możemy pobrać go z „Bazy danych arkusza”, którą należy wcześniej przygotować lub wskazać na bieżącym projekcie AlphaCAM kształt arkusza a następnie zdefiniować materiał, grubość oraz ilość arkuszy.

Nowy Nesting w oprogramowaniu AlphaCAM

Dodaj arkusz z bazy danych

Nowy Nesting w oprogramowaniu AlphaCAM

Dodaj arkusz z rysunku

Kolejnym krokiem jest wybranie odpowiednich ustawień dla nestingu, który mamy zamiar wykonać. Opis ustawień ukaże się w innym artykule specjalnie im poświęconym. Po zdefiniowaniu wszystkich parametrów w zakładce ustawienia można je zapisać, by móc następnym razem je przywołać i zaoszczędzić sobie pracy.

Ostatnim krokiem jest kliknięcie na przycisk „Nakładaj” i krótkie czekanie na efekt naszej pracy.

Nowy Nesting w oprogramowaniu AlphaCAM

 

 

Podziel się: