Kup SOLIDWORKS w sklepie internetowym DPS Software. Kup teraz.

TWOJE ŹRÓDŁO INFORMACJI

#CAD | #CAM | #CAE | #PLM

Przecięcie – czyli jedna operacja, a wiele możliwości!

Operacja przecięcie w SOLIDWORKS

Operacja przecięcie ma dosyć szerokie zastosowanie. Dzięki tej funkcji można przecinać bryły, powierzchnie i płaszczyzny w celu zmodyfikowania istniejącej geometrii lub utworzenia całkowicie nowej. W tej operacji istnieje możliwość łączenia obiektów powierzchniowych z bryłowymi lub usuwania materiału za pomocą tych powierzchni. Oprócz scalania i usuwania elementów istnieje możliwość wygenerowania całkowicie nowej geometrii powstałej po „wypełnieniu” dwóch połówek form.

Aby przekonać się jak to działa w praktyce zaprezentuję kilka przykładów.

1 ) Dodanie importowanej powierzchni do elementu bryłowego

W tym przykładzie skorzystamy z modelu pokrywy skutera śnieżnego, gdzie dolna część jest elementem bryłowym (1), natomiast górna, nadbudówka (2) jest importowanym elementem powierzchniowym.

Przecięcie – czyli jedna operacja a wiele możliwości

Uruchamiamy operację Przecięcie, która znajduje się w lokalizacji Wstaw -> Operacje -> Przecięcie.

Następnie po wybraniu dwóch interesujących nas obiektów (z drzewa operacji lub bezpośrednio z okna roboczego) zaznaczamy opcję utwórz oba i klikamy przęciecie. Po przewinięciu paska na sam dół widzimy dwie dodatkowe zakładki: regiony do wykluczenia oraz opcje. W regionach do wykluczenia mamy możliwość zaznaczenia obszarów, które chcemy usunąć.

W tym wypadku nie usuwamy żadnego obszaru, ponieważ chcemy pozostawić dwa obiekty. W opcjach mamy opcję scalenia wyników do jednej bryły oraz wchłonięcia powierzchni, czyli usunięcia niepotrzebnego już elementu powierzchniowego, z którego wykonany bryłę. Zaznaczamy obie opcje.

W efekcie otrzymujemy jeden obiekt bryłowy, a utworzona operacja znajduje się w drzewie dzięki czemu mamy możliwość ewentualnej edycji operacji.

Dodanie importowanej powierzchni do elementu bryłowego

2 ) Tworzenie bryły z przecinających się powierzchni

Kolejną z możliwości operacji przecięcie jest utworzenie wielu elementów bryłowych z przecięcia kilku powierzchni.

W tym punkcie wykorzystamy model obudowy głośnika. Element przed edycją posiada 6 obiektów powierzchniowych.

Tworzenie bryły z przecinających się powierzchni

Tak jak w poprzednim przykładzie otwieramy operację przecięcia i zaznaczamy oknem cały model. Po wykonaniu przecięcia program pokaże nam wszystkie elementy bryłowe, które powstały po przecięciu powierzchni.

Tworzenie bryły z przecinających się powierzchni

Obudowę głośnika rozbijemy na dwa elementy, przód i tył. Zaznaczając obiekty do usunięcia generujemy poszczególny bryły w dwóch osobnych plikach. Dzięki czemu otrzymujemy dwa elementy, które po odpowiedniej obróbce możemy wykorzystać do wykonania złożenia.

Tworzenie bryły z przecinających się powierzchni

3 ) Wykonanie modelu z formy

Operacja przecięcia może być szczególnie przydatna dla osób korzystających z form. Po wczytaniu dwóch części formy wykonujemy otwieramy operację przecięcia. Efektem operacji będzie bryła, która w pełni wypełniła pustą objętość znajdującą się pomiędzy częściami formy.

Przeciecie - wykonanie modelu formy

4 ) Wypełnienie geometrii

Kolejnym zastosowaniem operacji przecięcia może być wykorzystanie jej do wykonania wypełnienia geometrii, przykładowo w celu zbadania objętości wypełnienia.

W tym przykładzie sprawdzimy jaka jest objętość poniższego wazonu.

Przecięcie SOLIDWORKS - Wypełnienie geometrii

Najpierw należy dodać płaszczyznę na górnej ścianie wazy (lub powierzchnię planarną zakrywającą górną część elementu). Jest to koniecznie, ponieważ, aby skorzystać z opcji przecięcia potrzebujemy przynajmniej dwa obiekty. Następnie w operacji przecięcia wybieramy odpowiednie obiekty do usunięcia (otaczające bryłę) i generujemy bryłę. Następnie we właściwościach masy możemy odczytać interesujące nas parametry.

Właściwości obiektu - objętośc, masa, gęstość - SOLIWORKS - DPSTODAY

Przykłady podane powyżej to tylko niektóre z zastosowań operacji przecięcia. Każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnego podejścia modelowania a operacja przecięcia daje nam szerokie możliwości edycji i modyfikacji elementów.