Kup SOLIDWORKS w sklepie internetowym DPS Software. Kup teraz.

TWOJE ŹRÓDŁO INFORMACJI

#CAD | #CAM | #CAE | #PLM

SOLIDWORKS: Automatyczna naprawa wiązań w złożeniu

Wiązania w złożeniu są bardzo ważne i chyba nie musimy o tym nikogo przekonywać. Dzięki umiejętnym dodawaniu wiązań możemy zbudować zarówno sztywną konstrukcję, jak i ruchomy mechanizm, możemy nadać ograniczenia ruchu czy na bieżąco mierzyć odległość między komponentami. Z drugiej jednak strony, nieumiejętne ich nadawanie, zmiany projektowe czy nadliczbowe wiązania mogą spowodować nieprawidłowe działanie złożenia i układanie komponentów.

Automatyczna naprawa wiązań w złożeniu - model w SOLIDWORKS

Przedefiniowanie złożenia

Zazwyczaj nieprawidłowe działanie (najczęściej przedefiniowanie) złożenia wynika z 2 przypadków. Pierwszy z nich to dublowanie wiązań czy nadanie ich nadliczbową ilość. A takim przypadku wystarczy usunąć ostatnie wiązania, które powodują przedefiniowanie lub wcześniejsze wiązanie (jeżeli chcemy je zastąpić).

Lista wiązań wraz z błędnymi wiązaniami zdublowanymi.

Drugim przypadkiem będzie nadanie sprzecznych wiązań, czyli wystąpi on, gdy będziemy chcieli dodać wiązanie, które nie może być zrealizowane, ponieważ wcześniejsze wiązania musiałyby zostać zerwane. Jeżeli ta kwestia dotyczy tylko jednego wcześniejszego wiązania, to program wyświetli odpowiedni komunikat i zasugeruje odwrócenie sposobu połączenia przy wcześniejszym wiązaniu. Jeżeli natomiast wymagałoby to zmianę kilku wiązań, to dostaniemy komunikat z ostrzeżeniem o przedefiniowaniu wiązań. Ponownie najprostszym rozwiązaniem będzie edycja lub skasowanie ostatniego wiązania.

Komunikat o przedefiniowaniu wiązania.

Podmiana komponentu

Jeżeli natomiast w naszym złożeniu następuje zmiana komponentu lub jego edycja, to SOLIDWORKS ponownie wyświetli komunikat błędu i poprosi o ręczną aktualizację wiązań. Czyli będziemy musieli ręcznie wskazać prawidłowe ściany dla poprawnego ułożenia edytowanego lub nowego (podmienionego) komponentu. W obu przypadkach winowajcą będą oznaczenia ścian (tak zwane ID ściany), które są przypisywane do każdej ściany indywidualnie. Jeżeli zmieni się liczba ścian w modelu, to może się okazać, że program zmieni dotychczasowe numery ścian i wiązania zostaną zgubione.

Ręczne zastąpienie komponentów

W przypadku edycji komponentu zazwyczaj przyczyną problemu jest edycja/podzielenie ściany do której jest dodane wiązanie. W takim wypadku trzeba edytować wiązanie i w miejsce zgubionej geometrii wskazać nową.

Wskazanie nowej geometrii

Jeżeli natomiast podmieniamy komponent na inny, to siłą rzeczy może on mieć zupełnie inną geometrię. Oczywiście nie jest to regułą, ale w celu umieszczenia go w tej samej pozycji w której znajdował się stary komponent, należy zaznaczyć odpowiadające sobie ściany (płaskie i walcowe). Także po wybraniu nowego komponentu do podmiany pojawi się nowe okno pozwalające na ręczną aktualizację wiązań.

Ręczna aktualizacja wiązań

Od SOLIDWORKS 2023 mamy do dyspozycji jeszcze jedną opcję, to znaczy Automatyczną naprawę zgubionych wiązań. Wystarczy kliknąć PPM na folderze Wiązań (dla naprawy wszystkich wiązań) lub na zgubionym wiązaniu (dla naprawy pojedynczego wiązania) i wybrać opcję Automatycznej naprawy. SOLIDWORKS rozpocznie poszukiwanie ścian, które są podobne geometrycznie (płaskie lub walcowe) i zlokalizowane w ten sam sposób (równoległe do płaszczyzny, oś równoległa do osi układu współrzędnych), nie zważając na ID ściany. Dzięki temu podstawowe wiązania typu Wspólne czy Koncentrycznie zostaną bardzo szybko zaktualizowane bez roli użytkownika.

Automatyczna naprawa