Kup SOLIDWORKS w sklepie internetowym DPS Software. Kup teraz.

TWOJE ŹRÓDŁO INFORMACJI

#CAD | #CAM | #CAE | #PLM

RoboDK – czyli nowe podejście do programowania robotów przemysłowych

robodk sterowanie robotami przemyslowymi dpstoday

RoboDK jest to oprogramowanie służące do programowania robotów offline (OLP) tzn., bez wykorzystania rzeczywistego sterownika robota. Programowanie polega na odpowiedniej konfiguracji stacji roboczej poprzez wybranie robota, narzędzi, zdefiniowania przestrzeni pracy, punktów w przestrzeni oraz innych funkcji. Biblioteka RoboDK posiada wiele robotów różnych marek, dzięki czemu w łatwy i szybki sposób możemy dostosować naszą stację roboczą.

Baza robotów przemysłowych w RoboDK
Rys. 1 – Biblioteka online programu RoboDK
Baza postprocesorów w RoboDK
Rys. 2 – Baza postprocesorów programu RoboDK

Po utworzeniu wirtualnego stanowiska pracy, należy stworzyć program, w którym robot wykonuje określone przez użytkownika ruchy. Ruchy te definiujemy poprzez dodanie odpowiedniej funkcji ruchu do danego punktu, wyróżniamy trzy ruchy: liniowy, przegubowy i po kręgu.

Możliwe jest dokonanie symulacji programu, aby sprawdzić czy wszystko działa poprawnie. Po weryfikacji stanowiska, kolejnym krokiem jest skalibrowanie robota. W tym celu możemy wykorzystać specjalnie przygotowane do tego funkcje programu RoboDK. Jest to miedzy innymi metoda kalibracji ISO 9283 zgodna z europejskimi standardami, jak również metody wykorzystujące czujniki laserowe. Dzięki temu o wiele łatwiej jest dokonać odpowiedniego przygotowania robota do pracy.

Ostatnią czynnością jaką należy wykonać w celu wykonania manipulacji przez rzeczywistego robota jest wygenerowanie programu i wysłanie go do sterownika robota. Przesłanie programu możliwe jest przez interfejs RoboDK po wcześniejszym dostosowaniu komunikacji ze sterownikiem.

Generacja programu polega na wybraniu postprocesora, a następnie wybranie opcji „generuj program”. Dostępna jest domyślna baza postprocesorów ale nic nie stoi na przeszkodzie aby stworzyć własny. Takie podejście znacznie ułatwia proces tworzenia programu, ponieważ nie jest konieczna znajomość składni języka do danego robota a jedynie wybranie i dostosowanie postprocesora
pod konkretny sterownik.

Poznaj program – zobacz filmy

Współpraca RoboDK z oprogramowaniem CAD/CAM

Cechą charakterystyczną programu RoboDK jest jego integracja z innymi programami, przede wszystkim z oprogramowaniem CAD/CAM. W skład tych programów wchodzą miedzy innymi: SolidWorks, MasterCAM, Rhino, AlphaCAM, TopSolid czy Inventor. Pozwala to bardzo szybko i efektywnie zaprojektować prace robota.

Przykładowo, dzięki integracji programu SOLIDWORKS i RoboDK znacznie łatwiej przeprowadza się proces spawania. Dokonuję się tego poprzez wybranie  opcji „AutoSetup” w zakładce „RoboDK”, a następnie wybranie na obiekcie krawędzi, które mają być ścieżkami tworzenia spoiny. Po przeprowadzeniu konwersji, we wcześniej przygotowanej stacji pojawia się obiekt, ścieżki na krawędziach, oraz plik NC na podstawie którego utworzony zostaje program obróbczy.

Integracja RoboDK z SOLIDWORKS

Do wykonania bardziej skomplikowanej obróbki konieczne jest oprogramowanie CAM. Sytuacja w tym przypadku wygląda bardzo podobnie z tą różnicą, że musimy przygotować całą obróbkę, a integracja przebiega poprzez wciśnięcie jednego przycisku. Możliwości wykorzystania robotów przemysłowych są niemalże nieograniczone, coraz częściej zauważa się trend wykorzystywania robotów jako centra frezarskie.

Zrzut ekranu z oprogramowania RoboDK

Programowanie robotów przemysłowych

W obecnych czasach, inżynierowie i programiści obrabiarek CNC mają coraz cięższe zadanie. Przedsiębiorstwa prześcigają się w wytwórstwie coraz bardziej innowacyjnych produktów.
Często wiąże się to ze skomplikowaną geometrią obiektu. Strategia obróbki może przewidywać wykorzystanie nietypowych narzędzi, nieprzystosowanych pod dany typ obrabiarki, przez co konieczne jest użycie kilku maszyn. Nietrudno więc zauważyć, iż tego typu zadanie może okazać się o wiele bardziej pracochłonne i trudne niż przewidywano. Przy masowej produkcji takie komplikacje znacząco wpływają na funkcjonalność maszyny. Tu z pomocą przychodzą roboty przemysłowe.

Mówiąc o skomplikowanych geometriach nie wypadało by nie wspomnieć o wykorzystaniu robotów w celach rzeźbiarskich. Stworzenie skomplikowanej rzeźby nawet na frezarce 5-cio osiowej
nie jest łatwym zadaniem. Wykorzystując robota przemysłowego nie dość, że łatwiej nam manipulować robotem, ponieważ nie jest ograniczona przestrzeń robocza, to na dodatek możemy wykorzystać wiele profesjonalnych narzędzi nieprzystosowanych do pracy w centrum frezarskim.

Języki programowania robotów w RoboDK

Na zakończenie warto wspomnieć o dostępnych API zintegrowanych z RoboDK. Jest to C#, C++, Matlab, Visual Basic oraz Python. Każda aplikacją napisana w tych programach działa w środowisku oprogramowania. Możliwe jest tworzenie skomplikowanych skryptów sterujących ruchami robota jak również funkcje odpowiedzialne za wizualizację procesu (aplikacja przedstawiająca natryskiwanie farby). Istnieje szerokie spektrum aplikacji dostępnych w bibliotekach RoboDK gotowych do wykorzystania w Twojej stacji roboczej.

Języki programowania robotów przemysłowych w RoboDK

RoboDK doceniają zarówno programiści robotów jak i inżynierowie produkcji. Oprogramowanie jest na bieżąco rozwijane, a producent chętnie dzieli się swoją wiedzą na forum oraz w lekcjach dostępnych na platformie „YouTube”. Najnowszą dodaną funkcją w RoboDK jest wykorzystanie technologii VR do projektowania stacji roboczej. Innowacyjność tego oprogramowania otwiera zupełnie nowe perspektywy i daję nam zupełnie nowe podejście do programowania robotów.

Referencje RoboDK – klienci korzystający z oprogramowania na świecie

Referencje robodk