Strona głównaSOLIDWORKSJak porównać obiekty w SOLIDWORKS?

Jak porównać obiekty w SOLIDWORKS?

Porównanie obiektów w SOLIDWORKS

Jak porównać obiekty w SOLIDWORKS?

Gdy grupa konstruktorów pracuje wspólnie nad projektem lub gdy dostajemy detale od poddostawców, możemy zetknąć się z sytuacją, że mamy bardzo podobne modele. Należy wówczas sprawdzić, czy podczas projektowania nie nastąpiła pomyłka. Dzięki temu możemy sprawdzić czy elementy są identyczne i czy można je stosować zamiennie. Weryfikacja modeli pozwala nam zaoszczędzić czas lub uniknąć błędów.

Do takiego porównania służy narzędzie Porównanie obiektów. Komenda ta dostępna jest zarówno w środowisku części jak i złożenia, od wersji SOLIDWORKS 2020. Możliwe jest porównanie 2 modeli CAD lub modelu CAD z plikiem siatki po skanowaniu.

Różnice są oznaczone kolorami, dzięki temu można zobaczyć, w których miejscach te dwa obiekty się różnią. W naszym przykładzie porównamy dwie bryły w części wieloobiektowej. Jeden detal został narysowany, a drugi wczytany do pliku części.

Jak wykonać porównanie obiektów?

Porównanie obiektów w SOLIDWORKS

W drzewie FeatureManager włączamy wyświetlanie 2 brył. Na powyższym rysunku widać, że te dwa obiekty przenikają się, a różnice w geometrii mogą być bardzo niewielkie.

Aby porównać obiekty wywołujemy  Widok -> Tryb wyświetlania -> Porównanie obiektów lub właściwą ikonę w pasku narzędzi Oceń.

Gdzie znajdę narzędzie porównanie obiektów w SOLIDWORKS

Gdzie jest funkcja w SOLIDWORKS Porównanie obiektów

Po wywołaniu komendy, w odpowiednich oknach zaznaczamy detale do porównania. Załóżmy, że elementem źródłowym jest detal Detal_01, a porównywanym DET02.

Widok Porównanie obiektów w SOLIDOWRKS

W obszarze graficznym kolory wskazują, w których miejscach detale nie pasują do siebie.

Porównywanie części w SOLIDWORKS

W opcjach polecenia mamy możliwość ustawienia wartości dokładności odchylenia. Zakres ten będzie wyświetlany w legendzie. Dodatkowo funkcja Niepasujący kolor pokaże obszar , w którym element nie pasuje do obiektu źródłowego. Kolor ten wyświetlany będzie, jeśli dana geometria nie wystąpi lub jest poza granicą tolerancji.

Po utworzeniu, analiza pozostaje wyświetlana w obszarze graficznym. Aby zamknąć analizę, należy kliknąć prawym przyciskiem myszy w obszarze graficznym i kliknąć Porównanie brył.

W ten prosty sposób SOLIDWORKS wykona za nas dokładną analizę obiektów.

Podziel się:

Trener z ponad 20 letnim doświadczeniem, specjalista od SOLIDWORKS Simulation i SOLIDWORKS CAD 3D.