Podmiana szablonu części – czy to w ogóle możliwe?
Podmiana szablonu części
Szablon z definicji to wcześniej ustalony schemat, wzorzec który jest wykorzystywany w wybranym procesie. W SOLIDWORKS szablonem nazywamy dokument o odpowiednim rozszerzeniu, innym dla części, złożenia i rysunku, od którego zaczynamy pracę. Czy jest możliwość jego podmiany, jeśli ustalimy, że potrzebujemy innej „podstawy” dokumentu? Przypatrzmy się konkretnemu przypadkowi wykonanej części.
Otwarty plik części nie zawiera żadnych właściwości dostosowanych, przez co dokument rysunku nie mapuje właściwości do tabelki. Jak rozwiązać ten problem? Oczywiście dodanie właściwości dostosowanych o odpowiedniej nazwie na poziomie części rozwiąże problem. Można również skorzystać z funkcjonalności bloku tytułowego i ręcznie podmienić właściwości dostosowane z poziomu rysunku. Nie uda się jednak wykonać automatyzacji dodawania materiału czy masy.
W przypadku jeśli zastosowaliśmy się do wskazówek z Webinar #7 – Tworzenie formatek rysunkowych i szablonów w SOLIDWORKS dotyczących wykonania jednocześnie szablonu części oraz rysunku w swoich zasobach powinniśmy mieć takie dokumenty.
Przejdźmy zatem do procesu podmiany. Na początku należy otworzyć nową część według prawidłowego szablonu, który będzie prawidłowo współpracował z dokumentem rysunku.
Kolejnym krokiem będzie znalezienie części, która ma zostać zaktualizowana i wstawienie jej do nowego dokumentu. Należy przejść do Wstaw – Część. Parametry jakie należy wykorzystać to przede wszystkim zaznaczenie opcji Przerwij połączenie z oryginalną częścią. Dodatkowo zaznaczyć można Rozejście do oryginalnej części Właściwości wizualnych.
Na koniec należy potwierdzić pojawiający się komunikat odnośnie przenoszenia właściwości dostosowanych, oraz ewentualnie odnośnie niezgodności jednostek dokumentu.
Ostatnim krokiem jest wykonanie dokumentacji płaskiej i sprawdzenie poprawności działania.
Jak widać powyżej właściwości dostosowane zostały prawidłowo zaktualizowane, dodatkowo można dokonać ostatnich poprawek i gotowe. Należy jednak mieć na uwadze, że wykonujemy nową część, przez co ewentualne odniesienia do złożenia będzie należało zaktualizować.