Strona głównaProduktyŁączenie trzech elementów konstrukcji spawanych

Łączenie trzech elementów konstrukcji spawanych

solidworks

Łączenie trzech elementów konstrukcji spawanych

Każdy, kto korzystał kiedyś z Konstrukcji spawanych na pewno zna narzędzie Członu konstrukcyjnego oraz opcje wykończenia narożnika (skośne lub doczołowe). Dzisiaj przyjrzymy się sytuacji, gdzie wykonamy łączenie trzech elementów, gdzie chcemy, aby wszystkie zostały przycięte względem siebie w celu osiągnięcia efektu jak poniżej.

solidworks

Narysujmy prosty Szkic 3D prezentujący zarys członów z łączeniem trzech linii w jednym punkcie. Może to być przykładowo zarys stołu z czterema nogami. Mamy tutaj cztery takie punkty.

Szkic 3D

Wybieram linie dla pierwszej grupy oraz Wykończenie narożnika Skośne.

wykończenie narożnika

Klikam na Nowa grupa oraz wybieram pozostałe cztery krawędzie reprezentujące nogi stołu.

solidworks

Teraz wystarczy zmienić kolejność przycinania. Dla każdego z czterech węzłów odpowiednio zmieniam kolejność oraz na bieżąco sprawdzam, czy efekt jest zadowalający. Aby wywołać okno Wykończenia narożnika należy wybrać jeden z różowych punktów. Klikając na element z wygenerowanej listy zostaje on podświetlony na żółto w oknie roboczym.

Konstrukcja spawana SOLIDWORKS

Wykonujemy analogicznie kroki dla pozostałych narożników i akceptujemy operację.

wykończenie narożnika

Jak da się zauważyć wszystkie narożniki wyglądają tak jak założono. Dodatkowo również w Liście elementów ciętych grupowanie działa prawidłowo.

Podziel się:

Specjalista techniczny oraz trener SOLIDWORKS, posiada wszystkie certyfikaty z dziedziny mechaniki, w tym najwyższy CSWE - Expert Mechanical Design. Nie straszne są mu makra, jednak do symulacji podchodzi z dystansem. Na co dzień spokojny człowiek lubiący jazdę rowerem oraz programowanie C#.