Strona głównaProduktyNie wiesz ile wypiłeś? SOLIDWORKS Ci pomoże!

Nie wiesz ile wypiłeś? SOLIDWORKS Ci pomoże!

solidworks

Nie wiesz ile wypiłeś? SOLIDWORKS Ci pomoże!

Kilka dni temu dostałem zapytanie od klienta, czy da się policzyć objętość zbiornika na ciecz w SOLIDWORKS. Odpowiedź była prosta – jasne, że się da! Korzystając z innego przykładu pokażę jak to wykonać na kilka sposobów przy pomocy programu SOLIDWORKS.

Pierwszym, który przyszedł mi do głowy było wygenerowanie prostej bryły prostopadłościennej, która byłaby większa niż wybrany element a następnie wykorzystanie narzędzia Połącz i wybranie funkcji Odejmij dla odpowiednich parametrów. Sposób jest dobry, ale tylko dla prostych przykładów. Dla większości z nich wiązałoby się to z koniecznością dalszej obróbki elementu powstałego po odjęciu bryły elementu docelowego od prostopadłościanu (czy innej wskazującej zarys elementu).

Kolejny pomysł okazał się bardziej trafny. Postanowiłem wykorzystać operację Przecięcia. Na początku jednak musiałem wygenerować płaszczyznę symulującą poziom cieczy w kuflu.

operacje solidworks

Pozostało teraz uruchomić operację Przecięcia i wybrać uprzednio zdefiniowaną płaszczyznę oraz obiekt bryłowy. Po przecięciu otrzymałem gotowe 3 obiekty, jeden zawierający objętość cieczy oraz dwa powstałe po podzieleniu kubka.

przecięcie

Wybierając narzędzie Właściwości masy i zmianie jednostek na litry otrzymałem wynik – 0,7 litra.

 właściwości masy

Dla bardziej skomplikowanych części, gdzie występują dodatkowe otwory, należy w pierwszym kroku je wypełnić. Najlepiej wykorzystać narzędzie Powierzchnia Planarna i w opcjach Przecięcia wybrać je razem z wygenerowaną powierzchnią oraz bryłą.

Podziel się:

Specjalista techniczny oraz trener SOLIDWORKS, posiada wszystkie certyfikaty z dziedziny mechaniki, w tym najwyższy CSWE - Expert Mechanical Design. Nie straszne są mu makra, jednak do symulacji podchodzi z dystansem. Na co dzień spokojny człowiek lubiący jazdę rowerem oraz programowanie C#.