Kup SOLIDWORKS w sklepie internetowym DPS Software. Kup teraz.

TWOJE ŹRÓDŁO INFORMACJI

#CAD | #CAM | #CAE | #PLM

Reorganizacja złożeń, czyli porządkujemy drzewo modelu

Reorganizacja złożeń, czyli porządkujemy drzewo modelu

W trakcie pracy z dużymi złożeniami, jednym ze sposobów na poprawę efektywności pracy, jest reorganizacja struktury złożenia przy wykorzystaniu podzłożeń. Niektóre z elementów będących w drzewie modelu na głównym poziomie, mogą być umieszczona poziom niżej. Dzięki takiej reorganizacji, wiązania odnoszące się do tych część, z poziomu głównego złożenia zostają przeniesione poziom niżej i tym samym nie są przeliczane przy otwieraniu głównego pliku. Na przykładzie prostego złożenia pokażę Wam, w jaki sposób wykorzystać w SolidWorks operację „Reorganizuj komponenty”.

1

Przyjrzyjmy się z strukturze powyższego złożenia. Na poziomie głównym znajdują się trzy podzłożenia, katalog z plikami Toolbox oraz 10 pojedynczych części. Dla przejrzystości drzewa i złożenia, umieszczenie ich w jednym podzłożeniu zdaje się być zdecydowanie rozsądniejsze. Tylko jak to zrobić?

Na utworzenie nowego podzłożenia poświęcić trzeba co najmniej kilkanaście minut, wiec pomysł ze względów ekonomicznych odpada. Przy takich dylematach z pomocą przychodzi nam funkcja SolidWorks „Reorganizuj komponenty”

Zaznaczmy w drzewie element „część górna bębna” i klikając prawym klawiszem wybierzmy polecenie „Formuj nowy podzespół tutaj”.

2

 W efekcie otrzymamy w drzewie nowe złożenie z domyślną nazwą Złożenie1^Betoniarka. Złożenie zawiera w sobie element „część górna bębna”, wraz ze wszystkimi wiązaniami przypisanymi do tego elementu. Następnie, zaznaczając kilka komponentów w drzewie wystarczy przeciągnąć je nad nowopowstałe złożenie i upuścić. W trakcie przenoszenia, kursor zamieni się w charakterystyczną ikonkę, informującą o tym że pliki umieszczone zostaną w podzłożeniu.

3

Tym sposobem prawie uzyskaliśmy zamierzony efekt. Prawie, bo pozostał nam jeszcze jeden komponent – „rura wychyłu” znajdujący się na najwyższym poziomie. Zostawiłem go celowo, by przedstawić drugi sposób na reorganizację złożenia.

Gdy nasze drzewo jest znacznie bardziej skomplikowane i zawiera kilkadziesiąt nieposegregowanych komponentów, łatwiejszym sposobem na wybór elementów do umieszczenia w innym podzłożeniu jest skorzystanie z opcji „Reorganizuj komponenty”. Z menu głównego wybierzmy Narzędzia a następnie Reorganizuj komponenty.

4

W pojawiającym się oknie, w pierwszej kolejności wybieramy komponenty które chcemy przenieść, a następnie docelowe złożenie w którym elementy mają zostać umieszczone.

W efekcie końcowym otrzymujemy przejrzystą strukturę złożenia, z 3 podzłożeniami na głównym poziomie.  Co ważne, wszystkie relacje które były dodane w złożeniu zostają przeniesione poziom niżej i działają poprawnie. Ostatnim krokiem pozostaje zapisanie nowo utworzonego podzłożenia w osobnym pliku, gdyż do tej pory traktowany on był jako złożenie zapisane wewnątrz pliku. Prawe kliknięcie myszy na element złożenia i wybór opcji – Zapisz złożenia (w pliku zewnętrznym).

5

 Podsumowując:

Podczas reorganizacji komponentów na dowolnym poziomie należy być ostrożbym ,gdyż ma to wpływ na wiązania i wszelkie operacje, które mają odniesienia do wybranych komponentów. Dlatego też decyzje dotyczące grupowania hierarchicznego powinny być podejmowane na wczesnym etapie opracowania skomplikowanego złożenia, aby zminimalizować wspomniane efekty dla tych elementów Jakie efekty mam na myśli? Szczegóły w tabeli poniżej.

Wiązania są przenoszone do folderu Wiązania najniższego wspólnego rodzica. Na przykład:

 

6

Załóżmy, że występuje wiązanie pomiędzy P1 oraz P2, w folderze Wiązania zagnieżdżonego podzespołu S3.

Jeżeli przeniesiemy P1 w górę o jeden poziom (do S1), to wiązanie zostanie przeniesione do folderu Wiązania w S1, najniższymi wspólnym rodzicu w tej samej gałęzi.

Jeżeli przeniesiemy P1 do S2 (do innej gałęzi), to wiązanie zostanie przeniesione do foldera Wiązania złożenia najwyższego poziomu A, ponieważ A jest jedynym wspólnym rodzicem.

Jeżeli rozłożymy S3, to wiązanie zostanie przeniesione do foldera Wiązania podzespołu S1.

Szyki komponentu mają specyficzne ograniczenia. Jeżeli komponent źródłowy szyku jest przenoszony do innego złożenia, to operacja szyku i wszystkie wystąpienia utworzone przez szyk są usuwane.Jeżeli rozłożeniu poddawany jest podzespół, który posiada szyk komponentu, to operacja szyku i wystąpienia szyku są usuwane. Komponent źródłowy staje się komponentem złożenia na kolejnym wyższym poziomie.

Nie można przenosić indywidualnych wystąpień utworzonych przez szyk.

 Wycięcia i otwory operacji złożenia są usuwane.  
 Równania mogą nie być rozwiązywane. Ma to miejsce ponieważ w wielu przypadkach przyrostek numeru wystąpienia <n> komponentów zmienia się w czasie reorganizacji lub rozłożenia złożenia. Dzieje się to automatycznie, aby zapobiegać konfliktom z istniejącymi komponentami w złożeniu docelowym.
 Zreorganizowany komponent jest usunięty ze wszelkich kroków eksplozji w jakich się pojawia.