Strona głównaProduktyOtwór gwintowany na ścianach cylindrycznych (nie-planarnej)

Otwór gwintowany na ścianach cylindrycznych (nie-planarnej)

solidworks

Otwór gwintowany na ścianach cylindrycznych (nie-planarnej)

Bardzo często przeglądam główne forum SOLIDWOKRS, a także nasze Polskie portale i jeśli pada pytanie staram się udzielić na nie pytanie, a także służyć radą.

Jedno takie pytanie znalazłem: Otwór na ścianie nieplanarnej

Poniżej znajduje się proces, który używałem wiele razy do dodawania otworów przy pomocy Kreatora otworów na cylindryczną ścianę, który miejmy nadzieję okaże się przydatny.

Uważam, że najprostszym punktem wyjścia jest stworzenie płaszczyzny odniesienia do miejsca w którym chcielibyśmy umieścić nasz otwór. Domyślne płaszczyzny, często nie nadają się do pozycjonowania.

Krok 1

Aby stworzyć nową płaszczyznę na której umieścimy nasz otwór wybieramy Wstaw-> Geometria odniesienia-> Płaszczyzna, wybieramy ścianę walcową, aby nowa płaszczyzna była do niej styczna. Następnie jako drugie odniesienie wybieramy (w moim przypadku) domyślą płaszczyznę, która przecina nasz walec. A dlaczego? Przekonacie się na końcu artykułu.

geometria odniesienia

Krok 2

Kiedy stworzymy już płaszczyznę, uruchamiamy operacje Kreator otworów, wybieramy typ otworu, który chcemy użyć. Następnie klikamy zakładkę Pozycje. Na tym etapie możemy wybrać nową płaszczyznę 2D, ale w tym przypadku wybierzemy Szkic3D. W przypadku korzystania z tej opcji SOLIDWORKS pozwala szkicować bezpośrednio na powierzchni walcowej, a także mamy dynamiczny podgląd naszego otworu. Umieszczamy otwór.

kreator otworów

Krok 3

Po dodaniu lokalizacji otworu, kolejnym krokiem jest dodanie relacji i wymiarów naszego szkicu 3D, które posłużą nam do zlokalizowania naszego otworu, najpierw jednak dodamy linię konstrukcyjną, która jest zbieżna z środka otworu, a także z krawędzią okrągłą naszego walca.

Aby określi położenie otworu, dodajemy relacje między punktem, a naszą nowo stworzoną płaszczyzną “Na płaszczyźnie”. Na koniec dodajemy wymiar, aby określić położenie środka otworu względem krawędzi.

szkic3d

solidworks

Jednym z głównych powodów, dlaczego stosuję tą metodę do tworzenia otwór z Kreatora Otworów do cylindrycznych powierzchni jest to, że daje mi lepsze możliwości edycji. Ze względu na utworzenie płaszczyzny odniesienia, która jest styczna do cylindrycznej powierzchni, nie muszę się martwić zmiany średnicy walca. Oprócz tego, kąt płaszczyzny odniesienia może ulec zmianie, aby zmodyfikować położenie otworu gwintowanego. Ponadto, położenie otworu wzdłuż walca jest kontrolowane wymiarem.

edycja

Podziel się:

Starszy Specjalista techniczny ds. SOLIDWORKS / Trener. Wyróżniony nagrodą SOLIDWORKS Award Elite w 2014 roku. Uwielbia testować nowe rozwiązania sprzętowe, a nowe technologie nie są mu obce. Smakosz whisky i dobrego jedzenia (sam dobrze gotuje).