Często zdarza się, że podczas naszej pracy powtarzamy te same czynności kilkukrotnie np. planowanie na początku procesu, wybranie operacji typu kontur/kieszeń z podobnymi parametrami itd. Aby nie musieć za każdym razem wypełniać wszystkich parametrów w oknie operacji, możemy stworzyć szablony operacji dzięki którym większość (niekiedy nawet wszystkie) parametry będą już wpisane, a my jedyne co będziemy musieli zrobić to wskazać geometrię.
Przyśpiesz programowanie dzięki funkcji drag-and-drop
SolidCAM pozwala na stworzenie szablonu obróbczego, z którego można skorzystać na dwa sposoby. Jeden z nich to użycie funkcji drag and drop.
Za przykład posłuży nam stworzenie szablonu operacji typu kieszeń, na którym jako pierwsza osadzona zostanie operacja zgrubna frezem fi20, jako druga operacja resztek frezem fi8, a jako ostatnia operacja wykańczająca dla bocznych ścian kieszeni.
Aby stworzyć szablon musimy wybrać operację dla której go tworzymy. W tym przypadku wchodzimy w operację wybranie (kieszeń) (rys. 1).
W zakładce „Geometria” nie wskazujemy konturu który chcemy obrobić tylko od razu przechodzimy do zakładki „Narzędzia”. Wybieramy narzędzie, które będzie wykorzystywane za każdym razem kiedy będzie wybierany szablon. W tym przypadku tworzymy narzędzie frez walcowy fi20 (rys. 2).
Kolejny krok to przejście do zakładki Poziomy. W tym miejscu ważne jest, aby określić górny poziom, który będzie brany za każdym razem do obliczeń (w przypadku funkcji drag and drop). Dolny poziom zaczytywany będzie przez program automatycznie po przerzuceniu szablonu na ścianę która będzie obrabiana.
W przypadku wstawienia operacji z szablony w tradycyjny sposób, określenie poziomów nie jest tak istotne, ponieważ metoda ta pozwala na samodzielne wskazanie górnego i dolnego poziomu. Ważnym na tym etapie jest, aby określić krok w dół jaki będzie brany dla wskazanej operacji (rys. 3).
Następnie przechodzimy do zakładki Technologia, gdzie należy wypełnić parametry dla procesu (naddatki, zachodzenia itp.). Kolejny etap to określenie sposobu zagłębienia, łączeń i dojść/wyjść w zakładce Dojście/Wycofanie. Po wykonaniu tych czynności, należy zapisać operację jako szablon. Aby tego dokonać należy wejść w ikonę dyskietki u góry okna operacji (rys. 4).
Po wybraniu przycisku dyskietki program poprosi o wprowadzenie nazwy dla szablonu operacji. Ważne jest aby zaznaczyć opcję Zawiera dane narzędzia, dzięki czemu program zapisze narzędzie wybrane dla operacji i nie będzie prosił o jego wskazanie przy kolejnym korzystaniu z szablonu (rys. 5).
Podobnie tworzymy operację resztek frezem fi8 po frezie fi20. Należy tu zwrócić uwagę, aby w technologii wybrać w obszarze Resztka materiału/Faza → Reszta (Rys. 6), a następnie w zakładce „reszta” wskazać poprzednie narzędzie.
Po stworzeniu szablonu operacji resztek ostatnim etapem będzie wykonanie operacji wykańczającej frezem fi8. Jeżeli wszystkie szablony zostały zapisane po prawej stronie w sekcji SolidCAM drag&drop, to mamy dostęp do wszystkich stworzonych szablonów posegregowanych w zależności od technologii jaka była wykorzystana do jego powstania (rys. 7).
Po stworzeniu wszystkich szablonów można je wykorzystać do stworzenia operacji w projekcie.
W przypadku kieszeni wystarczy przeciągnąć i upuścić jej szablon z listy po prawej stronie na ścianę będącą dnem kieszeni. Czynność tę należy powtórzyć dla każdego szablonu. Efekt końcowy widoczny jest na rys. 8.
Drugi sposób na dodanie szablonu operacji jest podobny do klasycznych obróbek. Aby go użyć, wystarczy nacisnąć prawym przyciskiem myszy na ostatnią operację lub ustawienia (w przypadku pierwszej obróbki), a następnie kliknąc na liście dodaj operację z szablonu (rys. 9) lub bezpośrednio z zakładki SolidCAM Operacje wybieramy operacje z szablonu (rys. 10).
W następnym kroku program poprosi nas o wskazanie obrabianej geometrii i poziomów na jakich chcemy przeprowadzić obróbkę (Rys. 11).
Po wskazaniu parametrów program wygeneruje ścieżki dla konkretnego szablonu (Rys. 12).
Wszystkie kroki przedstawione są w poniższym video:
Funkcja drag&drop można wykorzystać również dla operacji toczenia. Na początku należy zastanowić się nad tym, w jaki sposób ma być wskazywana geometria w szablonach: przez wskazanie łańcucha czy ścian.
Funkcja drag&drop dla geometrii drutowej
W celu dodania utworzonego szablonu dla toczenia (np. toczenie zgrubne + wykańczające kontury) należy przeciągnąć szablon na początkową krawędź konturu, wstrzymując przy tym klawisz CTRL. Kolejny krok to wskazanie ostatniej krawędzi konturu. Program zapyta o kierunek geometrii (rys. 14). Po zaakceptowaniu szablon zostanie dodany (rys. 15).
Całość przedstawiono na poniższym filmie:
Funkcja drag&drop dla geometrii bryłowej
W przypadku kiedy geometria została wybrana jako bryłowa, szablon będziemy mogli przenosić bezpośrednio na ściany. Stosując tą metodę podczas tworzenia szablonu musimy również wskazać geometrię (aby program wiedział w którą stronę czy CCW/CW tworzyć łańcuch dla kolejnych brył). Ważne aby podczas zapisu szablonu zaznaczyć Include geometry direction. (Rysunek 16).
Wstawianie szablonu przy wyborze geometrii jako bryłowa przedstawiono na poniższym filmie:
Mam nadzieję, że dzięki szablonom operacji znacznie przyśpieszycie etap programowania CAM w swoich zakładach i często powtarzające się operacje już nie będą zajmowały tyle czasu co wcześniej.