Strona głównaProduktyLubisz konfiguracje? Zastosuj je w konstrukcjach spawanych!

Lubisz konfiguracje? Zastosuj je w konstrukcjach spawanych!

dpstoday konfiguracje konstrukcji spawanej

Lubisz konfiguracje? Zastosuj je w konstrukcjach spawanych!

Konfiguracje konstrukcji spawanej

W celu przygotowania pliku biblioteki profilu konstrukcji spawanej wykorzystywać można konfiguracje. Działa to na zasadzie wyboru odpowiedniego Standardu, Typu jako pliku oraz Rozmiaru jako jednej z konfiguracji wskazanego wcześniej. Aby przygotować taki plik należy utworzyć nowy dokument części z naszkicowanym wstępnie profilem i przygotować go do wykorzystania informacji w nim zawartych na poziomie tabeli konfiguracji.

konstrukcje spawane profil

Odpowiednie nazewnictwo umożliwi łatwą identyfikację wymiarów (a, b, d). W kolejnym kroku należy przygotować tabelę z resztą wymiarów profili. Można wykonać to bazując na standardowej tabeli konfiguracji albo na tabeli konfiguracji Excel.

W pierwszym sposobie należy wyjść ze szkicu, pokazać jeden z wymiarów szkicu i pod prawym przyciskiem myszy wybrać Konfiguruj wymiar. W oknie Modyfikuj konfiguracje można od razu wskazać resztę wymiarów, które będą poddawane edycji.

modyfikuj konfiguracje

W oknie istnieje możliwość dodawania poszczególnych konfiguracji, zmiany ich nazw oraz zmiany wartości poszczególnych wymiarów. Dodatkowo po wpisaniu wybranej nazwy można zapisać tabelę, która będzie widoczna w ConfigurationManager w katalogu Tabele, przez co będzie można łatwo edytować zawarte w niej informacje.

Drugi sposób to wykorzystanie tabeli Microsoft Excel. Aby to zrobić należy przejść do WstawTabela konfiguracji. Najwygodniej wskazać opcję Auto-utwórz i zatwierdzić. W pojawiającym się oknie należy wskazać poprzez podświetlenie wymiary, które podlegać będą edycji.

wymiary solidworks

Po zatwierdzeniu widać tabelę, do której można, poprzez umiejętne wykorzystanie Excela, odpowiednio przekopiować dane od producenta lub dostawcy profili, wymiary poszczególnych profili. Tabela ta również jest widoczna jest w drzewie ConfigurationManager i podlega edycji.

tabela konfiguracji configurationmanager

Tak przygotowany plik zapisujemy w lokalizacji konstrukcji spawanych, jako plik biblioteki z rozszerzeniem *.sldlfp (po uprzednim zaznaczeniu szkicu w drzewie operacji), w standardowej lokalizacji C:\Program Files\SOLIDWORKS Corp 2016\SOLIDWORKS\lang\Polish\weldment profiles\moje. Wybór konfiguracji przy odpowiednim umieszczeniu pliku biblioteki jest bardzo prosty, a zasada wyświetlania pokazana jest na rysunku poniżej.

lokalizacja profil konstrukcji spawaej

Po dodaniu odpowiednich operacji oraz przygotowaniu konstrukcji spawanej można przyjrzeć się otrzymanym efektom. Profile w liście elementów ciętych są odpowiednio sortowane, jak również w drzewie zobaczyć można informacje na temat wykorzystywanych profili.

konstrukcja spawane solidworks biblioteka

I gotowe! Tworzenie pliku biblioteki profili konstrukcji spawanych nigdy nie było prostsze!

Podziel się:

Specjalista techniczny oraz trener SOLIDWORKS, posiada wszystkie certyfikaty z dziedziny mechaniki, w tym najwyższy CSWE - Expert Mechanical Design. Nie straszne są mu makra, jednak do symulacji podchodzi z dystansem. Na co dzień spokojny człowiek lubiący jazdę rowerem oraz programowanie C#.