Kup SOLIDWORKS w sklepie internetowym DPS Software. Kup teraz.

TWOJE ŹRÓDŁO INFORMACJI

#CAD | #CAM | #CAE | #PLM

Przeniesienie części przechowalni EPDM

przenoszenie przechowalni SOLIDWORKS epdm

Wstęp

System EPDM przechowuje wszystkie wersję plików. Wersje te są tworzone automatycznie za każdym razem gdy użytkownik wyewidencjonuje plik, wykona w nim jakiś zmian i zaewidencjonuje plik. Takie rozwiązanie jest wymagane m.in. przez różnego rodzaju certyfikaty. Ilość danych zależy od tego ilu użytkowników pracuje w systemie, jak często są robione zmiany etc. W końcu, pewnego pięknego dnia, wielkość dysku twardego, jaki został wybrany przy instalacji systemu, staje się za mała i trzeba przedsięwziąć jakieś kroki. Oczywiście możemy sobie tu wyobrazić kilka scenariuszy działania np. uruchomienie chłodni, zmiana całego serwera na nowy, wymiana dysku twardego na większy. Jednak chyba najprostszym sposobem jest dołożenie dysku twardego do serwera i przeniesienie części danych na ten nowy dysk. Jak to zrobić? To właśnie jest opisane w tym artykule.

UWAGA:

Przed przystąpieniem do operacji przenoszenia przechowalni na inny dysk należy zadbać o to aby absolutnie nikt nie pracował na systemie. Posiadać pełną kopię zapasową EPDM. Upewnić się, że nowy dysk ma odpowiednią ilość miejsca.

 

Informacje wstępne

Folder, w którym umieszczone będzie archiwum plików EPDM jest ustalany podczas instalacji serwera Archiwum. Domyślnie jest to „C:\Program Files\SolidWorks Enterprise PDM\Data”. Podczas zakładania nowej przechowalni dodawany jest podfolder o nazwie odpowiadającej nazwie przechowalni. W tym katalogu w środku znajdują się foldery od 0 do F.

solidworks

Pliki są rozmieszczane w poszczególnych katalogów w następujący sposób. Każdy plik dodawany do przechowalni ma swój unikatowy identyfikator. Jest to liczba. Liczba ta jest zamieniana na postać szesnastkową a ostatni znak z postaci szesnastkowej determinuje, w którym katalogu archiwum plików zostanie zapisany dany plik. Ponieważ identyfikatory są nadawane po kolei rozmieszczenie plików w poszczególnych katalogach jest równomierne.

Krok po kroku

Uruchamiamy Konfigurację serwera archiwum.

 konfiguracja serwera archiwum

Tu dla wybranej przechowalni możemy we właściwościach sprawdzić jak skonfigurowane jest archiwum plików. Klikamy prawym przyciskiem myszy na przechowalnie i dalej Właściwości

właściwości przechowalni EPDM

Następnie klikamy przycisk Przenieś

przenoszenie przechowalni

Jak widać system jest skonfigurowany tak, że 100% danych jest przechowywana w jednym katalogu, w jednej lokalizacji, na jednym dysku. Klikamy Dodaj i wskazujemy nowy dysk lub katalog. Suwakiem przydzielamy procentowy udział nowego dysku w całości archiwum.

przenoszenie przechowalni

Zwróćmy uwagę czy procenty są dobrze skonfigurowane. Na obrazku powyżej widać, że coś jest nie tak – istnieją dwie lokalizacje ale razem mają 150% rozmiaru. Należy to skorygować suwakiem.

przenoszenie przechowalni

OK teraz obie lokalizacje mają po 50%. Należy zwrócić uwagę, że 50% to nie znaczy, że równo 50% danych zostanie przeniesionych na nowy dysk. Na serwerze archiwum EPDM dane są przechowywane w katalogach od 0 do F. Przeniesienie 50% archiwum na nowy dysk oznacza, że przeniesiemy katalogi od 8 do F na nowy dysk. Nie muszą one zajmować dokładnie połowy danych – najlepiej wcześniej to po prostu sprawdzić.

Jeśli mamy już wszystko sprawdzone i przygotowane klikamy OK

komunikat epdm

System poprosi o potwierdzenie, że teraz chcemy przenosić dane. Jeśli klikniemy OK operacja przenoszenia zostanie rozpoczęta.

Tu mała uwaga z doświadczenia. Nawet jeśli na pasku okienka pokaże się (Nie odpowiada) nie klikajmy tego okienka. Na 99,9% praca trwa w toku a jeśli ją przerwiemy musimy liczyć się z przywróceniem danych z kopii zapasowej. Najlepiej jest obserwować katalog docelowy. Czy przybywa tam plików/folderów.

Jeśli proces przenoszenia zakończy się możemy sprawdzić nasze lokalizacje archiwum plików.

lokalizacja

Jak widać część (50%) jest w lokalizacji pierwotnej. Natomiast poniżej widać, że na „_NOWYM DYSKU” znajduje się drugie 50% danych.

 lokalizacja pierwotna

Podsumowanie

Jak widać operacja przeniesienia danych nie jest bardzo skomplikowana. Specjalne narzędzie zdecydowanie przyśpiesza ten proces. W taki sam sposób jak przenosiliśmy 50% archiwum możemy równie dobrze przenieść 100%. Mam nadzieję, ze ten artykuł będzie przydatny. W przypadku pytań proszę o maila na adres pdm@cns.pl.