Strona głównaSOLIDWORKSŚcieg spoiny czołowej | SOLIDWORKS

Ścieg spoiny czołowej | SOLIDWORKS

Ścieg spoiny czołowej SOLIDWORKS dpstoday

Ścieg spoiny czołowej | SOLIDWORKS

Często podczas prac w SOLIDWORKS używamy modułu konstrukcji spawanej do tworzenia odpowiednich projektów ram, stołów, struktur nośnych. Konstrukcja spawana charakteryzuję się tym, że domyślnie jest tworzona lista elementów ciętych wszystkich komponentów jakie zostały użyte w projekcie, dzięki czemu mamy łatwy dostęp do podglądu każdej użytej części. Tworząc taką konstrukcję czasami zachodzi potrzeba pokazania odpowiednich ściegów spoin, łączących elementy. W SOLIDWORKS istnieją dwie metody umożliwiające nam zaznaczenie miejsc wymagających operacji spawania. Są to kolejno operacja „Ścieg spoiny” i „Ścieg spoiny pachwinowej” , które łatwo znajdziemy w następującej lokalizacji Wstaw -> Konstrukcje spawane -> … 

Używając „Ściegu spoiny” zaznaczamy miejsce gdzie jest konieczna zespawanie elementów lecz nie pojawia się wizualna reprezentacja spoiny na rysunku. Używając „Ścieg spoiny pachwinowej” zapewniamy wizualna reprezentacje spoiny na rysunku i na modelu.  

Lokalizacja operacji „Ścieg spoiny” i „Ścieg spoiny pachwinowej”

O tyle ile stworzenie spoiny pachwinowej jest bardzo proste ponieważ wymaga od nas tylko i wyłącznie zaznaczenia miejsc, w których stykają się dwa komponenty tak jak pokazano to na rysunkach poniżej (przykład użycia dwóch wcześniej wspomnianych operacji). 

Ścieg spoiny solidworks

Ścieg spoiny pachwinowej SOLIDWORKS

Pytanie jakie rodzi się to jak stworzyć spoinę czołową. W SOLIDWORKS nie ma samej operacji pod nazwą spoina czołowa. Ale nie jest nigdzie powiedziane, że nie możemy stworzyć spoiny czołowej. W celu stworzenia takiego ściegu spoiny posłużyć możemy się wcześniej wykorzystywanymi operacjami. Na potrzeby tego artykuły przygotowano dwa stykające się czołowo profile rur okrągłych, które zaprezentowano poniżej.  

Stykające się czołowo dwa profile rur okrągłych

Stworzenie spoiny czołowej wymaga wcześniejszego przygotowania komponentów to znaczy musimy stworzyć odpowiednie sfazowania na końcach rur, które stykają się czołowo.  

Tworzenie sfazowań na końcach rur solidworks

Następnie wykorzystujemy operację „Ścieg spoiny” oraz „Ścieg spoiny pachwinowej” zaznaczając odpowiednio pochylone poprzez sfazowania ściany. W efekcie otrzymamy reprezentację ściegu spoiny czołowej dla dwóch przylegających do siebie elementów.  

solidworks Stworzone ściegi spoin czołowych dwiema różnymi metodami

Podziel się:

Ukończyłem Politechnikę Wrocławską na kierunku Inżynieria Mechaniczna. Do tej pory zdobywałem doświadczenie współpracując z Toyotą oraz jako Trener w firmie Astor. Poza pracą interesuje się fotografią i bieganiem, jak również lubie dawać antykom drugie życie np. wyremontowałem poniemiecki rower z lat 20.