Ile razy zdarzyło się, że przygotowujemy długo badanie, a obliczenia zostawiamy „na noc”. Następnego dnia, po przyjściu do pracy okazuje się, że badanie nie powiodło się np. po godzinie zostało przerwane z powodu braku pamięci. Jest to dość uciążliwe.
W wersji 2020 zostało wprowadzone nowe narzędzie – Ewaluator symulacji. Narzędzie to sprawdza ustawienia naszego badania, czy są one optymalne dla przeprowadzenia poprawnej symulacji. W oknie wyświetlane są informacje dotyczące lokalizacji folderu wyników, pojemności pamięci masowej na dysku wyników, przypisań materiałów oraz objętości siatkowej. Jest bardzo przydatne w sytuacji gdy mamy przeprowadzić badanie o długim czasie obliczeń, gdyż już na wstępie wykrywamy potencjalne błędy.
Aby wywołać narzędzie, klikamy w drzewku symulacji prawym klawiszem części na badaniu i z podręcznego menu wywołujemy Ewaluator symulacji.
Wyświetlone okienko składa się z 3 części.
Sekcja Wyniki wskazuje umiejscowienie ścieżek modelu, folderu wyników oraz wolnego miejsca na dysku.
Jeśli chcielibyśmy zmienić położenie foldera wyników, możemy skorzystać z wyświetlonego hiperłącza.
Ponadto, na podstawie informacji zawartych w tej części możemy skorygować informacje, gdy zostanie utracone połączenie między badaniem, a wynikami.
Sekcja Materiały pozwala na kontrolę, które materiały są przypisane do poszczególnych części.
Przejrzenie tych informacji w widocznej tabeli jest znacznie łatwiejsze niż przeszukiwanie w elementów drzewie symulacji, co pozwala użytkownikom szybko sprawdzić, czy wszystkie materiały są poprawnie przypisane. Jeśli kursorem najedziemy na element w kolumnie Materiał, wyświetlą się podstawowe właściwości danego materiału: współczynniki sprężystości, Poissona i cieplne, gęstość, granicę plastyczności.
Sekcja ostatnia – objętość siatkowa, która porównuje objętości siatki.
Pokazana jest objętość siatki przypisanej do modelu, objętość modelu i różnicę procentową dla każdego obiektu używanego w analizie. Jeśli rozbieżności między siatką i modelem będą duże, wówczas będzie to miało znaczący wpływ na dokładność naszej analizy.
Podsumowując, nowe narzędzie w SOLIDWORKS Simulation 2020 Ewaluator symulacji sprawdza ustawienia badania pod kątem uzyskania w miarę dokładnych wyników, już przy pierwszym uruchomieniu, co znacznie przyspieszy wykonywanie czasochłonnych analiz.