Strona głównaProduktyPoznaj przewagę 3D CAD nad 2D!

Poznaj przewagę 3D CAD nad 2D!

roznice-2d-3d-cad-solidworks

Poznaj przewagę 3D CAD nad 2D!

Systemy CAD mają zastosowanie przeważnie w branżach mechanicznych, elektrycznych, meblowych lub budowlanych. Wykorzystywane są przede wszystkim jako narzędzia pozwalające na sprawne przeprowadzanie kolejnych etapów projektowania wyrobu. Ponadto stosowanie systemów CAD jest równoznaczne z obniżeniem kosztów produkcji w fazach przygotowania i realizacji. Wynika to z faktu, że systemy te optymalizują strukturę przepływu informacji w firmie.

W zależności od przedsiębiorstwa, należy zwrócić uwagę na ilość wykonywanych projektów, ich złożoność oraz na posiadane środki finansowe. Te czynniki w pewien sposób pomogą odpowiedzieć na pytanie:

„Jakiego typu oprogramowania CAD potrzebuje moja firma?

Zanim odpowiesz sobie na to pytanie zapoznaj się z najważniejszymi zaletami projektów wykonywanych w programach typu 3D CAD!

Wiele firm decyduje się na migracje z systemów 2d do 3D ze względu na znaczne skrócenie cykli projektowych wytwarzanych produktów. Modelowanie bryłowe usprawnia procesy wytwarzania, ułatwia przepływ informacji wewnątrz organizacji jak również wśród dostawców i klientów. Dla firmy oznacza to produkty wyższej jakości, krótszy czas wprowadzania produktów na rynek i bezpośrednio przekłada się na wzrost przychodów.

Główne korzyści przejścia na oprogramowanie 3D CAD SOLIDWORKS to:

  • Szybszy proces projektowy (średnio o 45% szybciej w porównaniu do 2D dzięki parametrycznym modelom)
  • Automatyczne rozkładanie elementów blaszanych z zaznaczonymi liniami gięcia
  • Możliwość przeprowadzania weryfikacji wpływu zmiany parametrów modelu na całość produktu
  • Możliwość tworzenia realistycznych wizualizacji produktów do celów marketingowych
  • Dużo wydajniejszy pogląd projektów wewnątrz działów projektowych
  • Łatwe wprowadzanie zmian do nieaktualnych projektów
  • Automatyczne listy materiałowe na rysunkach złożeniowych
  • Łatwe tworzenie konstrukcji spawanych z wykorzystaniem znormalizowanych bibliotek profili
  • Możliwość weryfikacji produktów pod katem redukcji kosztów przy wytwarzaniu
  • Możliwość szybszego dostosowania produktu pod potrzeby klienta

To jednak tylko wierzchołek góry lodowej korzyści, które oferuje oprogramowanie 3D w zestawieniu z 2D! Kluczowym elementem który decyduje o przewadze oprogramowania 3D nad 2D jest sposób wprowadzania zmian w projekcie. W przypadku 2D, każda zmiana wymaga ręcznej aktualizacji widoków w rysunkach wykonawczych. Taka sytuacja może prowadzić do wielu pomyłek a przez to wyprodukowania niepoprawnych elementów. W SOLIDWORKS rysunki 2D są tworzone automatycznie na podstawie modelu 3D i aktualizowane gdy model zostanie zmieniony.

Należy jednak pamiętać, że w procesie projektowania często musimy skorzystać z programów CAD 2D. Sytuacja taka ma np. miejsce gdy przesyłamy rysunki w formacie DWG np. na laser. W takich przypadkach polecamy skorzystanie z darmowego oprogramowania do edycji dokumentów 2D – DRAFTSIGHT.

Po poznaniu tylu zalet zastanawiasz się nad przetestowaniem oprogramowania 3D CAD?
Nie czekaj dłużej kliknij w link poniżej, skorzystaj z demo i poproś o ofertę!

Podziel się:

Absolwent Politechniki Warszawskiej, bezgranicznie oddany pasji projektowania 3D. Przygodę z SOLIDWORKS rozpoczął w 2010 roku, a od 2013 roku powiązał z SOLIDWORKS swoją pracę w CNS Solutions. Obszar jego zainteresowań to przede wszystkim fotorealistyczne renderingi, optymalizacja projektowania w SOLIDWORKS oraz technologie RapidPrototyping. Prywatnie uwielbia zdobywać Tatrzańskie szczyty oraz trenować wspinaczkę na sztucznych ściankach wspinaczkowych.