Strona głównaSOLIDWORKSOznaczenie Zaawansowanego otworu na dokumentacji płaskiej

Oznaczenie Zaawansowanego otworu na dokumentacji płaskiej

otwór zaawansowany solidworks dokumentacja objaśnienie rysunek dpstoday

Oznaczenie Zaawansowanego otworu na dokumentacji płaskiej

W wersji SOLIDWORKS 2017 wprowadzono nowe narzędzie – Zaawansowany otwór. Umożliwia ono tworzenie złożonych otworów w jednej operacji. W SOLIDWORKS 2018 operacja uzyskała dodatkową funkcjonalność, jaką jest objaśnienie takiego otworu na poziomie rysunku.

Na początku należy utworzyć taki otwór na poziomie części. Przykładowy został pokazany na zrzucie poniżej.

zaawansowany otwór typ solidworks

Od razu na poziomie części istnieje możliwość edycji opisu otworu, który pojawi się na poziomie rysunku. W przypadku chęci edycji takiego opisu, należy przejść do sekcji Objaśnienie otworu, zaznaczyć opcję Dostosuj objaśnienie a następnie wprowadzić odpowiednie informacje. Można korzystać z kilku standardowych symboli oraz Zmiennych objaśnień (pola zostają aktywowane w momencie edycji konkretnej sekcji poprzez lewy dwuklik myszką). Istnieje tutaj również opcja na sortowanie opisów przy pomocy Przenieś w górę / Przenieść w dół.

zaawansowany otwór typ solidworks standard rozmiar

Po stworzeniu nowego dokumentu rysunku i wstawieniu odpowiedniego widoku należy przejść na zakładkę Adnotacja, wybrać Objaśnienie otworu i kliknąć jedną z krawędzi otworu. Pod kursorem powinien pojawić się od razu opis całego otworu, który można dodać w wyznaczonym przez nas miejscu.

otwór zaawansowany solidworks dokumentacja objaśnienie rysunek

Oznaczenie również podlega edycji. Po zaznaczeniu istnieje dostęp do zmiany kolejności ścian początkowej/końcowej – Odwróć kolejność objaśnień. W przypadku większych zmian należy przejść do części, aby tam w sekcji Objaśnienie otworu wprowadzić nowe informacje.

Ważną dodatkową informacją jest fakt, że w dokumentach stworzonych w 2017 nie będzie możliwości aktualizacji oznaczenia , operacja musi być utworzona na nowo w wersji 2018.

Podziel się:

Specjalista techniczny oraz trener SOLIDWORKS, posiada wszystkie certyfikaty z dziedziny mechaniki, w tym najwyższy CSWE - Expert Mechanical Design. Nie straszne są mu makra, jednak do symulacji podchodzi z dystansem. Na co dzień spokojny człowiek lubiący jazdę rowerem oraz programowanie C#.