CSWPA – SM (Certified SolidWorks Professional Advanced – Sheet Metal) to certyfikat potwierdzający zaawansowane umiejętności obsługi programu SolidWorks z zakresu modułu „Arkusze blach”.
SOLIDWORKS CSWPA arkusze blach – jak wygląda certyfikat?
W trakcie egzaminu zostaniemy poproszeni o udzielenie odpowiedzi na 15 pytań, a łączny czas na ich wykonanie to 90 minut. Aby uzyskać wynik pozytywny, należy zdobyć co najmniej 75% punktów. Uzyskany certyfikat pojawi się niezwłocznie po ukończeniu testu na naszym koncie 3DEXPERIENCE® Certification Center. W przypadku niepowodzenia, możemy powtórnie przystąpić do egzaminu po 14 dniach.
Jak podejść do certyfikatu CSWPA arkusze blach?
Zdanie czterech z pięciu certyfikatów CSWPA i certyfikatu CSWP jest wymagane, aby mieć możliwość podejścia do egzaminu CSWE – Certified SolidWorks Expert. Aby podejść do egzaminu, niezbędne jest posiadanie oprogramowania w wersji 2011 lub nowszej. Przykładowy egzamin oraz instrukcja instalacji narzędzia testującego znajduje się tutaj
Certyfikat CSWPA arkusze blach – struktura
Zostaniemy poproszeni o wykonanie 3 elementów, które następnie będzie należało odpowiednio modyfikować
- Element 1 – modelowanie i edycja komponentu utworzonego przy pomocy odgięcia bazowego,
- Element 2 – konwersja modelu bryłowego na arkusz blachy,
- Element 3 – edycja komponentu i wykorzystanie funkcji „Narzędzia formatowania” („Forming tools”).
Informacje o modelu o jakie może poprosić nas program egzaminacyjny to:
- Masa,
- Odległość między dwiema krawędziami,
- Dane dotyczące „Ramki granicznej (Bounding box)”.
Certyfikat CSWPA arkusze blach – wskazówki
- Sprawdź zainstalowaną na Twoim komputerze wersję programu Microsoft Excel – musi być kompatybilna z wersją SOLIDWORKS którą posiadasz. Jest to niezbędny warunek poprawnego działania funkcjonalności „Tabela grubości” („Gauge table”),
- Upewnij się, że Twój arkuszy blachy da się rozłożyć tak, aby nie występowały żadne kolizje,
- Zwróć uwagę na kierunek tworzenia odgięcia bazowego względem szkicu (na zewnątrz/do wewnątrz),
- Pamiętaj o poprawnym doborze materiału i parametrów arkusza (promień, grubość, naddatek materiału). Tam gdzie to wymagane, korzystaj z tabeli grubości.
- Narzędzia formatowania należy pobrać i skopiować do folderu:
(dysk)/ProgramData/SolidWorks/SOLIDWORKS (wersja)/Design Library/forming tools - Każde zadanie zapisuj jako osobny plik, tak aby mieć możliwość ewentualnej korekty.
Ramka graniczna – Bounding box
Aby udzielić odpowiedzi na niektóre z pytań, niezbędne jest sprawdzenie informacji na temat ramki granicznej arkusza. Można je sprawdzić poprzez rozwinięcie listy elementów ciętych, a następnie kliknięciu prawym przyciskiem myszy na interesującym nas obiekcie i sprawdzeniu jego właściwości.
Czas na wykonanie zadań jest relatywnie krótki, dlatego istotne jest, aby bardzo sprawnie poruszać się w programie oraz dobrze znać narzędzia arkuszy blach. Dobrą metodą rozwoju umiejętności obsługi modułu jest ukończenie kursu dostępnego na platformie MySolidWorks. Znajduje się tam dedykowana, tematyczna ścieżka nauki wraz z przykładowymi ćwiczeniami.