Kup SOLIDWORKS w sklepie internetowym DPS Software. Kup teraz.

TWOJE ŹRÓDŁO INFORMACJI

#CAD | #CAM | #CAE | #PLM

Szybkie zarządzanie poprawkami w SOLIDWORKS PDM

zarządzanie poprawkami solidworks pdm

Szybkie zarządzanie poprawkami w SOLIDWORKS PDM to oszczędność czasu i pieniędzy, ale przede wszystkim jakość i profesjonalizm obiegu naszej dokumentacji.

SOLIDWORKS PDM w wersji 2016 ma w stosunku do poprzedniej wersji wiele usprawnień i nowości. Jedną z najciekawszych jest możliwość szybkiej zmiany poprawki (rewizji), co zapewnia dużą oszczędność czasu podczas importu starej dokumentacji. W nowej wersji systemu PDM dodano nową funkcję „Ustaw poprawkę”, dzięki której można natychmiast zmienić poprawkę na dowolną wartość.

Aby użyć funkcjonalności „ustaw poprawkę” należy ją odpowiednio skonfigurować :

 W narzędziu administracyjnym rozwinąć „Cykle toku prac” i wybrać dany „Tok prac”.

cykle toku pracy

 Wybrać stan, na którym jest inkrementowana poprawka, najczęściej jest to stan oznaczający zatwierdzoną dokumentację np. „Zatwierdzone” lub „Zaakceptowane”. Otwieramy jego właściwości.

zarządzanie poprawkami

 Przechodzimy na zakładkę „Numery poprawek” i w obszarze „Zmienna poprawki”. wybieramy numer poprawki, który chcemy wykorzystać dla danego stanu.

pdm właściwości poprawki

Zmienna ta musi istnieć na kartach danych plików, które będą miały synchronizowaną poprawkę. Poniżej karta zmiennej rewizji z odpowiednimi ustawieniami.

zmień wartość customproperty

 W obszarze „Inkrementacja poprawki o” należy wprowadzić liczbę o ile będzie inkrementowana poprawka (zwykle jest to 1).

inkrementacja poprawki

 Kliknąć „OK.”.

 Kliknąć „Plik” > „Zapisz”, aby zapisać zmiany w toku prac.

Funkcję „Ustaw poprawkę” możemy również wykorzystać przy imporcie dokumentacji. Dokumentacja importowana ma już wcześniej nadane rewizje, które chcemy ustawić w systemie PDM.

Załóżmy, że mamy przypadek złożenia, którego pliki mają różne rewizje, a jeden z nich nie ma jej w ogóle. Chcemy nadać mu rewizję „A” bez przejścia przez wszystkie stany „Toku prac”. Prawym przyciskiem myszy klikamy na głównym złożeniu (tu plik UJoint.SLDASM) wybieramy opcję „Ustaw poprawkę”.

ustaw poprawke pdm

W nowym oknie można zaznaczyć opcję „Ustaw poprawkę dla wszystkich plików”, aby zmiany dokonać na wszystkich plikach.

ustaw poprawke dla wszystkich plików

Dodatkowo można ustawić, aby wartości nowo nadanej poprawki zostały pobrane z wartości zmiennej karty. Jest to przydatna opcja, jeżeli zmieniono pole z rewizją na karcie danych pliku i pożądane jest, aby PDM ustawił taką wartość rewizji dla tego pliku.

wartość rewizji

W kolejnym kroku dla pliku bez rewizji zaznaczono opcję „Aktualizuj zmienną” dla pliku bez rewizji, aby EPDM ją nadał. Jako że plik nie posiadał żadnej rewizji, to otrzyma pierwszą, w tym przypadku literkę „A”.

aktualizuj zmienną

Można również dowolnie zmieniać rewizje poszczególnych plików.

zmiana rewizji poprawki

W ten sposób plik otrzymał pierwszą rewizję „A” zmapowaną z polem karty pliku – dzięki odpowiednim ustawieniom karty oraz zmiennej rewizji.

karta rewizji

Podsumowanie

Funkcja „Ustaw poprawkę” pozwala znacznie przyśpieszyć pracę i dodatkowo uporządkować dokumentację techniczną. Zarządzanie poprawkami ma największe znaczenie ma przy imporcie dokumentacji z zewnątrz, jeśli chcemy, żeby rewizja z dokumentacji została przepisana do obiegu dokumentacji w PDM.