SWOOD: tworzenie prostego szyku złącza
Posiadając podstawowe złącza możemy powielać je w tzw. szyku komponentów. W tym artykule dowiesz się jak wykonać prosty szyk kołków.
Nowy szyk komponentów
Analogicznie do poprzednich lekcji dotyczących złączy, musimy wejść do biblioteki złączy SWOOD poprzez kliknięcie PPM w obszarze biblioteki i wybranie Edytuj. Następnie klikając PPM na wybrany folder wybieramy Nowy, a następnie Szyk komponentów. Po nadaniu nazwy określamy komponent, który chcemy powielać w szyku. W tym celu należy przeciągnąć wybrane złącze z biblioteki do okna po prawej na górze, gdzie na czerwono wyświetla się Powielane złącze.
Typ szyku
Istotnym parametrem jest Typ szyku [RTYPE], który pozwala określić sposób w jakim komponenty będą rozmieszczane w obszarze złącza. Poniżej przedstawiono schemat rozłożenia dla wybranej opcji.

W naszym przypadku wybraliśmy typ szyku jako Rozłożony + Ilość. Aby poprawnie zdefiniować rozłożenie komponentów potrzebujemy stworzyć nową zmienną o nazwie Odsunięcie [ODS]. Określamy Dostępność jako Widoczny, aby móc edytować parametr przy wstawianiu.
Skrypt – określenie limitów
Kolejnym krokiem jest określenie limitów na kierunku dodatnim i ujemnym. Aby lepiej zrozumieć w jaki sposób opisuje się położenie danego elementu na długości obszaru styku warto przyjrzeć się grafice poniżej.

Na powyższej grafice widzimy w jaki sposób należy określać pozycję w osi X, wzdłuż której rozciąga się szerokość połączenia, a co za tym idzie – kierunek szyku. Miejscem wstawienia złącza docelowo jest punkt 0. W przypadku szyku położenie danego złącza będzie określane poprzez algorytm typu szyku Rozłożony + Ilość, więc musimy jedynie określić poprawnie Limity, w których ów szyk ma się mieścić. Poniżej przedstawię schemat, na którym jasno widać, w jaki sposób wyznaczyć Limit na kierunku ujemnym [RLXM].

Obserwując schemat możemy wydedukować równanie opisujące Limit na ujemnym kierunku:
Limit na ujemnym kierunku [RLXM] = – Połowa szerokości [AL/2] + Odsunięcie [ODS]
Analogicznie definiujemy limit na dodatnim kierunku:
Limit na dodatnim kierunku [RLXP] = – Limit na ujemnym kierunku [RLXM]
Jak widać na nagraniu w edytorze skryptu został wpisany więc poniższy kod:
RLXM = – (AL/2) + ODS
RLXP = – RLXM
Po określeniu limitów ustawiamy parametr Krok na Widoczny, by móc nim sterować przy wstawianiu.
“][/video]Sprawdzanie złącza
Standardowo po wykonaniu złącza umieszczamy je w przykładowym połączeniu paneli, aby sprawdzić poprawność jego działania. Jak widać, zmieniając parametry i głębokość korpusu (długość połączenia) złącze poprawnie przebudowuje się.