Kopiuj drzewo to bardzo przydatne narzędzie pozwalające wykorzystać istniejący projekt jako bazę do stworzenia nowego. Dzięki tej opcji możemy skopiować wybrane pliki projektu, które mogą znajdować się w różnych lokalizacjach PDM’a do np. folderu nowego projektu. To znacznie skróci czas stworzenia nowego projektu.
Aby skopiować istniejący projekt do nowej lokalizacji należy kliknąć na plik głównego złożenia i z menu „Narzędzia” wybrać opcję „Kopiuj drzewo”.
W nowym oknie mamy do dyspozycji wiele opcji m.in.:
- które wersje plików chcemy skopiować (najnowsze, czy odnoszone – do których odnosi się główne złożenie),
- czy dołączyć rysunki oraz pliki symulacji,
- czy nazwać rysunki zgodnie z nazwami ich modeli,
- czy zachować ścieżki względne,
- czy zmodyfikować nazwy plików z użyciem numeru seryjnego.
Załóżmy, że mamy istniejący projekt o nazwie „Młyn”, na który składa się pod-złożenie „Korba napędowa”. Mamy zamiar stworzyć projekt, który będzie bardzo podobny, to znaczy będzie miał identyczną korbę napędową. W takiej właśnie sytuacji warto użyć narzędzia „Kopiuj drzewo”. Skoro nie będziemy edytować pod-złożenia to odznaczamy jego części, aby nie kopiować istniejących elementów, a jedynie zachować referencje do nich. Po kliknięciu przycisku „Przeglądaj” wskazujemy folder nowego projektu do którego chcemy skopiować pliki.
Aby zmienić nazwę plików wykorzystując numer seryjny należy wybrać opcję „Zmień nazwę przy użyciu numeru seryjnego” oraz odpowiedni (wcześniej zdefiniowany w PDM) numer seryjny.
W tym przypadku numer seryjny został skonfigurowany w PDM tak jak widać na poniższym zrzucie ekranu, a więc zaczyna się od „C-”, następnie aktualny rok i na końcu 5-cyfrowy unikalny numer seryjny.
Dzięki temu zaznaczone pliki po skopiowaniu otrzymają nowe unikalne numery seryjne zaczynając od ostatnio wykorzystanej wartości+1.
Poniżej wynik działania narzędzia „Kopiuj drzewo” dla tego przykładu. Jak widać fizycznie zostały skopiowane pliki, które będziemy edytować w nowym złożeniu, a części, które nie będą edytowane mają referencję do starego projektu.
Rozważmy drugi przypadek – chcemy skopiować całe złożenie. Jeżeli zaznaczymy opcję „Zachowaj ścieżki względne”, to zachowamy oryginalną strukturę folderów, jaka jest w oryginalnym projekcie.
Całość zostanie skopiowana do folderu, który wskazaliśmy w polu „Domyślne miejsce docelowe”. Należy zwrócić uwagę, że pliki znajdą się w dodatkowym folderze o takiej samej nazwie jak folder oryginalnego projektu (tu folder Młynek). Jeżeli nie jest to pożądane, to możemy użyć opcji zastąp, aby ze ścieżek plików usunąć ten folder.
Dzięki temu nasz nowy folder będzie zawierał dokładnie to samo, co folder bazowy, włączając w to całą strukturę folderów – oprócz folderu głównego.
Podsumowanie
Narzędzie „Kopiuj drzewo” może bardzo ułatwić pracę w PDM. Często zamiast tworzyć nowy projekt od podstaw warto wykorzystać już istniejący jako bazę. Szczególnie, że narzędzie to ma wiele opcji dodatkowych, dzięki którym można zaoszczędzić wiele czasu. Należy tylko pamiętać, aby przed użyciem narzędzia zaewidencjonować na serwer PDMa pliki, które chcemy skopiować. Przy opcji kopiowania najnowszych wersji zostaną skopiowane najnowsze wersje z serwera.