Strona głównaProduktyWyprowadzony szkic w SOLIDWORKS

Wyprowadzony szkic w SOLIDWORKS

wyprowadzony szkic

Wyprowadzony szkic w SOLIDWORKS

Wielu użytkowników SOLIDWORKS spotyka się z problemem kopiowania szkicu z odniesieniami na inną płaszczyznę. Jest to dość łatwe, jeżeli chcemy kopiować szkic na równoległą płaszczyznę, wystarczy skonwertować elementy. Problemy pojawiają się, gdy płaszczyzna jest w innym położeniu. Oczywiście możemy skopiować szkic następnie dodać odniesienia, ale jest to czasochłonne.. Z pomocą w takich sytuacjach przychodzi nam funkcja „Wyprowadzony szkic”. Dzięki niej możemy kopiować szkic pomiędzy dowolnymi płaszczyznami. Wyprowadzony szkic będzie powiązany ze szkicem źródłowym, dzięki czemu edycja tego pierwszego spowoduje zmiany w skopiowanym.szkic

Działanie funkcji pokaże wam na prostym przykładzie.  Finalnym obiektem ma być rura zakończona z obu stron identycznymi kołnierzami, tak jak na zamieszczonym wyżej rysunku.

 solidworks

Mając wykonany już jeden kołnierz możemy przystąpić do stworzenia drugiego szkicu. Zaznaczamy szkic pierwszego kołnierza oraz płaszczyznę ( w naszym przypadku ścianę, na którą chcemy skopiować szkic). Dla ułatwienia szkic możemy zaznaczyć z drzewa operacji. Następnie rozwijamy pasek „wstaw” i wybieramy opcję „Wyprowadzony szkic”

 Wyprowadzony szkic CAD

Szkic pojawi się na zaznaczonej płaszczyźnie. Czasami znajduje się w pewniej odległości od obiektu, jeżeli nie zobaczymy go od razu warto oddalić widok.  Kolejnym krokiem jest ustawienie szkicu poprzez nadanie wiązań z istniejącym wcześniej elementem. Dużą zaletą jest możliwość obrotu szkicu.

6 7

Nowopowstały szkic jest zależny od swojego rodzica,. Nie możemy edytować jego elementów ani dodać kolejnych.  Każda zmiana wprowadzona w poprzednim szkicu zostanie wprowadzona także do tego.

8

Mam nadzieje, że przedstawiona w tym artykule opcja pozwoli wam na zaoszczędzenie czasu oraz ułatwi pracę.

Podziel się: