Strona głównaProduktySekretna komenda SOLIDWORKS

Sekretna komenda SOLIDWORKS

sekretna komenda solidworks

Sekretna komenda SOLIDWORKS

Mówię “Sekretna komenda”, ponieważ nie ma żadnego menu, przycisku, aby ją włączyć… Jest tylko dostępna po wciśnięciu kombinacji klawiszy CTRL+Q, czyli wymuszenia przebudowy. Będzie to dla Ciebie nowość jeśli tylko używałeś zwykłej przebudowy klikając na ikonę sygnalizatora w górnej części ekranu, bądź używaniu skrótu klawiszowego CTRL+B.

CTRL+B vs. CTRL+Q

przebudowa

Jaka jest różnica pomiędzy zwykłą przebudową, a wymuszoną? Kiedy podczas Twojej pracy dodajesz operacje, usuwasz, zmieniasz parametry, w drzewie operacji pojawi sygnalizator, tzn. że dana operacja wymaga przebudowy. Wtedy najczęściej używasz zwykłej przebudowy CTRL+B lub używasz ikony sygnalizatora. Teraz Ci powiem co się dzieje w drzewie. Program zaczyna analizować operacje zaczynając od góry, kiedy znajdzie operacje, która została zmieniona, wykonuje przebudowę, a przy niezmodyfikowanych od ostatniej przebudowy ignoruje i przechodzi do kolejnej. Zaoszczędza nam to sporo czasu.

solidworks przebuduj

Podczas korzystania ze skrótu CTRL+Q, aby zainicjować wymuszenie przebudowy, dzieje się coś zupełnie innego. Zamiast zmodyfikowanych operacji w drzewie, przebudowywane jest całe, zaczynając od góry w dół.

Jest to bardzo gruntowna przebudowa i często trwa dłużej niż standardowa. Jednak różnica czasu bywa bardzo znikoma, a często jest to zaledwie mniej niż sekunda. Zaletą CTRL+Q jest to, że można bardzo często znaleźć błędy i problemy w modelu, które są pomijane przy użyciu standardowej przebudowy.

Bardzo często wymuszenie przebudowy może rozwiązać nie które problemy:

  • Operacja nie pokazuje poprawnej wysokości,
  • Równania nie są rozwiązywane,
  • Kolory ścian wyświetlają się nie poprawnie,
  • Tabelka rysunkowa się nie aktualizuje,
  • Widok rysunków nie są aktualizowane,
  • Wiązanie w złożeniu nie są aktualne,
  • Konfiguracje złożenia się nie aktualizują.

Jeśli nie działa coś poprawnie, albo coś się nie aktualizuje zastosuje CTRL+Q. Zawsze używam wymuszonej przebudowy, że o zwykłej to prawie zapomniałem. Tak bardzo weszło mi to w nawyk, że momentami w pakiecie Microsoft Office go używam :P.

Sekretna komenda SOLIDWORKS została ujawniona!

Podziel się:

Starszy Specjalista techniczny ds. SOLIDWORKS / Trener. Wyróżniony nagrodą SOLIDWORKS Award Elite w 2014 roku. Uwielbia testować nowe rozwiązania sprzętowe, a nowe technologie nie są mu obce. Smakosz whisky i dobrego jedzenia (sam dobrze gotuje).