Strona głównaALPHACAMCAD2CAM – automatyczne przetwarzanie plików CAD w Alphacam

CAD2CAM – automatyczne przetwarzanie plików CAD w Alphacam

AlphaCAM

CAD2CAM – automatyczne przetwarzanie plików CAD w Alphacam

UWAGA!

W Alphacam 2016R1 pojawił się Menadżer Automatyzacji – nowoczesne narzędzie automatyzacji, które jest następcą CAD2CAM.

 

Czy czasem wydaje Wam się że praca na obróbką w programie CAM jest w wielu przypadkach bardzo powtarzalna, dodawane operacje obróbkowe standardowe, a kolejne etapy tworzenia programu docelowego na obrabiarkę właściwie się nie zmieniają?

Tak więc kolejno: Import pliku, odpowiednie ustawienie elementu w przestrzeni, bazowanie, dodanie standardowej operacji frezowania 2D czy wiercenia do odpowiednich geometrii, symulacja obróbki, zapis programu na maszynę.

Dalej następny detal często różniący się od poprzedniego tylko nieznacznie gabarytem, rozstawem otworów względnie kształtem jakiejś kieszeni. Czyli znowu import, ustawienie, baza, dodanie tych samych często operacji do kolejnych geometrii, itd..

No właśnie tu najczęściej, przy którymś kolejnym pliku, nasuwa się pytanie dlaczego ktoś nie pomyślał żeby te proste czynności w jakiś sposób zautomatyzować?

Moduł CAD2CAM znajdujący się wewnątrz Alphacam pozwala na pełną automatyzację obróbki wielu plików jednocześnie. Wszystkie czynność są prowadzone automatycznie na podstawie ustawień definiowalnych wcześniej przez użytkownika.

Tak więc każdy z plików jest importowany, odpowiednio ustawiany, geometrie są dzielony na określone warstwy, do których automatycznie dopasowywana jest stworzona przez użytkownika strategia obróbki. Następnie zapis pliku NC i przetwarzany jest kolejny plik.

AlphaCAM konwertowanie na CAD

 

AlphaCAM

W ten sposób możemy kilkunastokrotnie zwiększyć szybkość generowania programów NC do obróbki plików CAD, zarówno 2D ( DXF/DWG) jak i 3D ( SolidWorks, Parasolid, PartModeler).

Warto dodać że moduł pozwala także na automatyczne wygenerowanie nestingu ( czyli optymalnego rozłożenia elementów na arkuszu płyty) oraz stworzenie raportów produkcyjnych ( raport zużycia materiału, czas obróbki, etykiety).

Dzięki CAD2CAM praca użytkownika ogranicza się tylko do wskazania plików, które mają być obrabiane i już po kilkunastu sekundach zostaną stworzone:

  • Pliki Alphacam z obróbką każdego z elementów

CAM na CAD przetwarzanie

  • Programy NC z obróbką każdego z elementów
  • Pliki Alphacam z optymalizacją rozkroju na płycie

Nesting w AlphaCAM

  • Raporty produkcyjne m.in. z odpadem, czasem obróbki, etykietami

Raport produkcyjny z AlphaCAM

Dla zainteresowanych skróceniem sobie pracy polecam poniższy film.

Podziel się: