Kup SOLIDWORKS w sklepie internetowym DPS Software. Kup teraz.

TWOJE ŹRÓDŁO INFORMACJI

#CAD | #CAM | #CAE | #PLM

Szyk oparty na tabeli | SOLIDWORKS

DPSTODAY szyk oparty na tabeli SOLIDWORKS

Na podstawie prostego przykładu dowiesz się w jaki sposób korzystać z operacji Szyk oparty na tabeli, a co więcej poznasz jego niezaprzeczalne zalety.

Program SOLIDWORKS udostępnia kilka opcji generowania szyku elementów, jedną z nich jest szyk oparty na tabeli. Większość użytkowników rzadko z niej korzysta, wybierając głównie szyk liniowy bądź kołowy. Warto jednak zwrócić uwagę na uniwersalność tej operacji, a co więcej jej znacznie szersze możliwości w porównaniu ze standardowymi szykami.

W poniższej operacji korzystamy z tabeli stworzonej w dowolnym arkuszu kalkulacyjnym. W moim przypadku będzie to Microsoft Exel. Musi ona składać się z dwóch kolumn, w których znajdują się tylko i wyłącznie współrzędne: w pierwszej kolumnie X w drugiej Y.

UWAGA: Kolumn nie oznaczamy, program z góry narzuca kolejność.szyk microsoft exel solidworks

Oprogramowanie SOLIDWORKS wymaga by plik ze współrzędnymi miał format tekstowy, dlatego po stworzeniu zespołu danych należy je zapisać jako plik tekstowy typu MS-DOS.

plik ms-dos

Utworzony plik wygląda następująco.

ms-dos plik tekstowy

Jak widać program wygenerował dwie kolumny znaków, pierwsza to współrzędne X, a druga Y. Z tak utworzonym plikiem możemy przejść do oprogramowania SOLIDWORKS i stworzyć planowany przez nas element. W moim przypadku, aby zaprezentować działanie operacji, wykonałem prostą płytę z zestawem otworów.

płytka solidworks wyciągniecie

Podstawowym krokiem poprzedzającym operację szyku jest stworzenie elementu, który stanowić będzie jego bazę. Ważnym jest aby obiekt, był jednym z elementów szyku, a co za tym idzie został uwzględniony w zestawie współrzędnych.

kreator otworów solidowrks walcowe

Po wykonaniu otworu należy utworzyć punkt, który stanowi środek kopiowanego obiektu. Podczas kopiowania obiektu, operacji lub ściany punkt ten pokryje się z punktami wygenerowanymi przez współrzędne.

punk solidworks

Kolejnym zadaniem jest stworzenie układu współrzędnych. W naszym przypadku powielony został układ globalny. Jednak w innych sytuacjach wymagane będzie stworzenie lokalnego układu, które dostosuje ułożenie współrzędnych na ścianie do wygenerowanych danych. Należy zwrócić uwagę na kierunek oraz zwrot osi współrzędnych X i Y.układ współrzędnych solidworks

Finalnym krokiem jest wykorzystanie operacji Szyk oparty na tabeli.

operacje solidworks szyk oparty na tabeli

szyk oparty na tabeli solidworks-okno

Powyżej widzimy okno konfiguracyjne szyku opartego na tabeli. W pierwszej kolejności musimy odczytać współrzędne z pliku tekstowego utworzonego przez nasz arkusz kalkulacyjny. Klikamy w tym celu „Przeglądaj…”. Po odnalezieniu i wybraniu pliku, wszystkie współrzędne wyświetlą się w tabelce w dolnej części okna. Następnie obieramy punkt odniesienia, którym jest w naszym przypadku „Point2”. Dalej wskazujemy układ na którym wygenerowane zostaną współrzędne jest nim „Coordinate System2”. Ostatecznie wybieramy obiekt, operację bądź ścianę do skopiowania.

co to jest szyk oparty na tabeli

Zatwierdzając przyciskiem „OK”. Otrzymamy poniższy efekt.

szyk oparty na tabeli solidworks

Ważną zaletą operacji jest możliwość zmiany podawanych współrzędnych i powtórne ich załadowanie, które przebuduje nam wprowadzony szyk – przykładowe zmiany, a co za tym idzie nierównomierne ułożenie otworów widoczne na poniższym obrazie.

rożne rodzaje szyku w solidworks