Bardzo często spotykam się z „zarzutem”, że system PDM jest rozwiązaniem tylko i wyłącznie dla zarządu i kierownictwa. Nic bardziej mylnego! Bazując na doświadczeniu we wdrażaniu systemu SolidWorks Enterprise PDM (zwanym dalej EPDM) dla użytkowników CAD SolidWorks, chciałbym przedstawić kilka argumentów, dlaczego system PDM (a w tym przypadku EPDM) może pomóc konstruktorom w ich codziennej pracy :
Relacje pomiędzy plikami – ile razy dzisiaj miałeś komunikat odnośnie utraconych odniesień pomiędzy plikami? No tak… przecież zmieniałem nazwy/przenosiłem te pliki. EPDM rozwiązuje tą sprawę bardzo prosto. Niezależnie czy zmieniasz nazwę czy przesuwasz plik do innego folderu, EPDM sam uaktualni Twoje referencje bez konieczności otwierania CAD-a. Mała rzecz, a cieszy.]
Wyszukiwanie – ile czasu tracisz na wyszukiwaniu na Twoim dysku lokalnym/sieciowym? Czy nie chciałbyś wyszukiwać po właściwościach dostosowanych, ukrytych chociażby w tabelce rysunkowej? EPDM wyszukuje po bazie danych, więc wyniki zostaną Ci udostępnione po kilku sekundach. Dodatkowo zyskujesz pełną integrację z właściwościami dostosowanymi w SolidWorks, przez co błyskawicznie wyszukasz Twoje projekty.
Zadania – jak często drukujesz czy konwertujesz dokumentacje? Czy otrzymujesz zlecenia na wydruk/ konwersję od innych działów? Od teraz te dwa zadania staną się banalnie proste – możesz drukować dokumentację 2D z całego folderu lub zbioru folderów poprzez jedno kliknięcie myszy. EPDM sam wybierze odpowiednią drukarkę! Kolejna kwestia to konwersja. Możesz zapisać dowolne pliki (nie tylko rysunki) do każdego formatu, na który pozwala SolidWorks. Opcje te wykonywane są bezpośrednio z interfejsu EPDM, więc możesz pokazać je użytkownikom nie posiadającym Solid-a, tak żeby sami wykonywali potrzebne dla nich operacje. Ty skupiasz się na projektowaniu!
Wersjonowanie i porównywanie – zapisujesz każdą wersję w nowym pliku i po jakimś czasie gubisz się która wersja jest tą właściwą? Mechanizm wersjonowania w EPDM działa bardzo prosto, możesz wybierać wersje bezpośrednio z okna SolidWorks, dodatkowo opcja „Porównaj” będzie w stanie pokazać Ci różnice graficzne pomiędzy poszczególnymi wersjami czy np. jakie operacje zostały dodane względem badanych wersji.
To tylko kilka opcji, które mogą znacznie pomóc konstruktorom. Osobiście uważam że wprowadzenie systemu do pracy grupowej jest nieodzownym etapem ewolucji firmy, warto więc wybrać produkt który realnie będzie pomagał nam w pracy i stanowił wartość dodaną. Trzeba zwracać uwagę na prostotę obsługi, interfejs oraz użyteczne opcje.
Ważna uwaga – większość powyższych opcji pracuje również w systemach takich jak Autodesk Inventor czy Pro/Engineer/CREO.