SOLIDWORKS: Dodawanie nowych profili do biblioteki konstrukcji spawanych
Konstrukcje spawane
W module konstrukcji spawanych mamy bardzo podstawową bibliotekę profili. Oczywiście możemy ją powiększyć o dodatkowe profile, które można pobrać ze strony producenta. Na szczęście nie jest to jedyna możliwość jaką daje nam producent oprogramowania, ponieważ w szybki i łatwy sposób możemy rozbudować bibliotekę zarówno o nowe rozmiary, jak i o zupełnie nowe kształty. Na szczęście nie musimy ich rysować od zera, ponieważ z powodzeniem możemy wykorzystać pliki DWG/DXF pobrane od producenta danego profilu. Druga kwestia jest taka, że nie należy brać dosłownie nazwy „konstrukcje spawane” w przypadku tego modułu, ponieważ możemy wykorzystać funkcje w nim zawarte również do zbudowania konstrukcji skręcanych.
Nowy profil w bibliotece
W tym artykule przedstawimy proces dodawania nowego profilu do biblioteki. Dokładnie w ten sam sposób można rozbudowywać bibliotekę o kolejne wersje wymiarowe. Zrobimy to trochę na przekór, ponieważ dodamy profil aluminiowy do ram skręcanych.
- Możemy pobrać plik DWG/DXF z przekrojem profilu, w pełni zdefiniować szkic i dodać do biblioteki
- Możemy pobrać plik bryłowy (STEP, IGES, Parasolid lub inny) i przekonwertować ścianę czołową na szkic
- Przerysować profil z dokumentacji lub któregokolwiek pliku wymienionego powyżej.

Niezależnie jakimi danymi dysponujemy, powinniśmy uzyskać szkic. Jako, że będzie to profil dodany do biblioteki, to powinniśmy zawsze korzystać z pełni zdefiniowanego szkicu. Oprócz samego szkicu profilu, od razu dodamy punkty na profilu, za które będzie można później przenosić profil po szkicu konstrukcji. Na obrazku poniżej zaznaczyliśmy strzałkami punkty umieszczenia profilu.

Profil2.png
Na tym etapie trzeba się zastanowić jak będzie wyglądała struktura naszej biblioteki. Wybierając profil z biblioteki, musimy po kolei wybrać: Standard, Typ i Rozmiar. Możemy strukturę ustawić jako:
- Standard: Nazwa folderu, Typ: Nazwa folderu wewnątrz standardu, Rozmiar: Nazwa pliku.
- Standard: Nazwa folderu, Typ: Nazwa pliku, Rozmiar: Nazwa konfiguracji.
Warto również dodać Właściwość dostosowaną z opisem, w którym będzie zawarty rozmiar profilu.

Po narysowaniu szkicu i ewentualnym dodaniu konfiguracji (jeżeli wybraliśmy tą ścieżkę), trzeba kliknąć w szkic na drzewku historii i zapisać plik w rozszerzeniu *.sldlfp (SolidWorks Library Feature Part). Po tym zabiegu przy szkicu powinna pojawić się literka L, informująca, że operacja została zapisana jako operacja biblioteki.

Tak zapisany plik trzeba wprowadzić do biblioteki profili spawanych. Najlepiej wprowadzić go do odpowiedniego folderu lub stworzyć własne foldery w których będziemy przechowywali nasze profile. Uwaga! Do wklejenia pliku w folder instalacyjny programu trzeba mieć prawa administratora. Można również zrobić własny katalog z biblioteką i dodać jej ścieżkę do programu.
Domyślna ścieżka biblioteki profili spawanych to:
C:\Program Files\SOLIDWORKS Corp\SOLIDWORKS\data\weldment profiles
Po tym możemy sprawdzić jak działa nasz profil, czy się prawidłowo przycina w narożnikach, czy możemy przemieszczać profil po ścieżce.

Jeżeli wszystko działa prawidłowo, możemy rozbudować naszą bibliotekę o kolejne wersje wymiarowe i budować nowe konstrukcje przy użyciu naszych nowych członów konstrukcyjnych.
