Strona głównaProduktyKrosowe mapowanie właściwości plików SOLIWORKS

Krosowe mapowanie właściwości plików SOLIWORKS

właściwości SOLIDWORKS

Krosowe mapowanie właściwości plików SOLIWORKS

Wstęp

Mapowanie właściwości dostosowanych było już kilka razy opisywane na naszym blogu. Dziś jednak chciałbym opisać tzw. krosowe mapowanie. Co to takiego jest?

Zazwyczaj na rysunek mapujemy z modelu 3D właściwości typu opis, numer, masa, materiał itd. Właściwości te nie są zapisywane w pliku rysunku są jedynie zlinkowane. Jest to normalne działanie nie ma potrzeby wpisywać drugi raz danych, które i tak mają być dokładnie takie same jak w modelu 3D przedstawionym na widoku rysunku. Ma to jednak kilka wad. Jeśli w EPDM wyszukujemy pliki po np. po nazwie rysunek nie będzie uwzględniony w wynikach wyszukiwania gdyż nie ma on we właściwościach zapisanej tej wartości. Nie będziemy mieli również zapisanej tej wartości na karcie danych rysunku.

właściwości SOLIDWORKS

Karta danych modelu 3D

właściwości SOLIDWORKS

Karta danych rysunku

Konfiguracja

Tu właśnie z pomocą przychodzą nam krosowe właściwości. W module administracji EPDM wchodzimy w definicję zmienne „NAZWA” i dodajemy nowy atrybut. Wpisujemy jako blok $PRPSHEET. Nazwa atrybutu musi być identyczna jak nazwa atrybutu zdefiniowanego w bloku CustomProperty. Nasz nowy atrybut ma być podłączony jedynie pod pliki rysunków SOLIDWORKS czyli SLDDRW natomiast w bloku CustomProperty musi być zarówno zdefiniowane rozszerzenie modelu 3D jak i rysunku. Zapisujemy właściwości zmiennej NAZWA.

karta danych

Definiowanie nowego atrybutu

Teraz za każdym razem gdy będziemy zapisywali plik rysunku, z modelu 3D będzie przepisywana wartość zmiennej NAZWA do tego atrybutu w rysunku. Jeśli spojrzymy teraz na kartę danych rysunku możemy zobaczyć, że pole nazwa została wypełnione.

krosowe mapowanie

Karta danych rysunku z krosowo mapowanym atrybutem NAZWA

Ponieważ teraz dane są zapisane w samym pliku rysunku przy wyszukiwaniu po tej zmiennej nasz rysunek będzie uwzględniony w wynikach wyszukiwania

 karta epdm

Podsumowanie

Przy pomocy tej prostej sztuczki automatycznie będziemy mieli uzupełnione krosowo dane. Mam nadzieję, że ten trik będzie przydatny.

Podziel się: