Strona głównaAktualności5 umiejętności, które powinien posiadać każdy inżynier mechanik

5 umiejętności, które powinien posiadać każdy inżynier mechanik

dpstoday 5 umiejętności które-powinien-posiadać każdy inżynier mechanik

5 umiejętności, które powinien posiadać każdy inżynier mechanik

Zawód projektanta w dziedzinie inżynierii mechanicznej przeszedł w ostatnich latach wiele istotnych zmian. W latach 80. projektant wykonywał inne zadania niż inżynier czy inżynier projektujący. Obecnie jeden projektant branży mechanicznej jest odpowiedzialny za wszystkie trzy wymienione stanowiska pracy. Możesz zapytać, kim właściwie jest inżynier mechanik? Uznaliśmy, że najlepiej zdefiniują go zadania wymienione w ostatnich ofertach pracy wiodących firm z dziedziny mechaniki. Oto pięć najważniejszych umiejętności, które powinien posiadać każdy projektant branży mechanicznej.

1) Zarządzanie projektem

Inżynier mechanik powinien mieć możliwość opracowania projektu od koncepcji do projektu, razem ze szczegółami produkcyjnymi. Zapewni on, aby rozwiązania projektowe spełniały wymagania mechaniczne, a także były dostosowane do obowiązujących przepisów i najlepszych praktyk branżowych. Powinien także znać związane z nimi procesy produkcyjne, techniki montażu i metody tworzenia dokumentacji. Ponadto musi być w stanie wspierać opracowywanie i realizację planów projektu, które mogą obejmować planowanie harmonogramu i budżetu, koncepcyjne oznakowanie, prototypowanie, projektowanie pod względem niezawodności i możliwości produkcyjnych, współpracę z dostawcami i testowanie.

2) Umiejętności związane z oprogramowaniem CAD

Inżynier mechanik powinien opanować przynajmniej jeden z popularnych programów CAD (najpopularniejszym w rankingu jest SOLIDWORKS) na zaawansowanym poziomie i być w stanie tworzyć wirtualne modele z wymaganymi pomysłami. Powinien także umieć opracować szczegółowe dokumentacje 2D i modyfikować istniejące pliki CAD, jeśli jest to wymagane. Znajomość powszechnych standardów kreślarskich, takich jak ANSI/ISO/DIN, to plus. Ponadto oczekuje się, że inżynier ds. projektowania mechanicznego będzie w stanie dostarczyć wymiary (tolerancje i pasowania) oraz w pełni szczegółowy model 3D, który można wykorzystać do produkcji. Wreszcie, musi być w stanie stworzyć kompletną listę materiałów swojego modelu mechanicznego.

3) Umiejętności związane z oprogramowaniem MES (FEA)

Inżynier mechanik powinien wiedzieć o dostępnych rozwiązaniach MES (Metoda Elementów Skończonych) w tym oprogramowaniu (SOLIDWORKS Simulation). Powinien rozumieć podstawy teorii elementów skończonych i płynnie posługiwać się klasycznymi głównymi etapami obliczeń. Inżynier ds. projektowania mechanicznego ma obowiązek obliczać wyniki uzyskane przez oprogramowanie w celu zdefiniowania krytycznych stref, ulepszenia projektu i generowania raportów.

4) Umiejętności PLM

Systemy Product Lifecycle Management zyskują coraz więcej zwolenników, a wiodące firmy oczekują, że ich mechanicy będą zaznajomieni z technologią interfejsu PLM. Bardzo ważne jest, aby wiedzieć, jak korzystać z interfejsu PLM do zarządzania informacjami, przechowywania i śledzenia plików oraz nawigowania między funkcjami administracyjnymi, takimi jak zmiany projektu i zatwierdzenia na serwerze firmy. Zobacz artykuł: Jak wybrać system PLM PDM do firmy

5) Umiejętności komunikacyjne

Oprócz płynnego posługiwania się językiem angielskim, opanowanie innego języka jest dużym atutem podczas pracy dla międzynarodowej firmy. Inżynier mechanik musi mieć umiejętność zarządzania działaniami i rezultatami, jednocześnie skutecznie komunikując się i koordynując z dostawcami, klientami i przedstawicielami innych dziedzin inżynierii. Musi być w stanie efektywnie pracować z międzynarodowymi zespołami i skutecznie komunikować się z inżynierami i innymi specjalistami, np. pilotami, mechanikami lotu, technikami i kierownictwem. Na koniec oczekuje się, że przygotuje ogólne i techniczne prezentacje i jasno przekaże swoje pomysły personelowi nietechnicznemu.

Podziel się:

Starszy Specjalista techniczny ds. SOLIDWORKS / Trener. Wyróżniony nagrodą SOLIDWORKS Award Elite w 2014 roku. Uwielbia testować nowe rozwiązania sprzętowe, a nowe technologie nie są mu obce. Smakosz whisky i dobrego jedzenia (sam dobrze gotuje).