Strona głównaSOLIDWORKSZalecany sprzęt komputerowy do pracy z SOLIDWORKS CAD – wymagania sprzętowe

Zalecany sprzęt komputerowy do pracy z SOLIDWORKS CAD – wymagania sprzętowe

Wymagania sprzetowe dla SOLIDWORKS - specyfikacje techniczne komputerów

Zalecany sprzęt komputerowy do pracy z SOLIDWORKS CAD – wymagania sprzętowe

Często wraz z zakupem oprogramowania SOLIDWORKS z ust klientów padają pytania: Czy mój komputer jest odpowiedni dla tego programu? Jaki sprzęt dobrać aby SOLIDWORKS działał jak najwydajniej? W tym artykule postaram się omówić wymagania programu.

Proces doboru sprzętu warto zacząć od odwiedzenia strony internetowej programu opisującej wymagania SOLIDWORKS, którą można znaleźć pod tym linkiem – Wymagania sprzętowe SOLIDWORKS. Strona ta daje nam ogólny zarys tego jaki komputer powinniśmy zakupić oraz jaki system czy pakiet Office na takim sprzęcie zainstalować.

Odnosząc się do informacji zawartych na powyższej stronie możemy wyszczególnić poniższe wymagania:

  • Procesor: częstotliwość 3,3GHz lub wyższa
  • System operacyjny: Microsoft Windows 10 64-bit oraz Microsoft Windows 11 64-bit
  • Pamięć RAM: 16GB lub więcej
  • Karta graficzna: Kliknij aby zobaczyć pełny wykaz
  • Dysk: zalecany dysk SSD

Procesor dla SOLIDWORKS

SOLIDWORKS wspiera zarówno procesory Intel jak i AMD. Warto jednak pamiętać, że program wykorzystuje wyłącznie jeden rdzeń, dlatego należy w tym przypadku skupić się na dobraniu procesora o jak najwyższym taktowaniu. Minimalne wymagania wskazują na taktowanie 3,3GHz lub wyższe, warto jednak wyposażyć sprzęt w procesor o taktowaniu co najmniej 4GHz, aby zapewnić optymalną wydajność podczas pracy.

Niektóre dodatki programu są jednak w stanie wykorzystać w pewnym stopniu kilka rdzeni. Należą do nich SOLIDWORKS Simulation czy PhotoView 360. W tym przypadku posiadanie procesora o wielu rdzeniach może przyspieszyć pracę.

System operacyjny dla SOLIDWORKS

SOLIDWORKS oficjalnie wspiera poniższe systemy operacyjne:

  • Windows 11 64-bit
  • Windows 10 64-bit

UWAGA:

  • Wersje “Home” systemów z rodziny Microsoft Windows nie są wspierane.
  • Używanie niewspieranych systemów operacyjnych może powodować wadliwe działanie oprogramowania SOLIDWORKS.

Pamięć RAM dla SOLIDWORKS

Minimalna ilość pamięci RAM jaką powinien mieć zainstalowany komputer obsługujący SOLIDWORKS to 16GB. Warto jednak pamiętać, że większe projekty bądź też badania symulacyjne mogą wymagać większej ilości pamięci. Aby zapobiec spadkom wydajności warto zainstalować 32GB RAM. Dobrym krokiem będzie także zakup sprzętu, który umożliwi w przyszłości rozbudowę do 64GB lub nawet 128GB RAM.

Karta graficzna dla SOLIDWORKS

SOLIDWORKS wspiera jedynie karty graficzne NVIDIA Quadro oraz AMD Radeon Pro. Karty przeznaczone do gier lub pracy biurowej mogą powodować niestabilne bądź wadliwe działanie programu. Karty graficzne takie jak NVIDIA GeForce czy AMD Radeon są zoptymalizowane do wyświetlania na ekranie niewielkiej ilości wielokątów przy wysokiej liczbie klatek na sekundę.

W przypadku oprogramowania CAD sytuacja jest odwrotna – karta powinna być w stanie wyświetlać duża ilość wielokątów, ale obraz nie zmienia się gwałtownie więc utrzymywanie stałej, wysokiej ilości klatek na sekundę nie jest najważniejszym aspektem.

Warto jednak pamiętać, że w przypadku SOLIDWORKS karta graficzna daje najmniejszy przyrost wydajności i zakup najdroższej karty wcale nie zagwarantuje płynnej pracy w programie. Warto skupić się przede wszystkim na doborze jak najmocniejszego procesora oraz odpowiedniej ilości pamięci RAM.

Wyjątkiem jest jednak dodatek Visualize, który wykorzystuje w pełni możliwości karty graficznej. Zakup wydajnej karty w tym przypadku spowoduje znaczne skrócenie czasu renderowania. Wszystkie wersje Visualize wspierają karty NVIDIA Quadro. Od wersji SOLIDWORKS 2020 wspierane również są karty AMD Radeon Pro.

Używanie więcej niż jednej karty graficznej wpłynie jedynie na działanie dodatku SOLIDWORKS Visualize. W tym przypadku zależność jest liniowa, np. dodanie do karty NVIDIA Quadro P4000 drugiej takiej karty spowoduje dwukrotne skrócenie czasu renderowania.

Jaki dysk dla SOLIDWORKS?

Zalecanymi dyskami do pracy z SOLIDWORKS są dyski SSD. Oferują one prędkość przesyłania danych nawet 10-krotnie większą niż standardowe dyski HDD. Są one również znacznie bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne ze względu na brak ruchomych elementów (warto o tym pamiętać szczególnie w przypadku sprzętu mobilnego który jest zdecydowanie bardziej narażony na wszelkie działania zewnętrzne – upadki, uderzenia itp.).

Zainstalowanie SOLIDWORKS na takim dysku oraz zapisywanie na nim projektów będzie skutkowało szybszym czasem uruchamiania programu i wczytywania plików. Warto mieć na uwadze, aby dysk zawsze posiadał minimum 20GB wolnego miejsca.

W przypadku większego budżetu warto rozważyć zakup dysków SSD NVMe lub PCIe. Dyski takie mogą być nawet kilkukrotnie szybsze od standardowych dysków SSD, ale są też droższe.

Dodatkowo można rozważyć zastosowanie macierzy RAID.

Stacje robocze HP dla SOLIDWORKS

Jako partner HP od lat dostarczamy swoim klientom sprzęt pozwalający na wydajną pracę w SOLIDWORKS. Specyfikacje poszczególnych modeli stacji roboczych dostępne są w sklepie internetowym DPS Software

Stacje robocze do SOLIDWORKS

Podziel się:

Absolwent Politechniki Warszawskiej, bezgranicznie oddany pasji projektowania 3D. Przygodę z SOLIDWORKS rozpoczął w 2010 roku, a od 2013 roku powiązał z SOLIDWORKS swoją pracę w CNS Solutions. Obszar jego zainteresowań to przede wszystkim fotorealistyczne renderingi, optymalizacja projektowania w SOLIDWORKS oraz technologie RapidPrototyping. Prywatnie uwielbia zdobywać Tatrzańskie szczyty oraz trenować wspinaczkę na sztucznych ściankach wspinaczkowych.