W układach cyfrowo – analogowych oczywistym jest jak ważne jest odpowiednie poprowadzenie masy. Kontrola, gdzie obie masy się połączą może nie być prosta. Z pomocą przychodzi nam komponent typu Net Tie. Pozwala on nam zewrzeć dwie różne ścieżki, cały czas mając pod kontrolą odpowiednie reguły. Możemy również wykorzystać ten element do tymczasowego połączenia, aby później usunąć zwarte połączenie i zastąpić je fizycznym komponentem.
1. Przygotowanie symbolu
Utworzę nową bibliotekę schematu a w niej umieszczę nasz symbol. Wybieramy File -> New Document -> Schematic Library
Za pomocą narzędzi Rectangle oraz Pin tworzę poniższy symbol. Jego wygląd może być dowolny. Następnie klikamy dwukrotnie na nasz element w oknie SCH Library.
W poniższym oknie rozwijamy Type oraz wybieramy Net Tie albo Net Tie (In BOM) w zależności od tego czy potrzebujemy nasz element w liście materiałowej. Resztę parametrów ustalamy według potrzeb.
2. Przygotowanie footprintu
Utworzę nową bibliotekę PCB i w niej utworzę odpowiedni footprint. Wybieramy File -> New Document -> PCB Library
Footprint będzie składał się z dwóch padów. W jaki sposób je połączymy zależy wyłącznie od potrzeb. Tutaj skorzystałem z dwóch narzędzi Pad oraz Line Poniżej dwie propozycje.
Dwa pady przylegające do siebie
Dwa pady połączone ścieżką
W tym wypadku zalecane jest prowadzenie ścieżki nie od środka pada, a od jego krawędzi, dzięki czemu nie będzie problemów z „wylewaniem” masy.
3. Efekt końcowy
Końcowym wynikiem będzie połączenie dwóch mas układu (AGND i DGND) tylko i wyłącznie w jednym punkcie. Każde inne połączenie tych dwóch mas będzie oznaczone jako błąd przez DRC.
Schemat:
Na schemacie warto korzystać z jednego symbolu i zmienić w jego właściwościach tylko footprint.
PCB:
Styl połączenia masy i padów definiujemy w odpowiednich regułach
Używając komponentu Net Tie mamy gwarancję, że połączyliśmy odpowiednie sygnały dokładnie tam gdzie chcieliśmy. Każde inne połączenie zostanie wyświetlone jako błąd przez DRC. W powyższym artykule zostały poddane pewne przykłady rozwiązań, ale można je swobodnie modyfikować według własnych potrzeb.