Strona głównaProduktySOLIDWORKS dokumentacja – Zaawansowane notatki

SOLIDWORKS dokumentacja – Zaawansowane notatki

asdasdad

SOLIDWORKS dokumentacja – Zaawansowane notatki

Zdarza się, że wykonując rysunki wykonawcze wykorzystujesz narzędzie Notatki w celu dopisania niektórych potrzebnych informacji a po aktualizacji części czy zmianie geometrii notatka zostaje ze starymi parametrami? Pokażę Ci, jak szybko stworzyć notatkę, która będzie aktualizowała potrzebne parametry automatycznie, przez co skróci twój czas tworzenia rysunku i wykluczy koniczność sprawdzania poprawności danych zawartych w Notatkach.

Przykład dotyczyć będzie płyty z prostymi otworami. Na początku stwórzmy dokument części, gdzie wykonane będą otwory w szyku kołowym.

 notatki

Na podstawie niego wykonajmy rysunek oraz importujmy kilka informacji przy użyciu narzędzia Elementy Modelu i parametrów Zaznaczone dla rysunku oraz Licznik Wystąpień/Obrotów. Konieczne okazać się może przesunięcie pól ilości wystąpień, gdyż domyślnie wyświetlane są na środku modelu i nakładają się na siebie.

 rysunki

Dodajmy teraz notatkę, która zawierać będzie wszystkie informacje odnośnie otworów. Po wybraniu narzędzia Notatka, i zlokalizowania jej na rysunku, kliknijmy na istniejący wymiar. Informacja ta zostanie przeniesiona do Notatki. W ten sposób przeniosłem wszystkie informacje do jednej notatki.

dokumentacja techniczna

Ukryjmy teraz niepotrzebne wymiary lub dodajmy na niewidoczną warstwę. Wprowadzając zmiany w części informacje w Notatce również zostają aktualizowane. Co jeśli chcielibyśmy w Notatce dodać więcej informacji, np. o ogólnej ilości otworów? Nie będzie to problemem. Przejdźmy do pliku części i w Narzędziach wybierzmy Równania oraz opcję Widok Wymiaru. Dodajmy zmienną sumującą wszystkie szyków kołowych.

 solid works

Zmienną tą musimy dodać do właściwości dostosowanych pliku. Wybierzmy Plik, Właściwości oraz dodamy nową wartość w zakładce Dostosowany.

 rysunki solidworks

Teraz wartość tą możemy wykorzystać w pliku rysunku. Edytujmy Notatkę i dołączmy informację o ogólnej ilości otworów, wykorzystując opcję Połączenie z Wartością.

 właściwości solidworks

Tak przygotowany plik jest gotowy do ewentualnej edycji. Zmieniając dane w części cała Notatka zostaje automatycznie aktualizowana.

 07

Podziel się:

Specjalista techniczny oraz trener SOLIDWORKS, posiada wszystkie certyfikaty z dziedziny mechaniki, w tym najwyższy CSWE - Expert Mechanical Design. Nie straszne są mu makra, jednak do symulacji podchodzi z dystansem. Na co dzień spokojny człowiek lubiący jazdę rowerem oraz programowanie C#.