Strona głównaSOLIDWORKSAutomatyzacja pracy przy pomocy serii otworów i łączników Smart Fastener

Automatyzacja pracy przy pomocy serii otworów i łączników Smart Fastener

Automatyzacja pracy przy pomocy serii otworów i łączników Smart Fastener

Smart Fastener pozwalają na automatyczne dodawanie łączników w złożeniu do istniejących otworów. Aby było to możliwe wykorzystywana jest biblioteka łączników Solidworks Toolbox. Elementy biblioteki można dodawać do otworów o ustandaryzowanych rozmiarach wykonanych za pomocą następujących operacji: seria otworów, kreator otworów, otwór, wyciągnięcie wycięcia.

Smart Fastener – automatyzacja pracy

W poniższym przykładzie zaprezentowana będzie możliwość wstawiania łączników w operacji seria otworów. Jest to ułatwienie pozwalające w ramach jednej operacji dobrać pozycję otworów, określić ich szczegółową specyfikację a także dobrać odpowiednie łączniki pasujące do otworów. Możliwość automatyzacji pracy za pomocą połączonej operacji serii otworów oraz łączników smart fastener zostanie przedstawiona na przykładzie złożenia w skład którego wchodzą dwa kołnierze wraz z uszczelką.

Połączona operacja serii otworów oraz łączników Smart Fastener

Elementy zostały ze sobą połączone za pomocą wiązań koncentryczności i wspólności. Jeżeli dodatek toolbox nie jest aktywny nie ma możliwości dodawania elementów z biblioteki toolbox. Należy go aktywować przechodząc do Opcje → Dodatki → Solidworks toolbox library.

Smart Fastener - SOLIDWORKS Toolbox

Operacja seria otworów

Kolejnym krokiem jest wybór operacji seria otworów. Znajduje się ona na karcie Złożenie -> Operacje złożenia. Po wybraniu operacji w Menadżerze właściwości pojawi się pięć zakładek. Dotyczą one kolejno pozycji otworu, specyfikacji otworu początkowego, specyfikacji otworu środkowego, specyfikacji otworu końcowego oraz Smart Fasteners. W pierwszej zakładce dotyczącej pozycji otworu można utworzyć nową pozycję, bądź skorzystać z istniejących otworów. W przypadku wybrania opcji utwórz nowy otwór, konieczne jest określenie pozycji za pomocą punktów szkicu 2D lub 3D. Dla ułatwienia można korzystać z elementów szkicu w celu uzyskania geometrii konstrukcyjnej, bądź dodania wymiaru.

Smart Fastener SOLIDWORKS- szkic

Określenie specyfikacji otworu początkowego

Następną zakładką jest określenie specyfikacji otworu początkowego. Opcje różnią się w zależności od wybranego rodzaju otworu. Zostały one podzielone na sześć grup: pogłębienie walcowe, pogłębienie stożkowe, otwór, szczelina z pogłębieniem walcowym, szczelina z pogłębieniem stożkowym, szczelina. Po wybraniu rodzaju otworu należy określić jego standard np. ISO, typ np. wkręt z łbem płaskim, rozmiar np. M10 oraz rodzaj pasowania. Specyfikację otworu środkowego można powielić na podstawie specyfikacji otworu początkowego. Istnieje możliwość modyfikacji gdyby była taka konieczność. Podobna sytuacja występuje w przypadku specyfikacji otworu końcowego. Ponadto dobierane są parametry określające czy otwór ma być przelotowy, bądź na określoną głębokość.

SOLIDWORKS Smart Fastener - seria otworów

SOLIDWORKS – zakładka Smart Fastener

Ostatnią zakładką jest Smart Fastener. Aby umożliwić szybkie wybranie łączników należy zaznaczyć przycisk wyboru umieść łącznik. Pozwoli to na dodawanie łączników. Dodatkowo warto wybrać opcję autodopasowanie rozmiaru w oparciu o otwór początkowy. Włączenie tej opcji pozwoli na sprawniejsze dopasowanie łączników pod otwory. Poniżej znajdują się komponenty grupy. W zależności od złożenia i specyfiki otworów można rozróżnić łącznik oraz górną i dolna grupą. Dolna grupa będzie niedostępna do wyboru w przypadku otworów nieprzelotowych. W polu wyboru łącznik, program domyślnie dobiera pasujący element. Można go zmienić klikając prawym przyciskiem myszy na dobrany łącznik -> zmień typ łącznika. W przypadku górnej grupy należy rozwinąć kliknięciem Dodaj do górnej grupy i wybrać odpowiedni element bądź elementy takie jak podkładka, nakrętka. Analogiczna sytuacja jest w przypadku grupy dolnej. Przechodząc do właściwości można edytować właściwości poszczególnych elementów takie jak długość, rozmiar, długość gwintu. W przypadku nieprawidłowego doboru rozmiaru, program poinformuje nas o tym. Dzięki czemu można uniknąć przypadkowych błędów.

SOLIDWORKS Smart Fastener - dobór łącz


SOLIDWORKS Smart Fastener - dobór łącz


Klikając OK w lewym górnym rogu Menadżera właściwości zarówno otwory jak i łączniki zostaną dodane do złożenia. Otwory są przelotowe i przechodzą przez wszystkie trzy części biorące udział w złożeniu. Operacja rozchodzi się do części i dostępna będzie również po otwarciu pliku części kołnierza oraz uszczelki. W drzewie operacji pojawi się operacja seria otworów oraz folder z łącznikami Smart Fastener w którym znajdują się wszystkie elementy biblioteki toolbox, które zostały wykorzystane na potrzeby operacji.

SOLIDWORKS Smart Fastener - drzewo operacji


SOLIDWORKS Smart Fastener - rozstrzel

Podziel się:

Specjalista techniczny/ trener CAD. Absolwent Politechniki Śląskiej kierunku Mechanika i Budowa Maszyn. Swoje doświadczenie w projektowaniu 3D zdobywał zajmując się zawodowo inżynierią odwrotną na potrzeby druku 3D. Prywatnie interesuje się modelarstwem oraz historią.