Strona głównaSOLIDWORKSRozwiązywanie popularnych błędów listy elementów ciętych konstrukcji spawanej

Rozwiązywanie popularnych błędów listy elementów ciętych konstrukcji spawanej

Rozwiązywanie popularnych błędów listy elementów ciętych konstrukcji spawanej

Rozwiązywanie popularnych błędów listy elementów ciętych konstrukcji spawanej

Lista elementów ciętych konstrukcji spawanej w SOLIDWORKS jest wspaniałym narzędziem, pozwalającym na zdecydowaną redukcje czasu tworzenia rysunku technicznego. W niektórych przypadkach stwarza ona jednak drobne problemy, które powstają wskutek przeoczeń osoby pracującej nad projektem. Poniżej znajdziesz najpopularniejsze z nich, wraz z sugerowanymi rozwiązaniami.

Brak wyświetlenia masy

lista elementów ciętych konstrukcji spawanej solidworks

Na powyższym zrzucie ekranu zawarty został widok rysunku technicznego. Jak można zauważyć, w liście elementów ciętych konstrukcji spawanej pojawiło się kilka znaczących błędów. Pierwszym z nich jest brak wyświetlania masy dla elementu 1. Jaki jest tego powód, skoro dla pozostałych elementów masa jest wyświetlana poprawnie? Aby to sprawdzić należy przejść do modelu naszej konstrukcji, a następnie wybrać „Właściwości…” listy elementów ciętych.właściwości konstrukcji spawanej solidworks

Otwarte zostanie okno „Właściwości listy elementów ciętych”. W tym przypadku interesuje nas zakładka „Podsumowanie listy elementów ciętych”. Znajdziemy tam zestaw dostępnych właściwości dla każdego ciętego elementu – warto podkreślić, że nie zawsze będą one wykorzystywane przez nas podczas tworzenia rysunku. Oczywiście właściwości te możemy dowolnie edytować i dodawać. Rozwiążmy  zatem nasz problem. Dotyczył on masy, a takiej właściwości w naszym zestawieniu dla elementu 50 x 50 x 3.2<1> nie mamy. Jest za to właściwość „Mass” (pl. masa), której wartość odpowiada poszukiwanej przez nas masie.

właściwości konstrukcji spawanej lista

Wystarczy  zmienić nazwę tej właściwości z “Weight”naMasa”, jak na poniższym zrzucie, co rozwiąże problem.

problem z wyświetlaniem masy solidworks

Błędna wartość masy

Kolejnym problemem była błędna wartość masy. Problem ten rozwiążemy znów we właściwościach listy elementów ciętych. W tym przypadku skupimy się na kolumnie „Wartość/Wyrażenie tekstowe”. Rozwiązanie jest proste. Należy kliknąć w wartość „*0.2” i z listy rozwijanej wybrać interesującą nas pozycję, w tym przypadku będzie to „Masa”.

błędne wyświetlanie masy solidworks

błędy w konstrukcji spawanej

Problem z wyświetleniem długości profilu

Kolejny problem naszej listy to inna długość całkowita wykorzystywanego profilu, pomimo faktu, iż całość konstrukcji zbudowana jest z tych samych profili. Błąd ten może mieć wiele źródeł, jednak najpopularniejszym z nich jest zadanie innego materiału na poziomie listy elementów ciętych.

inna długość profili w konstrukcji spawanej solidworks

W naszym przypadku materiałem pierwotnym elementu ciętego był mosiądz, jednak sama zmiana na poziomie elementu na stop odlewniczy stali nie rozwiązuje problemu. Ważnym jest, aby po każdym zadaniu materiału na poziomie listy elementów ciętych, odświeżyć materiał na poziomie całej konstrukcji. Odtworzone zostaną wtedy wszystkie właściwości elementów, w tym m.in. długość całkowita profilu. Podczas zmian materiału należy zawsze odświeżyć materiał na poziomie konstrukcji.

Czym byłoby projektowanie bez drobnych błędów? Nikt z nas ich nie uniknie, ale zawsze znajdzie się rozwiązanie pozwalające na wybrnięcie z każdego problemu.

Podziel się:

Specjalista techniczny SOLIDWORKS. Student inżynierii biomedycznej na Politechnice Poznańskiej. Interesuje się budową i eksploatacją urządzeń medycznych, protetyką, a także drukiem 3D. W wolnych chwilach majsterkuje w warsztacie, tańczy i gra na skrzypcach.

 • Krzysztof

  Przy konstrukcjach tego typu ciężko mówić z perspektywy tworzenia projektu. Jest on niezbędny, owszem, przy tworzeniu szkiców pod laser czy wodę lecz wszelkie spawy oznacza się i wykonuje tak jak wskazuje praktyka bez zbędnego, bo pracochłonnego i dużo bardziej obfitującego w błędy zaznaczania spoin na projekcie, o których nie jest wspomniane w artykule. Mówię to jako projektant i spawacz TIG.
  Może znajduje to zastosowanie w konstrukcjach z grubych elementów ponad 10-20 mm? W przemyśle okrętowym takich brak, pomocnik spawacza po prostu dostaje polecenie od niego jak ma detal ustawić, wyszlifować i leje się migomatem im więcej tym lepiej.
  Dodawanie spoin w projekcie w praktycznym zastosowaniu jest trudne do zastosowania, obfitujące w błędy (jak zaprojektować łączenia spoin?? Spoina na spoinie?), czyniące projekt cięższym dla komputera.
  Nie chcę autora “cisnąć” i broń Boże nazywać ignorantem ale tak to z perspektywy wygląda jeśli pisze się pod zamówienie marketingowców quazi-jak dla mnie-techniczne teksty.
  Pozdrawiam i zachęcam do zapoznania się z podstawowymi funkcjami nie tylko drukarek 3D ale i spawarki :-)