Strona głównaALPHACAMLicencje Alphacam – poradnik

Licencje Alphacam – poradnik

Licencje Alphacam poradnik dpstoday

Licencje Alphacam – poradnik

W trosce o to, aby jak najlepiej dopasować ofertę Alphacam do potrzeb klientów, firma Vero podzieliła licencjonowanie programu na kilka opcji. W poniższym artykule skupię się na przekazaniu najważniejszych informacji o każdym sposobie licencjonowania.

Podział licencji:

schemat licencje alphacam

Licencja jednostanowiskowa bezkluczowa

Najbardziej powszechna licencja Alphacam, którą instaluje się na wybranym stanowisku komputerowym. Możliwa jest automatyczna instalacja przez Internet, lub instalacja na komputerze bez dostępu do sieci, ale wymaga ona kontaktu z działem wsparcia technicznego DPS Software.

Warto zwrócić uwagę na to, że licencja tego typu nie jest przypisana do jednego komputera i można ją swobodnie transferować, bez konieczności kontaktu z działem wsparcia CAM. Warunkiem jest dostęp do Internetu na komputerach pomiędzy którymi transferujemy licencję.  Liczba transferów jest nieograniczona.

Licencja jednostanowiskowa kluczowa

Licencja, która znajduje się na kluczu USB. Instalacja licencji odbywa się poprzez wpięcie klucza w trakcie instalacji, na którym będziemy pracowali z Alphacam. Klucz zostaje dostarczony przez firmę DPS Software.

Ze względu na powszechną dostępność Internetu nie polecam tej metody licencjonowania do innych, niż wyjątkowe przypadki.

Tryb Domowy

Licencja jednostanowiskowa posiada wersję demonstracyjną, którą jest Tryb Domowy. Nie wymaga ona wpisywania żadnego numeru klucza, posiada pełną funkcjonalność programu, poza możliwością wyboru postprocesora i generowania kodu NC. Tryb domowy traktujemy jako wersję edukacyjną programu – umożliwia ona poznanie programu i doszkolenie się poza miejscem pracy. Posiada funkcję importowania dokumentacji CAD, ale nie daje możliwość eksportowania obiektów utworzonych w Alphacam, a plik rysunku zapisany w wersji Domowej nie będzie działał na wersji komercyjnej – innymi słowy, nie możemy przygotować programów w domu, a następnie przynieść ich do pracy i generować z nich kodów NC.

Po zainstalowaniu najnowszej wersji Alphacam można korzystać z Trybu Domowego przez 365 dni.

Licencja sieciowa

Ten rodzaj licencjonowania jest dedykowany do zakładów, w których pracuje kilku programistów Alphacam, lub jeden programista musi korzystać z kilku stanowisk komputerowych (np. PC w biurze oraz PC przy maszynie), a nie ma czasu na transferowanie licencji pomiędzy komputerami.

Po zainstalowaniu na serwerze lokalnym licencja jest dostępna dla wszystkich komputerów, które znajdują się w sieci lokalnej. Na stanowisku roboczym W Menadżerze licencji należy wyszukać serwer i podpiąć to stanowisko. Spowoduje to, że przy uruchomieniu Alphacam licencja zostanie pobrana automatycznie, a pozostałe stanowiska zostaną poinformowane o tym, że licencja została zajęta. Kiedy program wyłączymy – licencja zostaje zwrócona na serwer i czeka na ponowne uruchomienie programu.

Oczywiście licencja sieciowa może zawierać więcej niż jedno stanowisko pracy, co umożliwia większej ilości użytkowników na jednoczesną pracę w Alphacam. Licencję sieciową można zakupić w formie klucza USB.

Najczęściej zadawane pytania:

Jak długo działa komercyjna licencja Alphacam?

Komercyjne licencje Alphacam są dożywotnie. Należy pamiętać o zakupie subskrypcji, która poza wsparciem technicznym umożliwia dostęp do najnowszych wersji programu. Nowe wersje gwarantują m.in. obsługę plików CAD nowych wersji programów do modelowania, oraz stabilniejszą pracę na nowych systemach operacyjnych.

Chciałbym wypróbować pełną funkcjonalność programu – czy istnieje licencja testowa?

Tak, istnieje możliwość udostępnienia klientowi licencji ewaluacyjnej, która działa jak licencja komercyjna, ale jest ograniczona czasowo. Istnieje możliwość wygenerowania zarówno licencji jednostanowiskowej jak i sieciowej, która będzie ograniczona czasowo.

Moja licencja znajdowała się na komputerze, który przestał działać – jak ją odzyskać?

Jeśli użytkownik ma wykupioną subskrypcję należy skontaktować się z działem wsparcia technicznego CAM, aby rozpocząć proces odzyskiwania licencji.

Czy mogę przejść z licencji kluczowej, na bezkluczową?

Tak, co więcej – proces jest darmowy. Należy skontaktować się z działem handlowym, następnie odesłać klucz do siedziby DPS Software w Warszawie. W międzyczasie wygenerujemy licencję czasową, na której użytkownik może swobodnie pracować. Kiedy klucz trafi do nas – zmieniamy licencję na dożywotnią.

Jeśli użytkownik chciałby wrócić do licencjonowania kluczowego, należy skontaktować się z działem handlowym w celu zakupu nowego klucza.

Klucz licencji jednostanowiskowej został uszkodzony – co robić?

Należy skontaktować się z działem handlowym w celu zakupu nowego klucza licencji. Opcją jest przejście na licencjonowanie bezkluczowe.

Zmieniłem kartę sieciową w komputerze z Alphacam – licencja przestała działać, dlaczego?

Każdy komputer generuje unikatowy parametr o nazwie Lock code. Jest on bezpośrednio powiązany z kartą sieciową, ale zmienia swoją wartość również wtedy, kiedy zmienia się część konfiguracji sprzętowej komputera (np. procesor lub dysk systemowy). Z tego względu, jeśli chcemy zmieniać hardware w danym PC, należy licencję wycofać i zainstalować ponownie po wymianie sprzętu. W innym wypadku dochodzi do konfliktu lock code’u i licencja przestanie działać, a jej odzyskanie wymaga kontaktu z działem wsparcia technicznego DPS Software.

Korzystam z Internetu mobilnego – moja licencja przestała działać, dlaczego?

Podobnie jak w punkcie wyżej – modemy Internetu mobilnego są często traktowane przez Alphacam jako oddzielne karty sieciowe, więc przepinanie modemu może skutkować zmianą i w efekcie konfliktem lock code’u.  W przypadku korzystania z Internetu mobilnego zaleca się stosowanie klucza sprzętowego.

Bardziej szczegółowe informacje o licencjach Alphacam można uzyskać dzwoniąc na infolinię CAM pod bezpłatnym numerem 800 40 50 50.

Podziel się: