Strona głównaProduktyPodmiana szablonu części – czy to w ogóle możliwe?

Podmiana szablonu części – czy to w ogóle możliwe?

Podmiana szablonu części

Podmiana szablonu części – czy to w ogóle możliwe?

Podmiana szablonu części

Szablon z definicji to wcześniej ustalony schemat, wzorzec który jest wykorzystywany w wybranym procesie. W SOLIDWORKS szablonem nazywamy dokument o odpowiednim rozszerzeniu, innym dla części, złożenia i rysunku, od którego zaczynamy pracę. Czy jest możliwość jego podmiany, jeśli ustalimy, że potrzebujemy innej „podstawy” dokumentu? Przypatrzmy się konkretnemu przypadkowi wykonanej części.

rysunek solidworks 2d

Otwarty plik części nie zawiera żadnych właściwości dostosowanych, przez co dokument rysunku nie mapuje właściwości do tabelki. Jak rozwiązać ten problem? Oczywiście dodanie właściwości dostosowanych o odpowiedniej nazwie na poziomie części rozwiąże problem. Można również skorzystać z funkcjonalności bloku tytułowego i ręcznie podmienić właściwości dostosowane z poziomu rysunku. Nie uda się jednak wykonać automatyzacji dodawania materiału czy masy.

W przypadku jeśli zastosowaliśmy się do wskazówek z Webinar #7 – Tworzenie formatek rysunkowych i szablonów w SOLIDWORKS dotyczących wykonania jednocześnie szablonu części oraz rysunku w swoich zasobach powinniśmy mieć takie dokumenty.

Przejdźmy zatem do procesu podmiany. Na początku należy otworzyć nową część według prawidłowego szablonu, który będzie prawidłowo współpracował z dokumentem rysunku.

właściwości dostosowane solidworks

Kolejnym krokiem będzie znalezienie części, która ma zostać zaktualizowana i wstawienie jej do nowego dokumentu. Należy przejść do Wstaw – Część. Parametry jakie należy wykorzystać to przede wszystkim zaznaczenie opcji Przerwij połączenie z oryginalną częścią. Dodatkowo zaznaczyć można Rozejście do oryginalnej części Właściwości wizualnych.wstaw część

Na koniec należy potwierdzić pojawiający się komunikat odnośnie przenoszenia właściwości dostosowanych, oraz ewentualnie odnośnie niezgodności jednostek dokumentu.

solidworks komunikat przenoszenie

Ostatnim krokiem jest wykonanie dokumentacji płaskiej i sprawdzenie poprawności działania.

podmiana właściwości solidworks część

Jak widać powyżej właściwości dostosowane zostały prawidłowo zaktualizowane, dodatkowo można dokonać ostatnich poprawek i gotowe. Należy jednak mieć na uwadze, że wykonujemy nową część, przez co ewentualne odniesienia do złożenia będzie należało zaktualizować.

Podziel się:

Specjalista techniczny oraz trener SOLIDWORKS, posiada wszystkie certyfikaty z dziedziny mechaniki, w tym najwyższy CSWE - Expert Mechanical Design. Nie straszne są mu makra, jednak do symulacji podchodzi z dystansem. Na co dzień spokojny człowiek lubiący jazdę rowerem oraz programowanie C#.