Strona głównaSOLIDWORKSArkusz Blach | Odgięcie krawędzi – pozycja odgięcia

Arkusz Blach | Odgięcie krawędzi – pozycja odgięcia

Arkusz Blach Odgięcie krawędzi pozycja odgięcia

Arkusz Blach | Odgięcie krawędzi – pozycja odgięcia

Każdy użytkownik modułu Arkusz Blach zetknął się z odgięciem krawędziowym i jego najpopularniejszą opcją – pozycją odgięcia. O ile na pierwszy rzut oka opcja ta wydaje się być oczywista, podczas głębszej analizy może budzić pewne wątpliwości. W tym artykule postaramy się je rozwiać raz na zawsze.

Opcja pozycji odgięcia krawędzi jest czwartą od góry w Menadżerze właściwości operacji odgięcia krawędzi. Poprzedzają ją podstawowe parametry odgięcia, długość i kąt odgięcia.

arkusz blach odgięcie krawędzi pozycja odgięcia

Rozróżniamy 5 typów pozycji odgięcia:

 Materiał wewnątrz

 Materiał na zewnątrz

 Zgięcie na zewnątrz

 Zgięcie od wirtualnego punktu przecięcia

 Styczne do zgięcia

Każdy z tych typów zostanie poniżej szczegółowo omówiony. Dla objaśnienia został utworzony przykładowy model arkusza blachy, a następnie utworzono odgięcie krawędzi.

Niebieskie przerywane linie wskazują pierwotne położenie przed odgięciem. Czerwone ciągłe linie wskazują na punkty przecięcia.

Poniżej tabelka zestawiająca wszystkie typy pozycji odgięcia z rozróżnieniem na zastosowany kąt (ostry, prosty i rozwarty).

tabela akrusz blach odgięcia

Analizując powyższą tabelę, możemy wyciągnąć następujące wnioski:

 Dzięki pokazanym liniom jesteśmy w stanie szybko zauważyć, w jaki sposób są tworzone poszczególne odgięcia. I tak dla:

  • Materiał wewnątrz: zewnętrzna krawędź odgięcia (lub jej przedłużenie) zawsze przechodzi przez górny wierzchołek odgięcia bazowego

  • Materiał na zewnątrz: punkt przecięcia się dwóch wewnętrznych krawędzi arkusza blachy zawsze znajduje się w górnym wierzchołku odgięcia bazowego

  • Zgięcie na zewnątrz: nie ma związku pomiędzy odgięciem bazowym a odgięciem krawędzi – jest ono tworzone niezależnie i zostaje dodane do odgięcia bazowego

  • Zgięcie od wirtualnego punktu przecięcia – punkt przecięcia się dwóch zewnętrznych krawędzi arkusza blachy zawsze znajduje się w dolnym wierzchołku odgięcia bazowego

  • Styczne do zgięcia – zakres operacji: od 90° do 180°. Zewnętrzna linia zgięcia zawsze zachowuje styczność względem końcowej krawędzi odgięcia bazowego.


 Dla kąta prostego typy: Materiał wewnątrz, Zgięcie od wirtualnego punktu przecięcia oraz Styczne do zgięcia wyglądają dokładnie tak samo. Być może dlatego bardzo często te dwa pierwsze są ze sobą utożsamiane.

 Zgięcie od wirtualnego punktu przecięcia i Materiał na zewnątrz są do siebie bardzo podobne, ponieważ realizowane są w ten sam sposób i są względem siebie przeciwieństwem.

 

Podziel się:

Pracuję w DPS Software od przeszło 4 lat. Możecie mnie spotkać m.in. na Wsparciu Technicznym i Szkoleniach. Jeśli chodzi o SOLIDWORKS jestem samoukiem. Posiadam najwyższy stopień certyfikacji SOLIDWORKS CSWE - Certified SolidWorks Expert. Prywatnie jestem absolutną miłośniczką zwierząt. Jeżeli masz jakieś pytania – zapraszam do kontaktu!