Jeżeli korzystasz z włączonej opcji Grafika „RealView”, to na pewno korzystasz z wyświetlania właściwości graficznych użytego materiału lub narzucasz swój własny wygląd na zrobiony model. SOLIDWORKS posiada całkiem bogatą bibliotekę wyglądu materiałów, ale co w sytuacji, kiedy nie ma potrzebnego koloru czy odpowiedniego stylu wyglądu? Oczywiście każdy z wyglądów możemy sobie dowolnie edytować, problem w tym, że często chcemy też zapisać utworzony przez siebie wygląd.
Edycja podstawowa
Do tematu możemy podejść dwojako, w zależności jak będzie nam łatwiej: albo zrobić materiał od zera albo edytować już gotowy. Przy edycji gotowego materiału zazwyczaj ograniczamy się do zmiany koloru, bo resztę właściwości mamy już ustawione. Przy tworzeniu własnego materiału musimy określić dużo więcej opcji, więc na tym się skupimy.
Żeby wejść w edycję materiału naszej części, trzeba kliknąć w dowolną ścianę PPM i wybrać edycję wyglądu całej części.
Domyślnie włączą się podstawowe ustawienia, które umożliwiają zmianę koloru na kilka różnych sposobów: przez wybranie punktem na palecie, próbkę koloru (skala szarości, pastele, standardowy), przez numer RGB (red, green, blue) lub HSV (hue, saturation, value) lub przy użyciu pipety. Jeżeli chodzi o ostatnią opcję, czyli pipetę, to jest ona na tyle ciekawa, że pozwala na pobranie próbki koloru nie tylko z obszaru programu SolidWorks, ale tak naprawdę z dowolnego innego miejsca: z przeglądarki, tapety, interfejsu czy innego programu.
Edycja zaawansowana
W zakładce Zaawansowane znajduje się oczywiście dużo więcej opcji, bo oprócz zmiany koloru możemy sterować iluminacją i wybrać wykończenie powierzchni. Jeżeli chodzi o tą ostatnią opcję, czyli wykończenie powierzchni, to możemy wybrać jedną z wcześniej przygotowanych opcji, takich jak: szczotkowany, chropowaty, odlew, itd. Zwiększając wyświetlony prostokąt (tylko niektóre opcje) można zwiększać lub zmniejszać wielkość tekstury materiału (np. chropowatość).
W zakładce iluminacja możemy operować takimi parametrami jak połysk, rozproszenie światła, odbicia i inne. Tutaj polecamy zaznaczyć sobie opcję „Pomoc dynamiczna”, dzięki temu po najechaniu kursorem na suwak, wyświetli się krótka podpowiedź wyjaśniająca w jaki sposób zmieni się styl wyświetlania naszego modelu.
Zapis
Żeby zapisać nasze właściwości wyglądu i móc z nich korzystać w przyszłości, trzeba najpierw wrócić do zakładki Kolor/Obraz. Tutaj znajdują się 2 opcje: Przeglądaj i Zapisz wygląd. Przeglądaj umożliwia otwarcie jakiegoś standardowego wyglądu i jego edycję, ale jeżeli przed chwilą ustawiłeś parametry swojego wyglądu, to nie klikaj tej opcji, bo stracisz swoje ustawienia. Opcja Zapisz wygląd pozwala na zapisanie swoich ustawień. I tutaj mała uwaga. Program nie dość, że nie pozwoli na zapisanie wyglądu w folderze standardowym (instalacyjnym), to nie będzie też chciał odczytać wyglądów tam wklejonych. Na szczęście program też podpowiada dogodne rozwiązanie, czyli zapis wyglądu w folderze wybranym przez użytkownika (np. w dokumentach), po tej czynności program proponuje dodanie tego folderu do biblioteki. Wtedy możemy korzystać ze swoich materiałów i je skatalogować według własnych preferencji.