Strona głównaSolidCAMSolidCAM – wrzuć swoje linijki kodu NC do programu

SolidCAM – wrzuć swoje linijki kodu NC do programu

SOLIDCAM - własna linijka kodu NC

SolidCAM – wrzuć swoje linijki kodu NC do programu

Czy kiedyś zdarzyła Ci się potrzeba wrzucenia części linijek kodu własnoręcznie napisanego do programu CAM? Zapewne wtedy wyszukiwałeś miejsca zakończenia operacji, po której chcielibyś umieścić swój kod i ręcznie wpisywałeś go do programu.

Nie wszyscy wiedzą ale SolidCAM umożliwia nam wrzucenie części kodu zapisanego w pliku tekstowym do programu po danej operacji. Dzięki temu wracając po czasie do programu będziemy widzieli, w którym miejscu (i czy w ogóle) potrzebowaliśmy umieszczenia swojego kodu w programie. Dodatkowo w przypadku modyfikacji niektórych operacji, nie będziemy musieli po każdym generowaniu kodu ponownie wpisywać swoich linijek bo będą one zawsze generowane z nowym programem.

Przykład wstawiania własnej linijki kodu NC

Weźmy np. sytuację w której obrabiamy kontur jest tolerowany w wąskim przedziale. Najpierw tworzymy obróbkę zgrubną, następnie pół-wykańczającą po której chcielibyśmy umieścić komendę M01 wraz z podjazdem stołu do operatora i komentarzem aby sprawdził dany wymiar i w razie czego naniósł korektę na narzędzie.

Na początku otwieramy program do tworzenia dokumentów np. Notatnik. W nim umieszczamy linijki kodu które chcemy zaimplementować w programie rysunek 1. Koleinie zapisujemy dokument i przechodzimy do SolidCAMa. W celu dodania pliku z naszym kodem po danej operacji, klikamy na nią prawym przyciskiem myszy, a następnie wybieramy Plik.. rysunek 2. Następnie wskazujemy nasz uprzednio stworzony plik rysunek 3.

Rysunek 1 Plik z naszym kodem

Rysunek 1 Plik z naszym kodem

Rysunek 2 Opcja wstawienia pliku z naszymi linijkami kodu

Rysunek 2 Opcja wstawienia pliku z naszymi linijkami kodu

Rysunek 3 Wstawienie pliku

Rysunek 3 Wstawienie pliku

Po wybraniu naszego pliku pojawi się on w drzewie CAM rysunek 4.

Rysunek 4 Drzewo CAM

Teraz jeżeli wygenerujemy program, SolidCAM zaimportuje linijki kodu z dokumentu rysunek 5.

Rysunek 5 Program NC

W przypadku kiedy chcielibyśmy edytować wrzucone linijki kodu wystarczy, że otworzymy plik znajdujący się w drzewie CAM lub zrobimy to z poziomu Windowsa . Program przed wygenerowaniem kodu zawsze sprawdza zawartość dokumentu i zaciąga jego treść. Zmieńmy w takim razie odjazd i dodatkowo dodajmy nowe bloki linii przed i po naszym kodzie rysunek 6. Następnie ponownie wygenerujmy kod NC rysunek 7.

Rysunek 6 Edytowany dokument

Rysunek 6 Edytowany dokument

Rysunek 7 Nowy program NC

Jak widzimy program pobrał nową zawartość pliku i wstawił ją do programu NC. Przedstawiony przeze mnie sposób jest bezpieczny i zachęcam do stosowania go przy dodawaniu własnych linijek kodu NC.

Zapraszam do przeczytania moich poprzednich artykułów z zakresu oprogramowania SolidCAM oraz do obejrzenia webinaru, w którym omówiłem nowości SOLIDCAM 2021.

Podziel się:

Ukończyłem Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechanicznym. Zawodowe doświadczenie zdobywałem pracując przy różnego rodzaju maszynach do obróbki ubytkowej. Wolny czas lubię spędzać aktywnie.