Strona głównaProduktyNarzędzie Sensor! Informacja o aktualnej masie części widoczna w drzewie operacji

Narzędzie Sensor! Informacja o aktualnej masie części widoczna w drzewie operacji

Solid Works

Narzędzie Sensor! Informacja o aktualnej masie części widoczna w drzewie operacji

Sensory SolidWorks są jednymi z najbardziej użytecznych narzędzi, które mogą być szeroko wykorzystane przy projektowaniu i analizie w SolidWorks. Jednocześnie nie są one zbyt powszechnie stosowane, dlatego chciałbym przybliżyć wam ich możliwości.

W trakcie jednego z ostatnich szkoleń, gdzie omawiane były narzędzia z paska Oceń, wiele entuzjazmu wzbudziło narzędzie Sensor, pozwalające między innymi na dodanie informacji o masie obiektu do drzewa operacji. Jednym z oczywistych pytań było czy sensory SolidWorks mogą być dodane do szablonu części tak, żeby sygnalizowały użytkownikowi przekroczenie narzuconych ograniczeń wagi. Dzięki temu nie byłoby konieczności definiowania sensorów na nowo przy każdej kolejnej modelowanej części. Odpowiedz brzmi TAK.

O to przykład jak to zrobić. Utwórz nową cześć i zamodeluj bryłę. Wykonaj nowy szkic na płaszczyźnie przedniej i narysuj kwadrat o boku 10mm. Wyciągnij szkic na odległość 10 mm.

CAD 3D

Teraz dodaj sensor. W tym celu kliknij prawym przyciskiem myszy na folderze Sensory, znajdującym się w drzewie  operacji FeatureManager i wybierz opcje Dodaj Sensor. Jako typ sensora wybierz Właściwości Masy, zaznacz utworzoną bryłę oraz wprowadź typ alarmu. Ustaw ograniczenie masy na np. 25 g. Od tej chwili program pokaże nam ostrzeżenie, w momencie kiedy wpisana właśnie wartość zostanie przekroczona.

Sensor

Następnie, w drzewie operacji FeatureManager, kliknij prawym przyciskiem myszy na opcję Ukryj/Pokaż Elementy Drzewa. W oknie dialogowym Opcje Systemu zmień ustawienia widoczności folderów elementów drzewa dla Obiekty bryłowe z opcji Automatycznie na Pokaż.

 Solid Works

Kliknij w widoczny teraz w drzewie folder obiektów bryłowych i usuń znajdującą się tam bryłę.

Solid Works

Możesz zapisać nowy szablon.

 Szablon SolidWorks

Utwórz nową część i wczytaj wykonany przez Ciebie wcześniej szablon.

Pliki SolidWorks

Teraz możesz wykonać inny dowolny model w celu sprawdzenia działania opisywanego narzędzia. Utworzony przez Ciebie wcześniej Sensor znajduje się w drzewie operacji FeatureManager w folderze Sensory. Widoczna tam wartość jest aktualizowana przy każdej przebudowie modelowanej bryły.

Solid Works

Mam nadzieję, że ten artykuł sprawi, że zaczniecie używać Sensorów w waszych kolejnych projektach. Są one naprawdę pomocne i pozwalają w większym stopniu skupić się na samym projektowaniu a nie kontroli luzów, masy czy symulacji. Powodzenia!

Podziel się:

Specjalista d/s edukacji.