Strona głównaProduktyPrzenieś ścianę – szybka zmiana pozycji importowanych części modelu

Przenieś ścianę – szybka zmiana pozycji importowanych części modelu

import modelu - SolidWorks

Przenieś ścianę – szybka zmiana pozycji importowanych części modelu

Często mamy do czynienia z modelami importowanymi. Standardowy zabieg jaki musimy wykonać do lekko zmodyfikować część dodając lub usuwając materiał. Czasami pojawia się także potrzeba przesunięcia otworów lub wybranych ścian. O ile zamodelowanie otworu np. pod śrubę M12 w innym miejscu nie stanowi problemu to np. odtworzenie żebra wraz z pochyleniami i zaokrągleniami może nam zająć dużo czasu. Możemy spróbować ułatwić sobie zadanie wykorzystując narzędzie „Przenieś ścianę”.

Zanim przejdziemy do przypadków związanych z przenoszeniem żeber poćwiczmy na prostym przykładzie przenoszenia otworu takiego jak na rysunku. Wybierając w SOLIDWORKS funkcję “Przesuń ścianę” mamy do wyboru kilka opcji. Na początku zaznaczmy obszarem wszystkie ściany otworu a następnie podajmy resztę parametrów, tak jak na rysunku. Po akceptacji otwór w szybki sposób został przeniesiony w odpowiedniej miejsce.

Przenieś ścianę

szybka zmiana pozycji importowanych części modelu

Spróbujmy zająć się przeniesieniem żebra wraz z pochyleniami i zaokrągleniami. Usunięcie i dodanie na nowo tego elementu byłoby bardzo czasochłonne, ale dzięki “Przesuń ścianę” możemy to zrobić kilkoma kliknięciami. Zaznaczmy tak jak uprzednio obszarem wszystkie ściany zaimportowanego żebra. Odpowiednie ustawienie modelu może nam ułatwić zaznaczenie wszystkich potrzebnych ścian bez konieczności dodawania ich ręcznie do pola wyboru. Podajmy odpowiednie parametry. W szybki sposób żebro zostało przesunięte w kierunku środka elementu.

zmiana pozycji modelu - importowanie solidworks

przenoszenie ściany SolidWorks

Trudniejszym przypadkiem okazać się może sytuacja, gdzie ściany nie są odpowiednio przygotowane do przeniesienia. W takim przypadku należy podzielić ścianę przy użyciu narzędzia Linia Podziałowa tak, aby utworzyć komplet ścian, które będzie się dało przesunąć bez ingerencji w inne ściany. Po tym zabiegu element żebra gotowy jest do przeniesienia. Tak jak w poprzednich przypadkach po odpowiednim zaznaczeniu elementów i nadania parametrów w szybki sposób przeniesiemy ścianę w inne miejsce.

SolidWorks przenoszenie pozycji modelu SolidWorks przenoszenie pozycji modelu import modelu - SolidWorks

Podziel się:

Specjalista techniczny oraz trener SOLIDWORKS, posiada wszystkie certyfikaty z dziedziny mechaniki, w tym najwyższy CSWE - Expert Mechanical Design. Nie straszne są mu makra, jednak do symulacji podchodzi z dystansem. Na co dzień spokojny człowiek lubiący jazdę rowerem oraz programowanie C#.